Путіну не потрібен був теракт

17 коментувати
Картина світу, намальована Путіним, перестає працювати, а це погано і для нього, і для Росії

3 квітня в метрополітені Санкт-Петербурга стався вибух.

Зрозуміло, що це справа рук ісламських фундаменталістів, що можна було очікувати після того, як Путін почав говорити про боротьбу з ІДІЛом на далеких підступах до Росії, щоб забезпечити безпеку. Розмови про те, що це підірвали себе самі спецслужби – від лукавого. Можна сперечатися, чи це було вигідно в 99-му році, коли підривали будинки на Коширці (вибух житлового будинку на Каширському шосе в Москві – НВ). Тоді результати вибухів об'єктивно пішли на користь Путіна, тому що він був молодий і перспективний президент. Логіка зрозуміла: "Зараз він прийде і наведе лад, і треба перемогти в Чечні, і тоді все буде добре, і теракти закінчаться".

У цьому сенсі тодішні теракти були на руку Путіну. Зараз вони йдуть проти нього. Непрямим доказом служить те, що у нас дуже мало говорять, а частіше – мовчать, про вибух літака над Синайським півостровом, коли загинули 224 особи. Це ознака слабкості Путіна, тому що він вліз у Сирію, не подбавши про безпеку тилів і, відповідно, підставив своїх громадян, які добре відпочили в Єгипті. Про це не говорять, тому що це руйнує імідж Путіна як сильного лідера, здатного дати лад.

Вибух у Петербурзі теж веде імовірно до краху картини світу, яку Путін вибудовує вже 15 років, про те, що поки ми єдині – ми непереможні, і поки сильна влада сконцентрована в руках одного вождя, в країні буде спокій і порядок. Тому я відмовляюся бачити в цьому теракті ігри спецслужб. Думаю, йдеться про той випадок, коли просто проґавили. Їм це вкрай невигідно, підривається і загальний престиж силової вертикалі.

Величезні ресурси спецслужб витрачаються на опозицію, посадку школярів і розгони мітингів. А на боротьбу з терактами у них не залишається часу

Рано чи пізно це повинно було статися. Але виникають аналогії, оскільки у всьому світі цивілізація перебуває під загрозою такого роду терактів. Але у всьому світі з цим борються спецслужби. Ми спостерігаємо, що на Заході теж трапляються такі речі. Але там ми бачимо, як одна людина, що звихнулася на пропаганді ісламізму, з неврівноваженою психікою намагається щось зробити – це не системно підготовлений теракт. Або як вона врізається в натовп на машині, намагаючись задавити побільше людей, або готує на коліні в соковарці бомбу, як двоє братів Царнаєвих – це всі дії у стилі міських партизан.

Що стосується вибухів у Петербурзі, тут очевидно працювала досить кваліфікована група: треба підготувати смертника, добре працюючу потужну бомбу. В якості вибухового матеріалу, наскільки можна судити, був використаний тротил – а його на кухні з селітри не звариш. Значить, його десь вкрала людина з доступом до бойових засобів, а згодом – зробила бомбу, доставила її, виховала і підготував самого смертника, якого забезпечили вибуховими пристроями і направили в метро.

Це – система, не особиста ініціатива окремих могікан, а група людей. На відміну від індивідуальних психопатів, таких служба безпеки зобов'язана була відстежити за допомогою своїх інформаторів, аналітиків, інструментів. Психопата не відстежиш, а ось організовану групу – можна і потрібно. На Заході з цим справляються: останній великий організований теракт, який згадується – це вибух веж-близнюків. Так, тоді це теж було упущенням спецслужб, але з того часу системно організованих терактів в західному світі не було. А в Петербурзі – сталося. Що характерно, оскільки російські спецслужби – професіонали дещо в іншій галузі: вони сконцентровані на тому, що непокоїть вище керівництво. А вище керівництво найбільше турбує опозиція. Тому величезні ресурси спецслужб витрачаються на опозицію, посадку школярів і студентів, розгони мітингів, стеження за опозиціонерами та їхнє залякування. А на боротьбу з терактами у них не залишається часу і сил. Хоча вони зазвичай доповідають кожен рік про те, скільки терактів вони запобігли. Але перевірити ці дані неможливо, а як мінімум один – у Петербурзі вони запобігти не змогли. При чому, в дні Петербурзького форуму, коли там був присутній Путін.

Тож висновки дуже прикрі: спецслужби не впоралися, розмови про наведення порядку залишаються порожніми. На жаль, говорити про те, що буде далі, досить просто. Не залишається ніяких альтернатив, окрім як продовжувати закручувати гайки, душити протест, тому що головна мета – зберегти владу в своїх руках.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.