Москва все частіше грає м'язами. Навіщо?

6 коментувати
Російське керівництво добре розуміє, що у мирному змаганні із Заходом воно програє. Тому Кремль активно експлуатує військовий паритет

В Росії все більше впливу отримують силові структури, і все частіше країна «грає м'язами»: то в Криму, то в Донбасі, то в Сирії. Це цілком природно, оскільки в мирному економічному змаганні вертикальна модель Путіна програє Заходу. Єдина сфера, де у нього є умовний паритет – військова. Причому неважливо, що США можуть знищити Землю 10 разів, а Росія – лише один. Одного разу цілком достатньо. Таким чином, у військовій сфері паритет є, і Путін його експлуатує.

Протягом останніх 20 років між Росією і Заходом були різного роду конфлікти, однак вони вирішувалися в правовому полі і мирними методами. І за останнє десятиліття альянс скоротив чисельність своїх військ в Європі з 300 тис. до 60 тис. військовослужбовців, тобто в п'ять разів. Але зараз Росія перевела змагання у військову сферу. 32% витрат російського бюджету витрачаються на потреби безпеки в широкому сенсі слова – більше ніж на соціальні програми.

До певної міри це можна назвати відступом від конституції, яка стверджує, що Росія є соціальною державою. Соціальна держава – та, яка витрачає на соціальні потреби більше, ніж на оборону. Якщо ж ви витрачаєте на оборону більше, ніж на соціальні програми, то це вже мілітарістична держава.

У Заходу є фундаментальна перевага у «м'якій силі»: економіка, культура, інформаційні технології і т. д. У Заходу більш гнучка, багата і розвинена економіка, тому він виграє і може витрачати на оборону менше, ніж Росія (у процентному вирахуванні). Російське керівництво добре розуміє, що у мирному змаганні воно програє, і ми бачимо це на конкретних прикладах. Країни колишнього Радянського Союзу все сильніше віддаляються від Росії, оскільки вона не дуже економічно приваблива. Ми бачимо, що відбувається в Придністров'ї: затримують зарплати, урізають пенсії і в цілому вирує соціальна криза, майже така ж, як у Венесуелі. Щоб вирішити проблеми Придністров'я, потрібно вкладати туди гроші, а їх немає. У результаті залишається сподіватися на присутність збройних сил. 

І неважливо, що США можуть знищити Землю 10 разів, а Росія – лише один

Така ж ситуація склалася і в Донбасі. Щомісяця Росія вкладає в ДНР/ЛНР близько 80 млн євро на підтримку соціальних програм. Крім того, потрібно виділяти кошти на підтримку військових структур. Це дуже дороге і неконструктивне вкладення, оскільки кошти витрачаються не на розвиток, а на підтримку військового контролю.

Було б дивно, якби НАТО не реагувало на мілітаризацію Росії. Альянс змушений реагувати на дії Москви. Дуже стримано і в теж час жорстко він посилює свою військову складову, хоча вона і менш значуща, ніж російська. Нещодавно на західний кордон Росії за наказом міністра оборони Сергія Шойгу були переведені три дивізії. Це близько 30 тис. військовослужбовців. Тим часом НАТО розміщує в країнах Балтії та Польщі чотири батальйони – приблизно 4 тис. солдатів. Різниця значна.

У Росії кажуть, що альянс стискає кільце навколо РФ. Насправді ж НАТО намагається зняти стурбованість своїх союзників і партнерів у регіоні. У кожної сторони своя правда. Загалом цей процес був передбачуваний, хоча і абсолютно безперспективний для Росії. Країна вкладає гроші у військову сферу, скорочуючи свої можливості у сфері «м'якої сили». Взяти територію під контроль Москва може, а розвивати її – ні.

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.