Коли в Росії почнуться чистки еліт

8 коментувати
Те, що свого часу робив Сталін

Майбутні парламентські вибори, на мою думку, будуть болючими для Єдиної Росії. За підсумками голосування, напевно, виявиться, що партія влади суттєво втратила свою підтримку серед населення.

Якщо на попередніх виборах єдинороси набрали майже 50% голосів виборців, то на цих, ймовірно, візьмуть близько 30%. Тобто розгублять 15-20% підтримки громадян. Проте це щодо голосування за партійними списками, а в Росії, як відомо, повернули також мажоритарні округи, за якими обиратимуться половина депутатів Державної Думи. Завдяки цьому механізму регіональний істеблішмент зніме майку з написом «Єдина Росія» і одягне з гаслом «незалежний кандидат». За підтримки місцевих еліт, ЗМІ та бізнесу вони цілком зможуть знову пройти в парламент. Цього разу - за мажоритарними округами.

Таким чином партія путінської номенклатури зуміє зберегти свої позиції в Держдумі, пробившись у парламент через одномандатників. Дума і надалі залежатиме від Володимира Путіна, причому дуже сильно.

Поки телевізор і регіональні медіа-еліти працюють на Путіна, з ним усе нормально

Насправді політична проблема російського президента - не у відносинах із народонаселенням, а у відносинах з елітними групами, що власне й формують народну думку. Люди дивляться телевізор і черпають інформацію. Поки телевізор і регіональні медіа-еліти працюють на Путіна, з ним усе нормально. Санкції та падіння рубля завдають істотного удару в еліти, але населення це зачіпає в другу, якщо не в третю чергу. Якщо людина отримує зарплату в 15-20 тис. руб. на своїй маленькій фабриці та виживає переважно за рахунок присадибного господарства, то для неї не такий уже важливий курс долара, міжнародна ізоляція і санкції. Їй важливо, щоб завод працював і щоб ніхто не втручався в її присадибні справи. Роздратування починають відчувати ті, у кого є бізнес, хто дійсно потерпає від санкцій, хто не може розвиватися тощо. Вони добре орієнтуються в тому, як влаштований цей світ, і можуть між собою все частіше замислюватися про те, що Путін, можливо, не найзручніший для їхніх класових інтересів персонаж.

Але це невдоволення ще більш відтерміноване, ніж зниження популярності російського президента серед населення. Рейтинг Путіна почав опускатися рівно за два роки після кримської епопеї. Елітні групи тим часом мовчать, щоб не втратити підтримку Кремля, але вони рахують гроші та бачать, що живеться їм гірше. З цієї точки зору найближчі два роки будуть дуже важливими.

Разом з тим, не потрібно недооцінювати путінські ресурси. В уряді працюють професійні та грамотні люди. Вони мінімізують шкоду, яку Путін завдає економіці РФ, і беруть на себе провину за кризу, хоча без них ситуація могла б бути вдвічі гіршою. Та ж таки очільниця Центробанку Ельвіра Набіулліна виконала головне завдання, поставлене перед нею Путіним, і забезпечила Росії резерви на рівні $400 млрд. На парламентські вибори 2016 року стане точно, але чи стане їх на президентські вибори 2018-го? Гадаю, до того часу Путін осідлає лівацьку риторику, хоча і розуміє, наскільки важливі для країни такі люди, як Силуанов, Набіулліна і навіть Медведєв. Їх він здасть останньою чергою. Але якщо закортить, то здасть. Тоді й почнеться горезвісна чистка еліт – все те, що свого часу робив товариш Сталін.

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.