Камінь на шиї. Чи пошкодує Росія про Крим

29 коментувати
Камінь на шиї. Чи пошкодує Росія про Крим
Чим менше у громадянина грошей в кишені, тим частіше він буде замислюватись, що «кримські» кошти можна було б витратити на пенсії

Люди дуже не люблять визнавати свої помилки, тому велика частина російських громадян як і раніше скажуть, що підтримують анексію Криму: «ми піднімаємося з колін», «а інакше там була б база НАТО», «і взагалі, Севастополь – російське місто, а Хрущов сп'яну віддав ці території Україні». Іншими словами, повторять всі ті нісенітниці, що ми вже чули неодноразово.

Ніхто не хоче думати, що за часів СРСР Крим було передано Україні в повній відповідності з законом, а ні про які бази НАТО не йшлося. Люди просто споживають те, що їм розповідають по телевізору.

Але суть процесу полягає в тому, що ця тема йде на периферію суспільної думки, просто забувається. До речі, на це і був розрахунок у Путіна: підняли рейтинг, приєднали, а потім "стерпиться-злюбиться". На Заході звикнуть, відстануть, а Крим залишиться.

Ця логіка зрозуміла, але зрозуміло також і те, що жодна з територій, приєднаних до центральної влади за останні 70 років. не стала жити краще, ніж жила до того. Це, звичайно, радянський досвід. Приєднали до Польщі – вона стала жити гірше, ніж до завоювання. Те ж повторилося з Чехією і Словаччиною, чий рівень життя впав у порівнянні з сусідньою Австрією. Східна Німеччина стала жити гірше за Західну; Карелія, відрізана від Фінляндії, перетворилася в звичайну радянську вбиту провінцію, тоді як сама Фінляндія стала однією з найбільш розвинених країн Європи.

Але це реальне життя, а тут люди живуть у віртуальній реальності. Вони думають, що Росія стала могутньою, бо отримала Крим і збільшила свою територію. Процес усвідомлення тривалий, але буде йти «під гірку».

На це і розраховував Путін: підняли рейтинг, приєднали, а потім стерпиться-злюбиться

В суто матеріальному сенсі Крим досить дорого коштує: в 2014 році його бюджет був 125 млрд рублів (за тодішнім курсом – між $2-3 млрд), і всі вони були виплачені з федерального бюджету. Це не бозна-що і спину Росії не ламає, але і не те, на що можна закрити очі. У 2015 році бюджет був таким самим, але вже на 25-30% виконаним за рахунок самого Криму (вдалося налагодити податкову систему, почав працювати якийсь туристичний бізнес, люди почали платити за квартири). Тобто федеральний бюджет витратив 100 млрд. І все ж на 70% територія дотаційна (одна з найбільш дотаційних у складі Росії). І це буде продовжуватися: максимум, на що може розраховувати влада – що рівень дотацій знизиться до 50%.

Плюс ще будівництво мосту, на яке піде 230-300 млрд рублів. Це теж досить дороге задоволення в умовах економічної кризи.

Але ментальний процес полягає в тому, що люди намагаються просто забути про Крим, переключившись на вирішення повсякденних проблем з доходами і зростанням цін. Гострота сприйняття Криму втрачена.

І, вважаю, немає підстав сподіватися, що його скоро повернуть Україні. Я погодився б скоріше з позицією Михайла Ходорковського, який сказав, що це станеться, коли почнеться загальний переділ кордонів Російської Федерації, пов'язаний з державним колапсом. Але навіть у цьому випадку не факт, що Крим відійде назад Україні – можливо, він віддасть перевагу статусу самостійної території. Це вже коли почне валитися путінська Росія – а з такою політикою, особливо економічною, вона неодмінно почне.

Ситуація йде повільно і передбачувано в бік погіршення, але ось підстав для пропагандистських заяв «Крим протягом року повернеться в Україну» я не бачу. Це ж, до речі, стосується і Донбасу.

Для Росії Крим – це черговий невеликий, але досить важкий камінь на шию, хоча в суспільній думці він все ще сприймається, як почесний орден. Тим не менш, з кожним місяцем (і вже точно з кожним роком) ситуація буде погіршуватися. Чим менше у громадянина грошей в кишені, тим частіше він буде замислюватись, що «кримські» гроші можна було б витратити на пенсії. Їм у відповідь говоритимуть «а ви що, хотіли там Натовські бази?».

Істерія розганятися вже не буде, тому що тема останнім часом погано продається, але основний заклик буде наступним: «І так ситуація непроста, а ви ще зі своїм Кримом, взяли і взяли, вистачить». І все ж більшість (нехай вона і зменшується) буде продовжувати вважати анексію Криму успіхом.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.