Чи поверне Путін Курили японцям

8 коментувати
Росія потребує інвестицій, Японія – інвестиційних майданчиків. Але без домовленості щодо спірних островів економічного співробітництва не буде

Прем'єр Японії Сіндзо Абе висловив готовність повністю вирішити територіальну суперечку між Японією і Росією навколо Курильських островів. Перше, що потрібно відзначити – це те, що у обох сторін є абсолютно очевидні мотиви й інтереси для вирішення конфлікту.

Для Японії першочергова проблема – вихід на нові ринки збуту та інвестиційну площадку, яку вони бачать у Сибіру і на Далекому Сході. Японцям дуже тісно: 120 млн осіб живуть на 378 тисяч квадратних кілометрів, тоді як в Росії 146 мільйонів живуть на 17,5 млн квадратних кілометрів. Різниця в площі – 45 разів.

З іншого боку, Росія гостро потребує інвестицій. Далекий Схід серйозно страждає від грошового голоду; народ звідти їде, робочих місць мало, простір неосвоєний, не вистачає грошей на будівництво портових споруд в кінці траси БАМ, не вистачає грошей на те, щоб побудувати термінали для доставки зрідженого палива в ту ж Японію, яка його потребує. Грошей у Росії немає, і Путіну вони дуже потрібні. А у Японії грошей багато, але нема куди інвестувати. Тому вони зацікавлені у розвитку економічних відносин. Це одна сторона – економічна.

Друга ж, звичайно, є політично-символічною. Для Японії і її прем'єра дуже важливо домогтися прогресу в питанні північних територій, а для Путіна – не втратити обличчя. Він сам створив систему цінностей «території передусім», і тому поступитися назад Японії цими чотирма островами Курильської гряди не може, але при цьому дуже потребує грошей. Тому сторони промацують один одного, розуміючи взаємну зацікавленість.

Якщо президент поступиться островами, велика частина «патріотичної громадськості» сприйме це як торгівлю Батьківщиною

Для Путіна співпраця з Японією особливо важлива, так як він втрачає європейські інвестиції і змушений переорієнтуватися на Схід. Два роки тому він намагався налагодити співпрацю з Китаєм, але ця ініціатива нічим особливо не скінчилася. У Китаю і в самого зараз не найкраща економічна ситуація для серйозних інвестицій, тим більше – в ризиковані території, а Росія такою є.

Всі бачать проблеми з угодою про розподіл продукції на Сахаліні, коли західні компанії досить сильно вклалися, а потім їх звідти попросили. Так що японці і хотіли б вкластися, але для них важлива політично-ідеологічна складова, а китайці не поспішають вкладатися, поки не отримають гарантій. Як мінімум – блокуючого пакета акцій у великих компаніях. Росія цих гарантій не дає.

Тому і починається пошук нових рішень, у тому числі і у відносинах з Японією. Виходячи з наявності спільних інтересів, ця гра не безнадійна, але вона дуже складна. Адже японському уряду важливо зробити як мінімум символічний прорив – повернути хоча б два острови. Втім, це буде прорив не тільки символічний, адже де острів, там і територіальна зона навколо острова. Може бути, там є запаси вуглеводнів, але навіть якщо ні, то це дуже непогана акваторія для видобутку риби, у чому Японія завжди була сильною.

Путіну важливо зробити вигляд, що він не програв в територіальному сенсі. Після Криму його авторитет в очах співвітчизників різко підскочив, але якщо він зараз поступиться островами Японії, більша частина «патріотичної громадськості» сприйме це як торгівлю Батьківщиною. Раціонально, звичайно, Росії з її обтяжливим територіальним багатством потрібно зрозуміти, що в сучасному світі територія – це не те, що автоматично приносить гроші, а те, що вимагає інвестицій. Далекий Схід потребує інвестицій, але поки їх не передбачається, а треба якось утримати там населення, не допустити депопуляції. Але якщо продати острови – в обмін на інвестиції прямі або перерахування в бюджет – це буде виглядати не дуже.

Тому непропорційно висока роль піару: японці повинні сказати своїм виборцям: «Ми повернули острови», а росіяни своїм – «Ми не поступилися». Сторони будуть шукати формули, які можна інтерпретувати по-різному: в Японії – як перемога Японії, в Росії – як перемога Росії.

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.