Блокада Донбасу. Путін підсипає перцю

32 коментувати
Блокада – відповідь на провокацію Путіна. А його основний інтерес – дестабілізувати ситуацію

У будь-якій революції існує своя логіка. Українська революція теж їй підпорядковується. Вона дуже проста: зростає число популістських заяв і покладається відповідальність на якогось ворога. Коли країна виходить з імперського простору, завжди відбувається сплеск націоналізму. Потрібно бути ангелом з крилами за спиною, щоб уникнути цієї спокуси: звалити всі труднощі на попереднього імперського господаря. Так поводилася Африка, коли звільнилася від колоніальної залежності і всі свої біди звалювала на Британію, Бельгію та Францію, так поводилися Індія і Пакистан, і всі звільнені республіки СНД, в тому числі, Прибалтика. Це нормально. Сплеск екстремістського націоналізму неминучий. І я думав, що деякі люди роблять собі кар'єру на тому, що пояснюють, мовляв, у всьому винні "москалі". Занадто велика спокуса, щоб цим не скористатися. Рано чи пізно це повинно пройти, оскільки раціональна людина розуміє, що москалі москалями, але є така річ як торгівля, дипломатичні відносини, обмін людьми, сім'ї живуть по обидва боки кордону. Рано чи пізно доводиться повертатися до якихось нормальних відносин.

Україна зараз хворіє цим постреволюційним синдромом. Коли емоції затьмарюють раціональне рішення. Та й емоційні рішення легше приймаються. Це дуже зрозуміло, але доволі деструктивно. Блокада - емоційне і контрпродуктивне рішення. І Німеччина каже, що це контрпродуктивно, і США так кажуть, і люди зі здоровим глуздом в Україні це розуміють.

Але є велика спокуса консолідувати свою підтримку, повалити чинну владу, використовуючи такі прості рішення: "А давайте ми їх заблокуємо". Ну давайте. Але це завжди навзаєм. Це змагання в тому, кому гірше. Так, буде гірше - і це всі розуміють - але зате ми покараємо цим лнрівців та днрівців. Це, до речі, путінський підхід. Батька Лукашенко теж так каже: "Та ми в землянки підемо, але принципами не поступимося".

Путін не поспішаючи підливає масло - проводить звичайну політику погіршення ситуації

Мені здається, що було б правильним зняти блокаду, але обов'язково провести публічне розслідування того, хто на цій торгівлі з ЛДНР наживається. І в якій мірі наживається. Тому що це - бізнес. Бізнес в нормальних ситуаціях повинен бути поза політикою. У революційній ситуації бізнес приноситься в жертву політиці. А, відповідно, з'являється величезна кількість безробітних, економіка гальмується і так далі. Рано чи пізно потрібно переходити до норми з революційного стану. Блокада цей перехід затримує. Тому що вона знову підняла населення, запитують "скільки ще", "чому ми їх терпимо", а потім приходять додому і скаржаться, що ростуть ціни на опалення. А як по-іншому? Я раціонально розумію, що раціональні рішення для України зараз навряд чи актуальні. Але вони є: зняти блокаду, відкрито написати, хто торгує, хто скільки заробляє. Якщо є 15-20% профіту - це нормально, а якщо 100% - ні. І оприлюднити це. Тому що проблема ненависті до торгівлі не тільки в нелюбові до ЛДНР, але ще і в тому, що більшість надривається, а хтось - наживається. Це звичайна революційна риторика. А вона завжди руйнівна. Раціональна - завжди позитивна.

Але в революційну епоху раціональних слів люди не слухають. Вони будуть говорити, що США зрадили Україну або Німеччина зрадила. А насправді, це - в інтересах Путіна. Тому що його головний інтерес - дестабілізувати ситуацію, не допустити, щоб Україна перестала стояти навкарачки, показала приклад економічного зростання і альтернативу росіянам. Польська альтернатива не надто усвідомлена. Польща за 20 років досягла високих результатів, але Росія цього не відчуває, тому що там буває мало росіян. Якби Україна це зробила - це був би важкий удар по путінській системі цінностей. Тому він категорично зацікавлений в дестабілізації. Йому не важливо, як вона здійснюється: через блокаду, націоналізацію підприємств в ДНР. Йому плювати, як живуть люди і там, і тут. Важливо, щоб вони жили максимально погано - і там, і тут. Тому що вся російська пропаганда побудована на тому, що "вони там скакали на Майдані і ось доскакали". І в цьому сенсі будь-який екстреміст-революціонер - працює в інтересах Путіна. Але дії тих, хто "лютує", ускладнюють економічне зростання України та процес знаходження якихось економічних компромісів, і працюють на путінську пропаганду.

Блокада - відповідь на провокацію. Питання, хто перший почав завжди дуже важливе, але абсолютно нефункціональне. Тому що відповідь російської пропаганди на це дуже зрозуміла: "перші почали" хохли ". Ця ж ідея у нас, в Росії, працює, люди її слухають. І насправді в цьому є логіка: що складно було дочекатися легальних виборів і прокинути Януковича? Революційна логіка цього не приносить. Прогнали Януковича, у відповідь запускає все Путін. І тепер те ж саме.

Про Донбас пора забути. Це природний процес - дроблення території в процесі її демократизації в широкому сенсі. Все це закінчиться тоді, коли розвалиться путінський простір. Але тоді Крим - не факт, що повернеться, а вже Донбас - точно ні. Можливо, вони отримають власний статус. І це нормально. Набагато частіше території діляться, ніж об'єднуються. У Європі об'єднання відбулося в одному випадку: Східна і Західна Німеччина. Тому що було дуже очевидно, що Східна Німеччина - така діра, а Західна - настільки ефективна, що всі хотіли там жити. Ось якби Україна змогла продемонструвати такий же приклад економічного успіху за покоління або за два, як Західна Німеччина, тоді б вони самі прибігли. Але замість цього Київ демонструє жорстку риторику, переможні заяви. Це зрозуміло. Але неконструктивно. Путін підсипає перцю, не поспішаючи підливає масло - проводить звичайну політику погіршення ситуації. Всі розуміють, що економічна ситуація погіршується, але "нічого, ми відчуваємо моральне задоволення". Так, відчуваєте моральне задоволення, а потім втомлюєтеся. Я дуже сподівався, що раціональні люди в українському керівництві це усвідомлюють. Але цей крок Порошенко мене злегка розчарував. Це називається "піддався на провокацію".

Більше поглядів тут


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Погляди   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.