Справа Баті. Міна закладена під усіх військових

11 коментувати
Учасники бойових дій на сході не мають під собою ніякої юридичної бази

Учасники бойових дій на сході не мають під собою ніякої юридичної бази

Учасники бойових дій в Донбасі стали заручниками політичної доцільності

Справа командира батальйону Айдар Валентина Лихоліта оголила серйозну проблему - відсутність юридичного обґрунтування бойових дій на сході країни. Офіційно в Донбасі проводиться антитерористична операція, проте всім давно зрозуміло, що те, що відбувається там - зовсім не АТО.

На словах влада говорить про війну, а на папері - у нас операція проти тероризму. Введенню воєнного стану політики противляться (адже після цього не можна буде, наприклад, змінювати Конституцію), проте саме він надав би юридичну базу для бойових дій на сході. Воєнний стан дозволяє вводити деякі обмеження (наприклад, цензуру), проводити мобілізацію і безпосередньо застосовувати всередині країни озброєні сили (адже згідно з нормами чинного законодавства, ВСУ не повинні застосовуватися всередині країни). Юридичний статус воєнного стану, з одного боку, може використовуватися для покарання за порушення закону, з іншого - як захист для учасників боїв, які отримують відповідне юридичне обґрунтування для своїх дій.

Але в Україні цього немає. Є тільки набір сурогатів по типу «антитерористичної операції» і закону про військово-цивільні адміністрації. Таке розпливчасте положення загрожує негативними наслідками - якщо не сьогодні-завтра, то через якийсь час. По суті, учасники бойових дій на сході не мають під собою ніякої юридичної бази.

Своїми діями Луценко чинить тиск на суд і прокуратуру

Уявімо ситуацію, що завтра в країні проходять вибори, на яких значну підтримку отримує Опозиційний блок. Після цього він формує в парламенті коаліцію і отримує досить сильний вплив. Зокрема, може тиснути на судові органи влади та прокуратуру, які з подачі Оппоблоку починають переслідувати колишніх або діючих військових. Свідками і заявниками можуть бути учасники сепаратистського руху в Донбасі. Благо, справа Лихоліта вже створила відповідний прецедент.

Формально ніяких причин протистояти цьому - немає. Одного звинуватять у мародерстві, іншого - в руйнуванні будинку (піди і доведи, що це було скоєно під час бойових дій, а не через беззаконня і бандитизм).

У подібній ситуації всі учасники бойових дій в Донбасі стали заручниками політичної доцільності. Сьогодні доцільно не йти на конфлікт з учасниками бойових дій і добровільним рухом. Тому глава ГПУ Юрій Луценко вирушив до Печерського суду до Лихоліта, заявивши, що запобіжний захід у вигляді арешту надмірно суворий, що за справою стежить і він, і президент Петро Порошенко. Генпрокурор показав, що у нас все може бути політично мотивованим. Своїми діями він чинить тиск на суд і прокуратуру.

Це не вихід із ситуації. Хто завгодно може стати об'єктом переслідування, якщо виникне політична доцільність. Зміниться політична кон'юнктура, а з нею і ставлення до військових, бойових дій і т. д. Солдати ВСУ мають обгрунтування хоча б у вигляді наказів, які вони отримували. Тим часом, у добровольчих формувань немає ніякої доказової бази. Вони є досить незручними, і на них влада може сконцентруватися. В цілому ж ця міна закладена не тільки під добровольців, але і під всіх військовослужбовців, які виконували лише те, чого від них вимагала присяга. В майбутньому справи можуть завести і проти них.

Більше думок тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.