Місцевий розрахунок. Армія, війна і жодного слова про сміття

3 коментувати
Багатьом кандидатам просто нічого сказати про проблеми місцевого значення

Специфіка нинішньої передвиборчої кампанії полягає в тому, що найчастіше партії і кандидати у своїх агітаційних матеріалах висувають на перший план ті повідомлення і гасла, які ніяким чином не відносяться до повноважень місцевих органів самоврядування: розвиток армії, комунальні тарифи, агресія Росії, покарання представників попередньої влади і т. ін.

Чому так відбувається? По-перше, передвиборчі штаби, напевно, роблять ставку на інші типи агітації, крім зовнішньої та телереклами. Наприклад, на зустрічі з виборцями, мітинги, різного роду заходи тощо.

По-друге, та агітація, яка транслюється на всю країну, швидше за все, виконує функцію якогось фону, і її ключове завдання в тому, щоб мобілізувати виборців. Серйозні загальнонаціональні проблеми в рекламі піднімають значущість майбутніх місцевих виборів і спонукають громадян йти на виборчі дільниці.

По-третє, багато політичних сил розглядають місцеві вибори, як проміжний етап перед парламентськими і використовують нинішню передвиборчу кампанію, щоб закріпитися у свідомості виборців на загальнонаціональному рівні. Існує думка, що парламентські вибори можуть бути оголошені вже навесні, і цей варіант розвитку подій виключати не варто.

Місцева еліта у формі якихось кланів існує в регіонах мало не по 20 років

По-четверте, багатьом кандидатам дійсно нічого сказати про проблеми місцевого значення. Дуже мало серед нинішніх висуванців таких фахівців, які дійсно розуміють принципи муніципального управління, завдання, які можна вирішити на місцевому рівні і т. д. Іншими словами, у них немає програм для конкретного міста, тому вони й перекривають інформаційний простір загальнонаціональними гаслами.

Раціональність і логічність самого виборця залишає бажати кращого. Традиційно українці приділяють місцевим виборам менше уваги, ніж парламентським або президентським. Найвища явка виборців спостерігається на виборах президента, тобто українець традиційно асоціює весь спектр своїх проблем виключно з якоюсь однією людиною, ніби президент з прем'єр-міністром відповідають за все, аж до каналізації та вивезення сміття з двору.

Це патерналістська модель сприйняття політики. І очевидно, хибне уявлення про політику. Найчастіше найбільш нагальні проблеми людини ніяк не пов'язані з президентом, але безпосередньо пов'язані з місцевими виборами: від них залежить, як буде функціонувати міський транспорт, комунальні служби, медичні та навчальні заклади. Тим не менш, виборець, як і раніше, на рівні підсвідомості вважає, що все має вирішувати центральна влада.

Мені здається, що останніми роками свідомість пересічних громадян України та їхня політична культура все-таки потроху змінюється, однак цей процес відбувається нерівномірно: у великих містах він більш очевидний, а на периферії зберігаються ті ж тенденції, що й за часів Кучми. Місцева еліта у формі якихось кланів існує в регіонах мало не по 20 років, оновлення влади проходить навіть повільніше, ніж на центральному рівні.

Але якщо ми говоримо про демократію, то потрібно враховувати думку всіх виборців, незалежно від того, наскільки вона є усвідомленою. Громадянин, як частина народу, є джерелом влади, і ніхто не має права позбавляти його цієї влади.

Підвищення рівня політичної культури – це питання виключно еволюційного розвитку. Інших варіантів немає.

Більше думок тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.