Чому генпрокурором призначають Луценка

1 коментувати
Максимум, що зможе зробити майбутній генпрокурор – стати публічним піарником ГПУ та "смотрящим" від президента

До Верховної Ради внесено два законопроекти, що дозволяють призначити на посаду генпрокурора людину без стажу роботи в системі прокуратури. Очевидно, що подібні ініціативи подаються не просто так, а під конкретних людей. Поряд з найбільш обговорюваним кандидатом на посаду генпрокурора, головою фракції БПП Юрієм Луценком називають також кандидатуру Павла Жебрівського, керівника Донецької обласної військово-цивільної адміністрації.

Стоїть завдання призначити на цю посаду людину, якій президент буде цілком довіряти. Таких людей не так вже й багато: у Петра Порошенка досить коротка лава запасних. Обидва згаданих кандидата є досить наближеними до Порошенка. Того ж Жебрівського встигли призначити на кілька відповідальних посад. Значить, президент йому довіряє. Думаю, він розглядається як можлива заміна на той випадок, якщо з Луценком щось піде не так.

Залишилося вирішити питання, як подати це рішення. У західних партнерів України є певні вимоги до проведення змін і реформ у правоохоронній системі. Їх потрібно буде переконати, що Луценко дійсно є оптимальною кандидатурою для реформування прокуратури. Ймовірно, зроблять акцент на його досвіді роботи у правоохоронній системі (був главою МВС) і той факт, що він став жертвою судової та прокурорської несправедливості (у 2012 році засуджений до чотирьох років позбавлення волі з конфіскацією майна; рішення суду було визнано ЄСПЛ незаконним і політично мотивованим). Відповідно, він повинен бути мотивованим змінити систему.

Луценко, на мій погляд, досить швидко зрідниться з прокурорською системою

Однією з головних причин призначення Луценка головою Генпрокуратури називається його відстороненість від цієї системи. Там він ніколи не працював. Це цілком резонно: виходець з нинішньої прокурорської системи, напевно, не зміг би щось реформувати в ній. Система підгнила настільки, що призначати досвідчених прокурорів для впровадження змін не можна. Тим не менш, існує інша проблема: Луценко вже працював у схожій іпостасі – міністром внутрішніх справ. Якимись особливими реформами на цій посаді він не запам'ятався, швидше, своєю скандальною поведінкою.

Луценко, на мій погляд, досить швидко зрідниться з прокурорською системою та буде виконувати функції публічного адвоката прокуратури. Стане розповідати, яку важливу роботу робить Генпрокуратура, захищати прокурорів від нападок і т. д.

Глава БПП нарікає на те, що підтриманий профільним комітетом Верховної Ради законопроект дозволяє йому стати генеральним прокурором, але не дає можливості набрати до себе в команду "таких же людей не з системи". Однак на цьому проблеми з майбутніми повноваженнями потенційного генпрокурора не закінчуються. 26 квітня має відбутися Всеукраїнська конференція працівників прокуратури, яка завершить процес імплементації закону про прокуратуру. Зокрема, ця конференція повинна дати старт створенню так званого прокурорського самоврядування: формування таких органів, як Рада прокурорів та Кваліфікаційно-дисциплінарна комісія прокуратури. На ці органи будуть перекладені повноваження щодо кадрових рішень у відомстві. Таким чином, буде усунутий радянський вертикальний принцип призначення людей.

Теоретично це повинно забезпечити незалежність прокуратури, однак, також істотно знизить вплив майбутнього генпрокурора на кадрову політику ввіреного йому відомства. Таким чином, кого б не призначили главою ГПУ, його повноваження і можливості будуть набагато меншими, ніж у попередника. Кадрову політику він визначати не зможе – які б щирі наміри ним не рухали.

Це серйозна проблема. Раніше вносилися законопроекти, які пропонували на деякий час передати українську прокуратуру під зовнішнє управління шляхом формування тієї самої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії з представників країн ЄС та США і відстрочити введення прокурорського самоврядування, щоб створити механізм реформування цієї системи. Тим не менш, цю ініціативу поки не прийняли. Якщо нічого не зміниться, згадану комісію сформують люди, призначені екс-генпрокурором Віктором Шокіним, а новий глава ГПУ буде змушений працювати зі старими кадрами. Все, що йому залишиться, - бути публічним піарником ввіреного відомства і "смотрящим" від президента. Що ж, з цією роллю найкраще впорається, напевно, Луценко.

Більше точок зору тут

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.