Одеський експеримент. Чи вдається Саакашвілі зламати систему

9 коментувати
Останнім часом почав думати про те, що з Саакашвілі і президент України був би не найгірший

Зараз головна, якщо не єдина надія в українській політиці, — це експеримент Саакашвілі в Одеській області. Думаю, призначення Саакашвілі — найкраще, що влада зробила за півтора роки. Ще одне призначення, яке готувалося, але не сталося, — це покійний Каха Бендукідзе. А саме він був ідеологом грузинських реформ. В них є свої плюси і мінуси: Грузія не стала процвітаючою економікою, бідність і безробіття на високому рівні, але багато управлінських та політичних реформ були ефективними. Грузія схожа за масштабом і прибережним потенціалом на Одеську область.

Я останнім часом почав думати про те, що з Саакашвілі і президент України був би не поганий, хоча з президентом — це, звичайно, перебір. Але поки навколо Саакашвілі генеруються якісь ідеї, проекти, антикорупційні скандали. І це добре.

Потрібен харизматичний і відірваний лідер. Я знаю багато місцевих політиків і чиновників в Україні, але вони перестали бути класними. Здавалося, після Небесної Сотні вже життя і політика в Україні не можуть бути незмінними, вже так не можна красти, не можна бути безвідповідальними та профнепридатними. Здавалося, Україна отримала перспективу стати гідною державою. Але ні. Потрясіння від Небесної Сотні давно минуло, залишилися від цієї історії тільки свічки на вулиці Інститутській. А красти по-старому, виявилося, цілком можна; навіть більше.

Боротися з корупцією потрібно, як Саакашвілі в Грузії або як Лі Куан Ю в Сінгапурі

Країна зможе розвиватися, якщо у неї буде уявлення про власний суб'єктивний розвиток, коли Україна перестала б бути периферією, яка порівнює себе з якимись зовнішніми центрами: Варшавою, Санкт-Петербургом, Москвою, Брюсселем, а сама стала генератором процесів. Після революції це актуально як ніколи, адже люди готові вірити, що Україна — це країна, що безпосередньо впливає на світові процеси. Членство в ЄС — це не мета, а засіб для реалізації власних планів. Але українська еліта поки не сформулювала і не вистраждала таких планів. А ЄС — це, як ми знаємо, відродження імперії Карла Великого, проект західноєвропейський, де і Центральна Європа — вже периферія, а Східна — і поготів. Бути молодшими родичами і радіти, що Україну взяли в ЄС, і тому українські кандидати наук можуть витирати попи італійським пенсіонерам, так, це круто.

Ще вкрай важливий катастрофічний процес для майбутнього України — ті, хто знаходяться в продуктивному віці, хочуть звалити з країни: суджу по своїх знайомих, знайомих знайомих, родичах. Це просто катастрофа. Коли була революція, були надії, але тепер, і це не соціологічні дані — кажу про тих, кого знаю, наснага минула, за рік імітаційних реформ нічого доброго не сталося, зате запрацювали нові корупційні схеми, а економічна ситуація погіршилася, держава веде демонстративно цинічну тарифну політику і так далі. Це все вдарило — і вийшов негативний кумулятивний ефект — люди просто тікають з України. Якщо виїдуть всі, хто хоче виїхати, то мені в таку Україну буде нецікаво приїжджати.

У Росії ситуація аналогічна. Причому багато емігрували до Києва, як це не смішно. Але там цим людям місця не знайшлося, оскільки українська влада і еліта в цілому поки не дозріли до думки, що в Україні можна виростити альтернативну Росію — альтернативну тієї божевільної країни, що фашизується, яку нинішня влада штовхає не тільки на війну з Україною, але і до власного розвалу і небуття.

До речі, ось приклад економічно ефективного працевлаштування на Заході: один мій знайомий екс-віце-губернатор працює у Франції на фермі і стриже баранів. Ну, в прямому сенсі слова стриже. І щасливий. Тому що в Україні він не крав і статок не заробив. І дуже багато моїх знайомих хочуть вивезти дітей. Хіба це не катастрофа? Домінують втома, розчарування, емоційне вигорання. Українська корупційна система — це не паразит на дереві, а саме дерево. Боротися з корупцією потрібно, як Саакашвілі в Грузії. Ну або як Лі Куан Ю в Сінгапурі.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.