Впорядкувати хаос: технології реформи держуправління

3 коментувати
Перед тим, як щось покращувати тим або іншим чином, потрібно розібратися, як це працює на даний момент, а вже потім оптимізувати процеси

Прикмета нашого цікавого часу – спроби керувати державою, як бізнесом. Попередній режим намагався це робити на рівні корпоративного управління, уявивши себе акціонерами АТ «Україна». Нинішні можновладці в основному діють у форматі трансферу технологій регулярного менеджменту в держоргани.

Поки почали з «закачування» туди на керівні позиції людей з бізнес-мисленням (більш або менш щасливих екс-підприємців та найманих топ-менеджерів тощо). У гіршому разі вони досить оперативно і без особливих моральних страждань вбудовуються в систему, включаючи корупційні схеми. У звичайному - швидко втрачають ентузіазм та самозливаються. І в ще одному не менш звичайному – істерять, матюкаються, кидаються на вітряні млини і б'ються з ватяними стінами, але їдять свій кактус з більшим або меншим задоволенням.

При цьому практично всі бізнес-делегати скаржаться на те, що логіка роботи в органах держвлади (якщо там дійсно сумлінно трудитися) зовсім не така, як вони звикли. Процеси йдуть набагато повільніше, підлеглі реагують неохоче, будь-який папірець вимагає численних віз і погоджень. Хтось ще має надію, що впровадження інструментів e-government якось виправить ситуацію. Інші (більш досвідчені і адекватні) пам'ятають і розуміють, що і в бізнесі впровадження автоматизованих систем управління ніколи не забезпечує миттєве проривне поліпшення.

Прикмета нашого цікавого часу – спроби керувати державою, як бізнесом

Технологічні інновації не можуть замінити мізки – ні підприємцю, ні чиновнику. Тому що перед тим, як щось покращувати тим або іншим чином, потрібно розібратися, як це працює на даний момент. А вже потім оптимізувати організаційні процеси.

Дуже спрощено у комерційному секторі це виглядає так:

  1. Описуємо бізнес-процеси, щоб зрозуміти, як ми працюємо зараз. За допомогою фотографій робочого часу, інтерв'ювання співробітників та інших старих як світ і просунутих методів дослідження. На виході отримуємо тексти, схеми і таблиці як модель організації роботи as is («як є»).
  2. Згадуємо, які цілі ми ставимо. Дивимося, що потрібно змінити в бізнес-процесах, щоб досягти поставлених цілей. І перепроектуємо процеси – прибираємо дублювання (крім випадків, де потрібна резервна «потужність» на випадок «виходу з ладу» основного), змінюємо послідовність операцій, перерозподіляємо повноваження і відповідальність між співробітниками, визначаємо показники, що характеризують якість ведення окремих процесів і підпроцесів, а також якість отриманих результатів і т. п.
  3. Модель «as to be», спроектовану в рамках другого етапу, доводимо до розуму і до відома всіх задіяних в її реалізації людей. Тобто на її базі розробляємо окремі внутрішні нормативні документи – регламенти окремих бізнес-процесів, регламент інформаційного обміну, положення про підрозділи, посадові інструкції та ін.
  4. Постійно відстежуємо, наскільки створена модель є життєздатною і по мірі необхідності вносимо в неї необхідні розумні корективи.

Зі свого багатого і різноманітного життєвого досвіду я точно знаю, що методологія опису, оптимізації, безперервного вдосконалення організаційних процесів мало затребувана у держсекторі. По-перше, тому що в каламутній воді легше ловити різноманітну смачну живність. І справжня прозорість (а не те, що розуміють під нею хворі піар-залежністю «урядовці») майже нікому по-справжньому не потрібна. По-друге, тому що на держслужбі багато посадових позицій спочатку задумані, як синекури для родичів-друзів-знайомих і їх родичів-друзів-знайомих. А при правильно і непідкупно проведеній оптимізації організаційних процесів за бортом можуть виявитися саме ті самі «рідні люди». Тобто дублювання функцій навмисне і усувати його нікому невигідно.

Хоча спеціалістам цілком зрозуміло, що проекти оптимізації організаційних процесів вимагають часу, витрат ресурсів (часових, людських, фінансових) і являють собою інформпривід, малопридатний для популістського словоблуддя. І саме тому зручніше платити скажені гроші придворним консалтинговим компаніям за поради їх високо і погодинно оплачуваних працівників по дрібницях або потьомкінські «стратегії розвитку», «дорожні карти», ні за формою, ні за змістом не мають нічого спільного з справжніми стратегічними планами і road maps. А реальну оптимізацію бізнес-процесів проводити тільки там, де в цьому зацікавлені зовнішні сили, наприклад, на місцевому рівні в сфері землевідведення, землекористування та містобудування. Марк Твен мав рацію: «Купуйте землю – її більше не виробляють».

Будь-якій реформі – якщо це реформа, а не струс повітря і не імітація бурхливої діяльності у корисливих інтересах – повинна передувати і супроводжувати політична воля. Якщо вона буде проявлена як проект глобальної діагностики і оптимізації організаційних процесів органів держвлади, у нас з'явиться шанс проростити там паростки здорового глузду. Якщо ж і далі чиновники будуть мити шию під декольте, псевдореформуючи механізм роботи, то побудова якісно нової системи державної влади ризикує затягнутися до нескінченності.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.