Обшуки в Новій пошті. Що робити владі та бізнесу

20 березня 2018, 12:38
1419
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

В очах інвесторів такі дії відкидають нашу країну від цивілізованого світу

Навіщо нам політика? Таке питання я чую майже на кожній зустрічі з бізнесменами. Скандал з "Новою поштою" дає відповідь.

Справа в тому, що бізнесмени звикли уникати зв’язків з політиками та виборами – їх це не цікавить. Український бізнес намагається вирішувати питання своєрідно: там, де можна домовитись, краще домовитись. У наших корупційних умовах це означає віддати частину свого прибутку – відкупитися. На місцевому рівні бізнес підтримує певні політичні сили або намагається фінансово підтримати мера. Але у потужний союз бізнес об’єднується дуже неохоче.

Але ж ви найбільші платники податків, ви – сила. На кожних виборах вам будуть обіцяти золоті гори. І я щоразу питаю бізнесменів: чому ви не намагаєтесь відстоювати свої позиції проактивно? У відповідь лунають різні варіанти.

«Нова пошта» – це бізнес, створений з нуля. Це не газ і не нафта – це новостворені популярні послуги. А наші правоохоронці, як ті коти, що сидять на бізнесових наркотиках. В певний момент починається ломка: десь поруч щось розвивається, а вони не там. І починаються маски-шоу. Найбільш обурює, що все це буквально через кілька днів після того, як президент зібрав бізнесменів та сказав, що подібного більше ніколи не буде.

Є умовна чаша терпіння, яка дедалі швидше наповнюється

До слова, інвестори на таке реагують миттєво. З точки зору міжнародного сприйняття, такі дії просто відкидають нашу країну від цивілізованого світу.

Щодо порушень з виплатою податків, то ця сфера у нас вибудована так, що там завжди можна знайти до чого придертися. На фоні цього українські еліти, від президента до його друзів-депутатів, тримають бізнес в офшорах, наймають дорогі міжнародні компанії і оптимізують свої податки – і їхні суми в рази більші, ніж ті, що інкримінують якомусь українському гравцю.

Навіть якщо в «Нової пошти» і є проблеми з податками, то з’ясовувати це слід цивілізовано – через суд, а не шляхом демонстрування тієї нахабної вседозволеності, яку так обожнюють наші силовики. Якщо останнім дуже сильно не дати по зубах, вони будуть тільки нахабнішати.

Подія з «Новою поштою» об’єднала кількох людей, чиє обурення вже досягло певної точки кипіння. Як правило, бізнес не любить патетики. Та я бачу заклики до того, щоб бізнес об’єднувався і поклав кінець подібній практиці. Бо якщо навіть з такими великими гравцями поступають демонстративно, то що вже казати про інших.

Особливо цинічно, що все це відбувається напередодні виборчого циклу. Замість того, щоб загравати з бізнесом, влада просто ставить їх на коліна і каже, мовляв, ми вас просто в порошок зітремо. Бізнес має навчитись відстоювати свої інтереси не як прохач, а як платник податків, що підтримує цей правлячий клас. Потрібно голосно вимагати відмови від практик вчорашнього дня, вимагати організованості та правоохоронних, а не рекетирських органів.

Є умовна чаша терпіння, яка дедалі швидше наповнюється. І це теж загроза. Якщо виникає напружена ситуація, то будь-яка енергія може піти як во благо, так і на руйнування. У наших умовах це найчастіше перетворюється в нищення та наметове містечко. Найгірший сценарій – це радикали, які, не бажаючи змінити ситуацію, можуть просто скористатись моментом.

Та українці вже не раз продемонстрували спроможність мудрішати, тож я очікую росту від українського бізнесу. І це, очевидно, має бути не у фейсбук-спільноті.

Просто у нас є ряд особистостей, які з різних причин ще не відчували великої загрози. А наші завжди реагують на проблему, коли вона вже як та хмара, що огортає всю країну. Ось як було у випадку з Януковичем, коли той відмовився підписати Угоду про асоціацію з ЄС.

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени

Телеграм НВ

Підпишіться на наш канал у Телеграм. Там ми публікуємо термінові новини та найцікавіші історії дня України та світу.

Підписатися

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Картки

Вчора, 13:21

thumb img
Я хочу проголосувати на виборах, але буду не в Україні. Мені слід поквапитись?
Політика

Вчора, 15:47

thumb img
Фото дня: як виглядає бюлетень-рекордсмен для голосування на виборах президента України
Люди

Вчора, 20:35

thumb img
Жаліти себе - дороге задоволення. НВ в гостях у знаменитого винороба Роберта Гулієва