Третя світова на двох

4 коментувати
Тандем Путіна і Трампа стає головною загрозою світу. З часів пари Гітлер—Сталін ще не було настільки запальних президентів найпотужніших військових держав

Обидва хочуть абстрактної величі для своїх країн. Обидва категорично не бажають визнавати ніяких правил. Проблема в тому, що цілі і політичний почерк Трампа і Путіна з урахуванням їхніх особистих амбіцій та військового потенціалу США і Росії несуть загрозу повноцінної світової війни незалежно від того, як складуться у цій парі особисті стосунки.

Однаково небезпечні і їхня дружба і ворожнеча. До речі, Сталін і Гітлер починали як союзники і навіть розв'язали Другу світову війну саме в такому амплуа.

Зараз проблема в тому, що формально світова війна вже відбувається. У війну на території України, крім початкового конфлікту з Росією, що став детонатором, так чи інакше залучені країни, які приєдналися до санкцій. Війна на Близькому Сході з головними осередками в Іраку і Сирії і взагалі відбувається за участю семи десятків держав.

При цьому Путін і Трамп вже публічно означили зони нових вибухонебезпечних конфліктів. "Я не знаю Путіна, не маю ніяких угод в Росії, а ненависники сходять з розуму, при цьому Обама може укладати угоди з Іраном — номером один у тероризмі,— і немає проблем!" — написав у Твіттері 7 лютого Дональд Трамп. 45‑й американський президент (не без підстав) вважає Іран спонсором міжнародних терористів. На гроші Ірану існує одна з найтриваліших і найбільш кривавих терористичних організацій у світі — Хезболла. Навіть на російській сторінці у Вікіпедії згадано близько 50 терактів, скоєних її бойовиками в різні роки. При цьому для Росії Хезболла — не терористи, а партнери, прямий союзник у бойових діях в Сирії.

У нове глобальне протистояння двох самолюбних президентів може бути залучений і Китай

Навіть страшно уявити, що буде, якщо Трамп вирішить провчити Іран військовими методами. Союзників на Близькому Сході у нього в цій справі виявиться чимало, зате Росія стане ворогом. При цьому в Ірану цілком ймовірно наявна ядерна зброя, і немає впевненості, що країна її не застосує.

Сама Росія активно готує ґрунт для своєї третьої гібридної війни, після України та Сирії. Наприкінці листопада 2016 року в Москву з офіційним запрошенням російської влади приїжджав командувач лівійської національної армії генерал Халіфа Хафтар. Офіційно були підтверджені його зустрічі з міністром оборони РФ Сергієм Шойгу і міністром закордонних справ Сергієм Лавровим. Обговорювалося військове співробітництво. Росія хоче отримати на території Лівії другу військову базу в Середземномор'ї (після сирійського Тартуса) і першу в Північній Африці.

Немає ніяких підстав сподіватися на те, що Путін не захоче максимально дестабілізувати ситуацію навіть в деяких країнах НАТО, сподіваючись на риторику Трампа про те, що альянс застарів і Європа має платити за безпеку сама. І вже абсолютно точно не можуть спокійно почуватись Білорусь та Казахстан, заступитися за які поки рішуче нікому.

У нове глобальне протистояння двох "пасіонарних" самолюбних президентів, яким начхати на все, крім власного місця в історії, може бути залучений і Китай, який Трамп вважає чи не головним суперником і навіть ворогом США. А в китайській військовій доктрині США офіційно продовжують залишатися ворогом номер один.

Неприховане бажання Кремля розвалити ЄС і надії на розкол у НАТО, а також очевидний намір Путіна повернути Росії максимальний контроль над пострадянським простором укупі з намірами Трампа під розмови про повернення величі Америки зламати механізми глобальної вільної торгівлі і покарати Іран, перетворюють президентів США і Росії на головну загрозу світопорядку.

Показово, що під маскою лицемірних заяв про намір боротися з Ісламською державою Трамп скасував запланований адміністрацією Обами наступ на Ракку — столицю ІД в Сирії. Росія, яка офіційно пояснює своє вторгнення в Сирію боротьбою з ІД, на практиці допомагала режиму Асада розправлятися з опозицією там, де ніякої Ісламської держави не було. Зокрема, в Алеппо, який став символом "воєнних успіхів" Москви в Сирії. Зате Пальміру, вже начебто відбиту у ісламістів, через півроку Росія і армія Асада чомусь мовчки здали тій же ІД.

Затиснуті між Трампом і Путіним, двома непередбачуваними безпринципними політичними самодурами без найменших моральних заборон, Європа і "ментальний Захід" в цілому зіткнулися з необхідністю терміново повертати собі політичну суб'єктність. За майже сім десятиліть після Другої світової війни Європа відвикла від того, що свободам і правам людини може загрожувати смертельна небезпека. Путін і Трамп більш ніж наочно нагадують про таку загрозу.

Колонка опублікована в журналі "Новое Время" від 10 лютого 2017 року. Републікування повної версії тексту заборонене


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.