Новий мегапроект Маска. Як він вплине на людство

22 березня 2018, 13:03
3739
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Ілон Маск збирається за кілька років вивести на навколоземну орбіту більше супутників, ніж за всю попередню історію людства, покривши інтернетом всю територію планети

На початку лютого 2018 року компанія Ілона Маска SpaceX запустила першу важку ракету Falcon Heavy. Всі так відзначали цю подію, що не помітили наступного запуску, який може виявитися не менш епохальним. Ілон Маск збирається за кілька років вивести на навколоземну орбіту більше супутників, ніж за всю попередню історію людства, покривши інтернетом всю територію планети.

На орбіту були відправлені два супутники зв'язку для майбутньої мегамережі, здатної надавати швидкий доступ до інтернету в будь-якій точці Землі.
Супутники Tintin-A і Tintin-B, запущені з каліфорнійської авіабази "Ванденберг", започаткують мережу Starlink.

Наведу кілька цифр, щоб був зрозумілий масштаб завдання. Зараз в космосі працюють 1 740 апаратів різного призначення. Ще 2600 виведені з експлуатації, вони перетворилися на космічне сміття. Але в орбітальному угрупованні Starlink вже до середини 2020 років планується використання 12 тисяч супутників.

Вони будуть літати на різних висотах, за різними траєкторіями, будуть "спілкуватися" між собою і допомагати один одному там, де підвищений попит на інтернет. Наприклад, відразу кілька супутників зможуть направляти свої антени на яке-небудь велике місто внизу, де буде багато користувачів.

Ну а щоб отримати доступ до цієї мережі, доведеться придбати спеціальний приймач. Він буде розміром зі звичайний планшет, вартістю від 100 до 300 доларів – залежно від комплектації. Але це зараз. А через кілька років і розмір пристрою, і його ціна напевно сильно знизяться – техніка на місці не стоїть. Відповідно, з такою штукою хто завгодно і де завгодно в світі зможе підключитися до інтернету на швидкості 1 гігабіт на секунду. Це в сто разів швидше найшвидшого домашнього інтернету зараз.

Інтернет-цензура відімре сама собою

Але для здійснення цього завдання доведеться постаратися. Створення мережі Starlink – колосальне інженерно-технічне завдання, яке ніхто раніше навіть не намагався поставити. Маск і його партнери налаштовані оптимістично: в штаті Вашингтон вони вже побудували фабрику з виробництва власних супутників.

Більш того, вони отримали дозвіл на запуск декількох тисяч своїх апаратів від Федеральної комісії зі зв'язку США. До речі, вся ця система буде працювати за американськими законами, щоб уникнути обмеження свободи слова і спроб її відключити. Перша поправка конституції США гарантує свободу будь-якого слова – навіть такого, яке всім не подобається – навіть якимось нацистам, сатаністів або комуністам.

Кошти на це вже знайшлися. Крім власних, SpaceX вкладе в реалізацію програми гроші інвесторів. Корпорація Google та інвестиційна компанія Fidelity вже скинулися по мільярду доларів. Але головне для успіху саме цього проекту – здатність швидко і недорого вивести на орбіту Землі гігантське число космічних апаратів. І тут, звичайно, не обійтися без багаторазових ракет Falcon 9 і Falcon Heavy.

Тут, правда, теж все складно. Супутники досить великі за своїми габаритами. Один Falcon 9 здатний вивести в космос не більше десятка таких апаратів за раз. Falcon Heavy – більше, але не набагато. Проблема не стільки в їх вазі, скільки в обсязі і формі обтічника ракети – їх просто фізично складно туди утрамбувати.

Тільки для виведення першої партії з чотирьох тисяч супутників знадобиться кілька сотень запусків. Зараз SpaceX виробляє 30-40 запусків на рік. З такими темпами на виведення всіх супутників пішли б десятиліття. Тому число запусків у найближчі роки доведеться нарощувати, а габарити супутників зменшувати. Але є й інші способи прискорити процес.

Ілон Маск може запускати свої супутники безкоштовно – разом з чужими. Часто в ракеті залишається багато вільного місця, куди запросто влізе кілька супутників зв'язку. "Тінтін-1" і "Тінтін-2" якраз так і полетіли в космос разом з іспанським розвідувальним апаратом. Крім того, в найближчі кілька років (мабуть, на початку 2020 року) Ілон Маск обіцяє запустити в експлуатацію BFR – Big Falcon Rocket. Ця система набагато більша, ніж навіть Falcon Heavy, а вартість виведення вантажів на орбіту з її допомогою повинна стати істотно нижчою. У BFR запросто вміститься під сотню супутників зв'язку для Starlink. Завдання буде вирішене.

Ілон Маск не приховує, що головна мета створення глобальної системи доступу в інтернет – це заробіток, і чималий. За даними "The Wall Street Journal", якщо до 2025 року число абонентів досягне 40 млн чоловікосіб, то вони принесуть приблизно $30 млрд виручки.

Всі ці гроші Ілон Маск збирається витратити на реалізацію головного свого завдання – створення колонії на Марсі. Звичайно, для реалізації програми Starlink теж знадобляться величезні гроші, але інвестори і американські урядові органи в цю затію вірять і ставляться до неї з усією серйозністю.

І тут ще один дуже цікавий момент: як вплине черговий мегапроект Маска на людство. Жителі найглухіших куточків планети отримають можливість запросто дивитися кіно і телевізор, читати новини, робити покупки. Вони просто дізнаються, чим і як живе решта людства. Телекомунікаційні монополії будуть зруйновані. Повсюдний гігабіитний зв'язок може сильно вдарити по стільниковому зв'язку, інтернет-провайдерам та іншим компаніям, зайнятим у цій сфері.

Рівний і вільний доступ до інформації та спілкування стане універсальним правом, яке буде дуже непросто обмежити. Це може спричинити вже не тільки економічні, а й політичні наслідки. Глобальний доступ в інтернет, захищений Першою поправкою Конституції США, зробить непотрібною і просто неможливою роботу різного роду цензорів і творців "суверенних мереж". Starlink не можна буде відключити, перерубавши будь-який кабель через його відсутність.

Інтернет-цензура відімре сама собою. Складно уявити людину, яка буде користуватися повільним наземним зв'язком, повністю підконтрольним рідному уряду, якщо альтернативою буде швидкий, вільний і повсюдний доступ в мережу. Ті режими, які повністю залежать від промивання мізків своїм підданим, найімовірніше, відійдуть в минуле.

І настане на землі повний, ідеальний тоталітаризм під контролем Ілона Маска, а сам він буде володарем світу. Жарт. Хоча, може і ні.

Більше світових новин у відеоблозі Івана Яковини:

Телеграм НВ

Подпишіться на наш канал у Телеграм. Там ми публікуємо термінові новини та найцікавіші історії дня України та світу.

Підписатися

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Політика

Сьогодні, 15:47

thumb img
Фото дня: як виглядає бюлетень-рекордсмен для голосування на виборах президента України
Інновації

Вчора, 22:04

thumb img
Плавуча Троєщина. У Гонконзі побудують величезні штучні острови для вирішення житлової проблеми
Політика

Вчора, 21:27

thumb img
Бойко і Королевська вирішили попрацювати у "штабі Порошенка": головне з інтерв'ю Вілкула