Це бета-версія нового сайту Нового Времени. Надсилайте свої зауваження на адресу newsite@nv.ua

Новий курс. Курс на Венесуелу

18 червня, 10:37
7114
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Українські політики люблять радувати виборця новинками. І новими курсами. Можливо, вважаючи, що новий курс і нова зачіска замінять нові обличчя

Пропонуючи щоразу обрати особливий український шлях, цього, стотисячного разу, правильний. Винайти український велосипед, у якого одне колесо має бути квадратним, друге круглим, а замість сидіння – обов'язкова скрепа. Чому у маленької країни повинен бути свій шлях, відмінний від усього світу – замовчується. Чому економічний карлик хоче показати всьому світу як треба, загадка. Головне вибрати новий курс. І дуже допомагає повна відсутність ідеології. Коли основне – це влада і гроші, а ти не зв'язаний жодними ідеями і можеш вибирати будь-який шлях, який зараз добре продається. І діла-то – найняв соціологів, вони дізналися, чого хочуть люди в даний момент, і ти починаєш продавати їм новий курс у цей бік.

Ось так ми і плаваємо в калюжі, як в океані, постійно залишаючись на місці, бо капітани корабля, які періодично змінюють один одного по колу, направляють його то в одну сторону, то в іншу. При цьому корабель залишається на місці, а змінюється в основному курс гривні. Зате стабільно і завжди в одному напрямку. І щоразу, придумуючи все новий і новий курс, капітани вперто відмовляються робити те, що треба. Зробити те, що вже давно зробили всі наші сусіди на захід від Ужгорода. У цьому немає жодного секрету. Тут не існує якогось особливого українського шляху. Не треба збирати українських учених, щоб вони придумали цей велосипед. Надрукували його, як каже Тимошенко, на національному ІТ-принтері. Є базові речі, які дозволяють запустити зростання економіки і залучити інвестиції. Але це не наш метод. Ми вибираємо новий курс. І що креативніший, то краще.

Чому нам завжди пропонують новий український шлях замість правильної дороги?

Тепер новий курс оголосила Юлія Тимошенко, яка, здається, йде all in, цього разу розраховуючи, нарешті, стати президентом. І судячи з усього, Юлія Володимирівна пропонує нам піти шляхом Венесуели. Що ж, дійсно, хіба можна знайти кращий приклад для наслідування в сучасному світі. Чому б не повторити всі ті кроки, які і привели Венесуелу до економічного процвітання. Адже як інакше можна назвати інфляцію в 24000%? І девальвацію, при якій реальний курс змінюється щодня, а його точне значення просто неможливо визначити. Чому б не повторити кроки країни, яка ще 20 років тому була найбагатшою в Південній Америці, володіє найбільшими в світі запасами нафти, чиї громадяни тепер змушені бігати в Колумбію по туалетний папір.

Основними постулатами нового курсу українського популізму тепер є:

Перше – кругом вороги, а світ несправедливий. У Венесуели це імперіалісти і буржуї. У Юлії Володимирівни – олігархи, які постійно заважають. Як у них виходить одночасно і заважати, і фінансувати такі дорогі кампанії, залишається загадкою. Але, врешті-решт, в уряді Мадуро є ж наркобарони і нічого, піпл хаває. І в обох – головний ворог світовий уряд. Глобальна олігархія. І це не жарт. Це слова претендента на лідерство в країні в 21 столітті, які вона періодично розбавляє розумними словами з лексикону хіпстера. І ті й інші, і Тимошенко і Мадуро, борються відразу з усіма світовими проблемами, вважаючи устрій світу несправедливим. Несуть полум'я знань всій людській цивілізації. Забуваючи при цьому, що носять штани з латками. І забуваючи, що ні Швейцарія, ні Швеція не намагаються нічого нести цьому світу. Вони просто роблять життя своїх громадян багатим і комфортним.

Скрепа замість багатства. Справедливість замість успішності. Ось новий український курс. Цивілізаційна мета. Ні багато, ні мало. Навіщо говорити про залучення інвестицій, якщо можна відразу заявити про місію країни в світі. Адже перевірити, прийшли інвестиції чи ні досить просто, а от до мети врятувати людство можна йти вічно. Це було б схоже на божевільну маячню, якби на це не витрачалися такі ресурси. Піар ресурси.

Ну і про економіку, звичайно. Адже «успіх» Венесуели неможливий без грамотних економічних кроків, унікального економічного курсу. Тези Тимошенко завжди повторювали тези Чавеса-Мадуро. Скільки не говори зі сцени прізвища а-ля Жан-Жак Руссо, Чавес вилізе все одно. Навіть шалені ідеї з паралельним парламентом, національної асамблеєю, коли ви створюєте мімікрію громадянського суспільства і паралельний парламент, два в одному, списані з досвіду Венесуели. І з їхньою національною асамблеєю. Передовий досвід. Руйнувати інститути – це найнебезпечніше, що вдається популістам. Ті самі інститути, присутність яких є запорукою успішності країни. У Венесуелі впоралися. Тепер пропонують і нам. Менше інститутів, більше особистої влади. Мрія.

Відсутність ринку землі, активне друкування грошей, щоб підтримувати всіх дотаціями і дешевими кредитами, активне втручання держави в економіку (баланс, йолки-палки, між державним і приватним), дешеві тарифи, велика частка державних підприємств (приватизація – зло, даєш націоналізацію і реприватизацію ). Це все постулати «Венесуельського економічного дива», що формують бідність, девальвацію, тіньовий ринок і інфляцію. І це все є в пропонованому унікальному новому курсі України.

Отже, двері в Європу закриті, каже Тимошенко. Нас там не чекають. А значить, що? Що має на увазі претендент на національне лідерство? І чому ця теза так нагадує тези Володимира Путіна? До речі, теж великого друга венесуельських лідерів.

Згідно з соціологією, виборці Юлії Тимошенко – це бідні та неосвічені люди. Чим менший у людини дохід, тим імовірніше, що вона проголосує за Тимошенко. Чим нижчий у людини рівень освіти – тим більша ймовірність, що вона виборець Юлії Володимирівни. Це математика. Яка не бреше. І це теж ріднить Тимошенко з Чавесом-Мадуро, яких підтримують найбідніші верстви населення. І Тимошенко, і Мадуро зараз, фактично паразитують на бідності. І кожен їхній крок призводить до зростання цієї самої бідності. Що і дозволяє популістам, що в Україні, що в Венесуелі так довго залишатися при владі. Тимошенко в політиці 20 років. І ці 20 років – це 20 років української бідності. Протягом яких ми іноді дозволяли собі пожити трохи краще, але завжди робили це в борг. І що довше наша країна буде бідною, то довше Тимошенко зможе залишатися при владі. І може тут є відповідь на питання, чому нам завжди пропонують новий український шлях замість правильної дороги?

 

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua