Ми увійшли у зону турбулентності

0 коментувати
Якщо Україна продовжить рухатися у том ж темпі,  на третю промислову революцію ми точно не встигаємо

Останнім часом, коли говорять про ці глобальні зміни технологічного укладу, все частіше вживають словосполучення “третя промислова революція”. Перша – розпочалась у Британії,  і її основою став паровий двигун та вугілля як джерело енергії. Друга – у США з винайденням конвеєра і розповсюдженням двигуна внутрішнього згорання. Сьогодні ми спостерігаємо початок третьої. Важко точно описати майбутню революцію у деталях, але уже зараз можна виділити основні контури та напрями, що будуть задавати рух. Розуміючи базові параметри майбутніх змін, можна говорити як про потенційне місце України у майбутній картині світу, так і про ті заходи, яких необхідно вжити, щоб не опинитись на задвірках цивілізації.

По-перше, треба зауважити, що тема наступної промислової революції – це не наукова фантастика. Це те, що відбувається тут і зараз, і безпосередньо стосується України. Сланцева революція, початок кінця ери вуглецевого палива, і, як наслідок, падіння прибутків і впливу сировинних держав у світі. Так, нафти у світі ще достатньо, але кам’яний вік закінчився не тому, що закінчилось каміння. Анексія Криму, військова агресія Росії на сході України – це все, так або інакше, пов’язано зі змінами технологічного устрою та зміною конфігурації сил у світі. Уповільнення економічного росту Китаю, і як наслідок, падіння цін на метал – основну статтю експорту України - так само є епізодом зміни технологічного устрою світу. Ми увійшли у зону турбулентності, коли старий, звичний нам уклад починає давати збої, а новий ще не народився.

І це найкращий час для того, що спеціалісти називають leapfrogging: замість того, щоб наздоганяти розвинуті країни, повторюючи їх шлях, можна перестрибнути певні етапи технологічного розвитку і заскочити прямо у майбутнє. Згідно з цією теорією, краще облишити спроби створити якісний конкурентоздатний український автомобіль чи мобільний телефон: ці етапи ми вже проспали. Натомість варто сконцентруватись на тому, що буде на ринку завтра.

Старий, звичний нам уклад починає давати збої, а новий ще не народився

То як же виглядатиме майбутня революція з технологічної точки зору? В енергетиці – це перехід до альтернативних джерел енергії та розподіленої енергетики. Кожен будинок потенційно перетворюється на маленьку сонячну електростанцію, яка не тільки виробляє енергію для власного споживання, але і віддає надлишки у розподілену мережу. У промисловості – роботизація, штучний інтелект, композитні матеріали, перехід до 3D-друку, і т.д. Все більше виробництв будуть автоматизовані, а частка праці у собівартості товару прямуватиме до нуля.

Дешева енергія і роботизація позбавляє сенсу розміщення виробництва за кордоном для транснаціональних корпорацій. Багато компаній уже почали виводити виробництво з Китаю. Так, наприклад, Adidas повернув частину потужностей до Німеччини на повністю автоматизований завод з пошиття взуття. Виробництво майбутнього буде максимально наближеним до покупця та буде давати змогу персоналізувати товар. Квінтесенцією цього підходу стане домашній 3D-принтер, коли купуватиметься модель у електронному вигляді і роздруковуватиметься безпосередньо вдома у покупця.

За таких умов, де може знайти своє місце Україна? Очевидно, що українська дешева робоча сила, про яку так часто говорять з часом буде відігравати все меншу роль. Технології витісняють людину скрізь: на виробництві, у сільському господарстві, та навіть у таких, здавалося б, консервативних галузях як освіта чи медицина. Дуже велика частина сучасних спеціальностей за 20 років просто зникне за непотрібністю, як зникли кучери чи трубочисти.

Натомість виникне велика кількість нових професій, основною характеристикою яких буде неможливість звести роботу до механічного повторення. Кваліфікація, професіоналізм, творчість матимуть для цих спеціальностей ключову роль. Висновки з цього лежать на поверхні: першочерговим пріоритетом має стати освіта. Причому, це стосується як вищої освіти, так і школи. Щоб бути конкурентоздатною Україні необхідні розумні, освічені, висококваліфіковані громадяни. З цим все очевидно. Система освіти за роки незалежності, за великим рахунком, залишилась радянською, при цьому втративши все те позитивне, що було в радянській освіті.

Проте людський капітал і підготовка кадрів не матиме жодного сенсу, якщо в Україні не буде створено умов для реалізації. У гіршому випадку ці трудові ресурси просто покинуть країну, у кращому – працюватимуть за аутсорсом, при якому левова частина створеної доданої вартості залишається за кордоном.

У нас часто говорять про ІТ і ставлять галузь у приклад. Але правда у тому, що на ринку інтелекту Україна так само є ресурсною, як це відбувається з металургією чи сільським господарством. Країна торгує мізками замість того, щоб торгувати продуктом - результатом роботи цих мізків. За весь час незалежності у нас не виникло жодної великої ІТ компанії зі всесвітньо відомим продуктом. В той же час, для прикладу, нашим найближчим сусідам є чим похвалитись: естонці створили Skype, білоруси – World of tanks.

Висновки тут так само очевидні: умови для інноваційного бізнесу вирішують все. У рейтингу Doing Business за 2016-й рік Україна посіла 83-тє місце. Тобто, у світі є 82 країни, де робити бізнес чи інвестувати у нього набагато привабливіше ніж в Україні. Ні, прогрес, звичайно є. Так, минулого року у цьому ж рейтингу наша країна посіла 87-ме місце. Тобто за рік радикальних рішучих реформ ми просунулись на 4 позиції в хвості рейтингу, де це зробити набагато легше, ніж у топ-20.

Загалом, якщо будемо продовжувати рухатись у такому ж темпі, на третю промислову революцію ми точно не встигаємо. Можна спробувати встигнути на п’яту, хоча, якщо все буде йти так, як зараз, Україна як держава навряд чи проіснує до цього часу. Нам необхідні екстремальні кроки, необхідний прорив. Відчуття обманюють нас: імітація реформ, зростання ВВП у 1,5% чи просування у Doing Business на 4 позиції – це не топтання на місці, це стрімкий рух назад. Тут, як і у фізиці, спрацює теорія відносності. Ми рухаємося назад, хоч ніби топчемось на місці, бо в цей же час розвинений світ семимильними кроками біжить вперед.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.