Кінець урн та кабінок. Як покласти край фальсифікаціям на виборах

12 коментувати
Зараз люди спілкуються в інтернеті, купують товари в інтернеті, дозвольте їм голосувати в інтернеті - і вони будуть це робити

Місцеві вибори тривають. Минуло уже більше тижня після дня голосування, але офіцних результатів по країні досі нема: десь ще продовжують рахувати. Навіть якщо уявити, що за цим затягуванням не стоять фальсифікації і підтасовки (а після багатьох навколовиборчих скандалів уявити це відверто важко), стосовно технічної сторони виборів виникає кілька закономірних питань.

По-перше, чому процес організований так погано? Чому, скажімо, в Туреччині, де парламентські вибори відбулися на тиждень пізніше, результат уже є, а у нас досі немає? Чому на кожних виборах у нас безліч неправильно надрукованих бюлетенів (цього разу для усієї Закарпатської області)? Чому через технічні обставини відміняються вибори у цілих містах, як це сталося у Маріуполі? Чому внутрішньо переміщені особи фактично не змогли голосувати?

Насправді, це складні питання зі складними відповідями, але очевидним є наступне: система голосування у її сьогоднішньому вигляді діє тому, що вигідна тим, хто може скористатися з її недоліків. Цікавішим є інше запитання: як нам ці недоліки усунути? Для цього не потрібно винаходити велосипед, достатньо подивитися на досвід успішніших сусідів.

У той час, як за 24 роки незалежності в Україні з технічних нововведень на виборах було замінено непрозору урну прозорою (виборчі списки, кабінки, ручки на мотузочці - все це залишилось), у Естонії з 2005-го року повноцінно діє електронне голосування (e-voting). До речі, випробування воно пройшло саме місцевими виборами. У Естонії використовують ID-карту, і далеко не тільки для голосування через інтернет. Для голосування на дільницях використовуються сенсорні термінали, схожі на ті, які у нас використовуються для поповнення рахунку телефону чи оплати комунальних послуг. Так уже давно голосують у США, Бельгії, Бразилії та багатьох інших країнах.

За 24 роки незалежності в Україні єдине технічне нововведення на виборах – заміна непрозорої урни прозорою

Переваг у електронного голосування безліч. По-перше, зникає поле для фальсифікацій, підтасовок, вкидань бюлетенів, оскільки голос виборця одразу потрапляє до центральної бази даних. Тобто, за результатами виборів можна спостерігати в режимі реального часу, а остаточні результати доступні одразу.

По-друге, витрати на таку систему і її експлуатацію є значно нижчими за сьогоднішні. На проведення місцевих виборів згідно з Законом "Про Державний бюджет України на 2015 рік" виділено суму в 1 млрд 180 млн 300 тис. гривень. Цих грошей вистачило б з головою, щоб придбати необхідну кількість сенсорних терміналів, які б використовувались для проведення виборів і у подальшому. Якщо при цьому оголосити тендер, обов’язковою умовою якого є виробництво терміналів саме в Україні, то це могло б створити тисячі нових робочих місць і дати поштовх вітчизняним виробникам електроніки.

По-третє, електронне голосування серйозно збільшило б явку на вибори молодих людей. Для тих, хто дорослішав у епоху інтернет, користується соціальними мережами і смартфонами, черги до кабінок для голосування, паперові бюлетені - пережитки минулого, від яких молоді люди намагаються триматись подалі. Ці люди спілкуються в інтернеті, купують товари в інтернеті, дозвольте їм голосувати в інтернеті - і вони будуть це робити. До того ж, велика кількість молодих людей, особливо студентів, проживає не за місцем реєстрації, а це значно ускладнює процес голосування. Електронне голосування дозволило б усім, в тому числі і молодим людям, голосувати незалежно від місця проживання.

Електронне голосування - це серйозна інвестиція в майбутнє нашої держави. Це серйозний модернізаційний проект, а тому не факт що все вийде одразу. Але технічний прогрес невідворотний, і якщо ми не хочемо виглядати дикунами через 10 років, зробити процес голосування прозорішим, залучити молодь до голосування, нам треба починати запроваджувати електронне голосування уже зараз.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.