Пастка для президента

12 коментувати
І як з неї вийти

Внесені вчора поправки до закону про протидію корупції, якими ставляться під удар громадські організації – це не випадковість і не плід хворої фантазії окремих депутатів. Це ініціатива, народжена і вже багато місяців обговорювана безпосередньо в адміністрації президента – главою держави та його партнерами, засліпленими жадобою помсти громадянському суспільству.

Це не чутки, не мої домисли. Це достовірний факт, який можуть підтвердити працівники АП і члени так званої стратегічної сімки. Більш того, подібні поправки раніше вже намагалися провести через парламент, але за підписом іншого народного депутата. На жаль, шанована мною колега Тетяна Чорновол стала лише сліпим знаряддям в руках тих, з ким вона сама боролася, будучи поза парламентом.

В основі цих поправок лежить не турбота про країну чи армію, а банальна помста громадянському суспільству. Тому самому громадянському суспільству, якому ще три роки тому Петро Порошенко, Олександр Турчинов, Арсеній Яценюк і Сергій Пашинський, стоячи аплодували за розслідування щодо Межигір'я, тендерів на Євро-2012, вишок Бойка, схема Злочевського, Клюєва, Курченка і сотень інших справ. Після Майдану матеріали цих розслідувань лягли в основу кримінальних справ, на яких успішно заробляє політичні бали вся нинішня команда.

Тепер перед Петром Порошенком стоїть дилема – глава держави потрапив у пастку, свідомо чи з тупості, розставлену власною командою і своїми партнерами по коаліції.

В основі цих поправок лежить не турбота про країну чи армію, а банальна помста громадянському суспільству

Якщо президент не підпише законопроект, вже через тиждень військовослужбовці підпадуть під відповідальність за неподання електронних декларацій і з 1.04 можуть бути складені протоколи щодо корупції. Як верховний головнокомандувач ЗСУ президент не може поставити під удар тисячі учасників АТО. Це несправедливо і аморально, враховуючи відкрите нехтування відповідальністю за корупцію в тилу.

Якщо президент підпише закон, громадянському суспільству буде оголошена неприхована війна. Під дію закону підпадуть всі НГО, які, так чи інакше, мають відношення до корупції, а також їх контрагенти – підприємства будь-якого виду власності, що надають їм послуги. Причому це також стосується організацій, які займаються моніторингом корупції в Міністерстві оборони, силових відомствах, державних закупівлях для армії тощо. Не кажучи вже про те, що внесені поправки дозволять багатьом чиновникам-корупціонерам уникнути відповідальності, отримавши статус учасника бойових дій або вступивши у вищий військовий навчальний заклад.

Тобто, захищаючи військовослужбовців від електронного декларування, автори поправок автоматично поставили під удар тих, хто з першого дня війни критикував і продовжує критикувати державу за неефективне або злочинне використання оборонного бюджету.

Крім іншого, ці поправки порушують саму логіку самого закону і загальноприйняті міжнародні стандарти у сфері боротьби з корупцією. І в національному, і в міжнародному праві поняття «корупція» насамперед стосується конфлікту інтересів посадової особи, яка на порушення закону використовує свої владні повноваження в цілях особистої вигоди. А новою редакцією закону співробітники НГО прирівнюються до чиновників, що суперечить здоровому глузду.

І на місці глави держави я б не відчував великих ілюзій, що виключення із законопроекту співробітників ЗМІ врятує чи пом'якшить ситуацію. Крім того, що війна політиків і активістів сама собою дуже сприятлива для критики і висвітлення, в Україні багато журналістів є членами НГО, а громадянське суспільство і ЗМІ активно співпрацюють між собою.

Як вийти з ситуації

У Петра Порошенка все ще є можливість вийти сухим з цього болота. Президент може підписати поданий закон, але одночасно, в той самий день подати до Верховної ради як невідкладний законопроект, який скасує неприйнятні поправки, внесені парламентом. Можу навіть підказати аргументи. Глава держави, як Головнокомандувач, вносячи свої поправки, хотів врегулювати ситуацію тільки стосовно військовослужбовців. Все інше депутати внесли, прикриваючись ініціативою і благими намірами глави держави, за які повинні нести відповідальність.

Якщо такий законопроект з'явиться в залі за підписом президента, є шанси, що за нього проголосує БПП. Інтуїція і особисті контакти підказують, що голоси дадуть також Радикальна партія й істотна частина Народного фронту, яка спочатку була проти цих поправок. Разом з голосами Самопомочі й Батьківщини цього буде достатньо, щоб скасувати маразм, проголосований разом з регіоналами.

Текст опубліковано з дозволу автора

Оригінал


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.