Історія війни в чужій країні

1 коментувати
Мустафа Найєм: У декількох кілометрах люди втрачали життя, а в центрі столиці можна було спостерігати кінець високого сезону
Фото: ЕРА

Мустафа Найєм: У декількох кілометрах люди втрачали життя, а в центрі столиці можна було спостерігати кінець високого сезону

Дев'ять років тому в цей день почалася п'ятиденна російсько-грузинська війна. Сьогодні про неї буде багато слів. Я був там і бачив все на власні очі 

Дев'ять років тому це була історія війни в чужій країні, якій ми всі щиро співчували, не здогадуючись, як насправді все близько.

Пізньої серпневої ночі я сидів в невеликому кафе в Тбілісі. Поруч, прямо по центру залу за столом сиділо п'ятеро контрактників, розміщеної неподалік столиці військової частини. Щедро накритий стіл освітлювався приглушеним світлом круглої лампи. Відвідувачі по черзі підводилися й після короткої промови разом з усіма перекидали наполовину наповнену чарочку горілки.

— Цасулебіс хсовна дамопонеба іхос ромлебмац таві шесцирес Сакартвелос, —  урочисто вимовив ще зовсім молодий хлопець у чорній сорочці.

«За пам'ять тих, хто загинув в ім'я Грузії» випили мовчки. Пляшка «Російського стандарту» ще раз обійшла стіл. Після нетривалої паузи підвівся ще один юнак і, озирнувшись, голосно вигукнув: «Чвен віпрдзолебт сісхліс боло цветаміде Сакартвелос твіс»! І тут же сам переклав: «Ми будемо боротися за Грузію до останньої краплі крові».

«За пам'ять тих, хто загинув в ім'я Грузії» випили мовчки. Пляшка «Російського стандарту» ще раз обійшла стіл

Його рука ще зависала з чаркою, коли за столом пролунав дзвінок мобільного. Поки господар телефону діставав його з кишені, над столом уже звучали дивовижні для цього випадку слова відомої пісні.

…День Победы, как он был от нас далек,
Как в костре потухшем таял уголек.
Были версты, обгорелые, в пыли, —
Этот день мы приближали как могли…

«Русский стандарт» під «День Перемоги» гармонійно доповнювала назва закладу — «КГБ».
— Аліко, це що таке? — обурився той, що щойно виголосив тост.
— Це пісня про перемогу, — спокійно відповів старший товариш.
— Так вона ж російська!
— Так. Але вона про перемогу Сталіна. Хто вони без Сталіна? Завтра ми підемо і повернемо його.

Дев'ять років тому в цей день почалася п'ятиденна російсько-грузинська війна. Сьогодні про неї буде багато слів. Я був там і бачив все на власні очі.

Я був в Горі, на малій батьківщині Йосипа Сталіна, де прямо в центрі міста тоді ще стояв пам'ятник радянському вождю, а навколо диміли зруйновані будинки. Я бачив російські танки на підступах до Тбілісі. Коли я говорю на підступах, я маю на увазі, що від російських військ до хінкальні в центрі Тбілісі можна було доїхати хвилин за сорок-годину.

Це здавалося якимось сюрреалізмом — за кілька кілометрів люди втрачали будинки, життя, а в центрі столиці можна було спостерігати кінець високого сезону. У ресторанах і кафе можна було запросто зустріти запорошених спецназівців, що вечеряли з російськими туристами.

Вже перед від'їздом, числа 12-го, я вирішив заїхати в табір для біженців в передмісті столиці. За якихось п'ять днів ледве не в пустелі було розбите величезне наметове містечко, де розмістили тисячі грузин, які втекли зі своїх домівок. Серед них було багато дітей і підлітків. Сьогодні вони, напевно, вже дорослі хлопці, закінчили або закінчують ВНЗ, працюють, створили свої сім'ї, можливо, у когось народилися діти. Покоління, яке може лише завдяки окремим спогадами відтворити вільну Грузію, життя без війни і поневірянь. А ввечері того дня я писав текст , початок якого ви і прочитали.

Текст опублікований з дозволу автора

Оригінал

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.