Навіщо міністр фінансів США дзвонив главам банків

27 грудня 2018, 14:37
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Підводити підсумки року для основних світових ринків доводиться на тлі складних подій – американський фондовий ринок продемонстрував найгірші показники за останнє десятиріччя

Індекс Dow Jones впав на 6,8%, у відсотковому вираженні це найсильніше тижневе падіння з часів кризи 2008 року. Найпростішим поясненням поточної ситуації є побоювання інвесторів через «закриття уряду»: президент США Дональд Трамп відмовився підписувати тимчасовий бюджет до 8 лютого, оскільки до нього не включили $5,7 млрд на будівництво стіни на кордоні з Мексикою (Палата представників підтримала цю ідею, але Сенат проголосував проти). У зв'язку з цим з опівночі 22 грудня в США була припинена робота 25% держустанов і близько 800 тис. чиновників (робота частини держустанов може відновитися після 3 січня, коли зміниться склад Конгресу). Але, думаю, це привід.

Відео дня

Рік, що минає був драматичним для найбільшого фондового ринку світу. Швидкість падіння з 1 грудня і до Різдва вражає – за цей час компанії, цінні папери яких котируються на американських біржових майданчиках, втратили 14% капіталізації. В окремі моменти року були зниження і більші – наприклад, 9 серпня 2018 було зафіксовано падіння на 18,5% за такий же період 13 торгових днів. Звичайно, те, що відбувалося – не рекорд: куди більш серйозні зниження ринку акцій були зафіксовані 10 жовтня 2008 року на 31% і 24 липня 2002 року на 21,5% (в обох випадках теж йшлося про зниження за 13 торгових днів, аби забезпечити коректність зіставлення швидкості обвалу).

За три останніх місяці 2018 року компанії, в яких спостерігалася позитивна динаміка котирувань акцій, забезпечили приріст капіталізації на 120 млрд. доларів. Але компанії, акції яких за останній квартал цього року знижувалися, забезпечили падіння капіталізації на 5,815 трлн. доларів. Якби не в цілому вдалі перші три квартали, капіталізація ринку продемонструвала б потужний зниження.

Чи варто вважати те, що відбувається, сигналом до майбутніх проблем?

За четвертий квартал 2018 року капіталізація Apple знизилася на $330 млрд, Amazon на $278 млрд, Google на $135 млрд, Microsoft на $127 млрд, Facebook на $116 млрд. Якщо брати в процентному відношенні, то найбільш сильне зниження серед найбільших компаній (капіталізація яких не менше $50 млрд) було у Nvidia – на 50%, General Electric – на 41%, Schlumberger – на 40%.

Чи варто вважати те, що відбувається сигналом до майбутніх проблем? Давайте подивимося на ставку ФРС: з початку 2018 року вона зросла на один процентний пункт. Підвищення відбувалося в чотири етапи – в березні, червні, вересні та грудні. Коментуючи грудневе підвищення ставки, Федрезерв зробив акцент на «сильні темпи» поліпшення стану економіки США, вказавши на зростання числа робочих місць і споживчої активності. Однак, було зазначено і на уповільнення зростання інвестицій. При цьому ФРС, в порівнянні з коментарем після вересневого підвищення ставки, змінила формулювання щодо подальшої жорсткості політики, зазначивши, що «деяке підвищення ставок буде відповідати поліпшенню ситуації в економіці» (у вересні Федрезерв в своєму коментарі вперше відмовився від фрази про те, що монетарна політика залишається стимулюючою). Крім того, ФРС скорегував у бік зниження прогноз зростання ВВП США: на 2018 рік – з 3,1% до 3%, на 2019 рік - з 2,5% до 2,3%. А також змінив оцінку інфляції – до 1,9% на два наступні роки (з 2,1% в 2018 році і 2% в 2019 році).

За даними спільного опитування, проведеного телеканалом CNBC і ФРС, ймовірність того, що в найближчий рік економіка США увійде в рецесію, зросла. Якщо в середині жовтня таку ймовірність допускали 14% опитаних, то зараз таких стало 23%. Думаю, тут криється важлива причина падіння фондових ринків в кінці грудня – настрої, які говорять про зростання песимізму щодо економіки, нерідко ведуть до розпродажів на фондових ринках.

Мова не йде про те, що рецесія в економці США настане в найближчі 12 місяців – більшість опитаних не схильні очікувати її настання в 2019 році. Проте, рецесія вже стає видимою. Головний міжнародний економіст ING Джеймс Найтлі недавно заявив: «Економіка рухається в бік турбулентності, яка полягає у відкладеному ефекті попередніх підвищень ставок ФРС, високого курсу долара і невизначеності, викликаної торговим протекціонізмом. Все це відбувається на тлі уповільнення зовнішнього попиту на товари і послуги, а також відчуття того, що підтримка від стимулюючих заходів фіскального характеру буде поступово слабшати».

Тривалий час американський фондовий ринок жив в умовах низьких ставок і надлишку грошової пропозиції (зростання ринку цінних паперів США тривало практично безупинно з 2011 року по першу половину 2018 року). Відновлене після кризи 2008 року зростання світової економіки і міжнародної торгівлі приносило американським корпораціям прибуток як всередині США, так і в решті світу. Це дозволяло американським акціям ігнорувати потенційну небезпеку зростання вартості грошей і негативного для світової економіки розвороту монетарних циклів. Однак, цикл зростання ключової ставки укупі зі скороченням балансу ФРС не міг не відбитися на динаміці фондового ринку. Жорсткість монетарної політики Федрезерву робить дорожчим фондування для американських компаній, що може негативно позначитися на їхньому бізнесі і майбутніх прибутках.

Фондові індекси у 2018 році кілька разів демонстрували, що падіння може бути раптовим і різким (в лютому, жовтні та грудні). Периферійні ринки акцій також демонструють негативну динаміку, реагуючи на відтік капіталу з країн, що розвиваються через можливе уповільнення міжнародної торгівлі і темпів світового економічного зростання. Відтік капіталу і відхід інвесторів вже випробували на собі Аргентина, Індія, Бразилія, Росія, Туреччина, ПАР. А найсерйозніші втрати капіталізації продемонстрував китайський фондовий ринок – його вартість за перші три квартали 2018 року впала на $3 трлн (майже на 30%). За підсумками 2018 року динаміка фондових індексів може виявитися гіршою з 2008 року, коли американські, а потім і світові ринки виявилися в глибокій кризі.

Якщо дивитися укрупнено, може бути два варіанти зв'язку між фондовими ринками і реальною економікою: проблеми в реальній економіці є каталізатором падіння на фондових ринках або обвал на ринках цінних паперів призводить до серйозного гальмування економіки. В даний момент є тривожні відчуття і щодо перспектив зростання світової економіки і відносно фондових ринків.

Ще один ключовий індикатор стану міжнародних ринків – ціна нафти. На цьому ринку продовжилося стрімке падіння – вартість нафти марки Brent 24 грудня знизилася до $50,7 за барель (вперше з 31 серпня 2017 року), а ціна ф'ючерсу на нафту марки WTI опустилася нижче 45 долар за барель (вперше з липня 2017 року).

Основні чинники істотного зниження вартості нафти – надлишкова пропозиція в зв'язку з бумом сланцевого видобутку в США (у 2018 році Америка стала найбільшим нафтовиробником у світі) і гальмування глобального економічного зростання, і отже більш низький попит на нафту. Майже 40% світового ВВП припадає на США і Китай. У Китаї найбільш популярна тема економічної порядку – уповільнення зростання. Щодо очікувань рецесії в економіці США я написав вище.

23 грудня міністр фінансів США С.Мнучін особисто дзвонив керівникам Bank of America, Citigroup, Goldman Sachs, JP Morgan Chase, Morgan Stanley і Wells Fargo, які становлять так звану «велику шістку» американських банків. Судячи з усього, дзвонив він не тільки для того, щоб привітати їх з Різдвом. У повідомленні Мнучіна в Twitter зазначається: «Гендиректори підтвердили, що у них є достатньо ліквідності для кредитування споживчих і корпоративних ринків, а також інших ринкових операцій. Крім того, вони запевнили, що не зіштовхувалися з масовими розпродажами активів або вимогами про надання додаткових коштів від інвесторів».

Останнім часом міністри фінансів США відійшли від подібних телефонних розмов з главами найбільших банків. Вони були звичайною практикою десять років тому, під час фінансової кризи. Вважаю, подібні заходи можуть вживатися у разі очікування подальшого ускладнення ситуації. Необов'язково справа йде до жорсткої фінансової кризи, але ринки сильно перегріті і корекція була неминучою. Не виключено, що корекція ринків відбуватиметься в кілька етапів і ми можемо побачити ще ряд знижень американських фондових індексів.

Безперечно, внаслідок підвищення ставки ФРС, поточного падіння на фондовому ринку США (і на ринках цінних паперів низки інших країн), а також на ринку нафти, можуть значно постраждати економіки країн з ринками, що розвиваються, в числі яких і Україна.

Якщо стрімке падання на ринку нафти викликає суперечливі почуття – з одного боку, знижується ціна енергетичного імпорту, в тому числі і вартість газу, вартість якого реагує з лагом в 6-9 місяців на ціну нафти, з іншого боку, разом з нафтою дешевшає продукція агросировинного і металургійного експорту, що становить основну частину продукції, що продається Україною на зовнішніх ринках. А ось від зростання ставки ФРС і від паніки на фондових ринках, страждає найпривабливіше: якість фінансових інструментів і зобов'язань країн з економікою, що розвивається – відносно висока прибутковість інструментів, номінованих не в доларах США. Чим довше будуть відбуватися процеси підвищення ставок, перетікання доларів в розвинені країни і вилучення доларів з системи Федеральним резервом, тим вище стає градус можливого ускладнення ситуації в економіках країн з ринками, що розвиваються.

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Погляди
Дайджест авторських поглядів щодо найбільш гострих питань
Щовівторка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X