Навчання без страху. Як попередити булінг у школі

14 квітня 2018, 09:03
1312
PR
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Людина не завжди хоче розповідати про інтимне. Та безкарність лише посилює проблему

На жаль, і цькування у школі було завжди – раніше про це просто мало говорили. Та проблему булінгу варто обговорювати, адже з цього починається безпека дитини в школі.

Учень, що постійно знаходиться у стані тривожності, не може добре вчитися. І це, відповідно, впливає на його результати навчання і на освіту в конкретній школі в цілому. Не кажучи вже про те, що булінг може підірвати здоров’я. Як демонструють останні страшні випадки, іноді дитина може отримати травми, які взагалі заважатимуть їй нормально жити.

Зараз міністерство освіти і науки працює над створенням системи запобігання цькуванню. Наразі в нас її взагалі немає, і, більше того, школа не відчуває себе до кінця зобов’язаною цим перейматись. Мовляв, це якісь стосунки між дітьми, наша відповідальність – тільки дати знання. Шкільні психологи та вчителі навіть не вміють розпізнавати дітей, які піддаються цькуванню.

Торік UNIСEF провели опитування серед українських підлітків віком від 11 до 17 років. 67% з них мали справу з цькуванням. І лише 4% опитаних підтвердили, що вони розповідали про такі факти вчителям. Це свідчить про те, що в школі немає довіри між педагогами та учнями.

67% підлітків мали справу з цькуванням

Зрештою, це дуже інтимна ситуація: людина не завжди хоче про таке розповідати. Та безкарність лише посилює проблему.

Є ще така річ, як пасивні спостерігачі цькування, які все знають і мовчать. І не усвідомлюють, що є частиною процесу. Адже тих, хто займається булінгом, якихось 5%. Тих, на кого воно спрямоване – близько 10%. Решта – це ті, хто або мовчки схвалює такий стан речей, або ті, хто ще й піддакує та знімає ці цькування на мобільний телефон. Таким чином вони накручують цей процес. Якщо ж натомість всі скажуть, що це явище негідне людини, так робити не можна і ми з цим миритись не будемо – тоді ситуація буде зовсім іншою.

Тому міністерству важливо міняти культуру школи. І добре, якби нам у цьому допомогли ЗМІ, позаяк вони дуже впливають на молодь у тому, що стосується формування культурних критеріїв і цінностей. Вийти проти когось сильнішого не просто. Але якщо ви не один, вас 10 чи 15 – сила агресора слабне.

Зараз ми визначили перші кроки, що маємо зробити для створення системи запобігання булінгу:

1) Започаткувати масову публічну кампанію, яка буде змінювати цю шкільну культуру. Саме тому нещодавно до України приїжджав Нік Вуйчич. Ця зустріч широко транслювалась по телебаченню. На основі цього візиту ми плануємо розробити відповідний дистанційний курс для дітей та вчителів, що міститиме рекомендації по протидії булінгу. Майбутній курс будуть впроваджувати як під час навчання в педагогічних університетах, так і на курсах підвищення кваліфікацій.

2) Іншу частину роботи ми здійснюємо у тісній співпраці з Уповноваженим президента України з прав дитини Миколою Кулебою. Разом ми плануємо навчити шкільних психологів розпізнавати дітей-жертв та як надавати їм допомогу. Важливо, щоб вчителі теж вміли розпізнавати ознаки булінгу та знали, що з цим робити.

Система протидії цькуванню у школах також має враховувати, що поширення насильства повинно бути одним із оціночних критеріїв роботи школи. Зазвичай на це просто закривають очі, хоча в такому випадку заклад просто не може мати високі показники.

Не секрет, що булінг може бути і по відношенню вчителів до учнів. Бувають навіть випадки, коли учні цькують вчителів. Це питання загальнолюдських цінностей і поваги до гідності людини. Тому проблему потрібно вирішувати комплексно і не лише адміністративно.

Я переконана, що якщо ми всі разом – ЗМІ, громадські організації, міністерство, школи, культурні організації – будемо над цим працювати, то все вдасться.

Адже булінг – це, простіше кажучи, насильство. А насильству треба завжди говорити «ні».

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени

Зверніть увагу

29 грудня 2018, 22:38
Лонгріди
thumb img
Спецпроект
4 січня, 09:45
Лонгріди
thumb img
Спецпроект