Що насправді написано в Мінських угодах

11 коментувати
Тільки-но люди дізнаються, що означає Мінськ, опір його реалізації буде мінімізовано

Тільки-но люди дізнаються, що означає Мінськ, опір його реалізації буде мінімізовано

Росія хоче, щоб весь світ повірив і змирився з тим, що чотири йде після одного, а два – після трьох

Кілька днів тому, без зайвої метушні, пройшла чергова річниця підписання других Мінських угод. Багато хто вважає, що домовленості зазнали поразки. На сході України, як і раніше йдуть бої, гинуть люди.

Я чимало писав і дискутував про Мінськ, тому знайомий з усіма аргументами. Є безліч інтерпретацій того, що написано в угодах, і чого там немає. Найчастіше ці думки ґрунтуються на некоректній інформації. Побоювання з приводу Мінська справжні, а от підстави для них, за великим рахунком, помилкові. Багато хибних висновків про зміст Мінських угод, що поширюються в Україні та українських громадах по всьому світу, закріплюють переконаність у тому, що в документі прописані пункти, вигідні Росії.

Одна з найпоширеніших помилок стосується послідовності виконання умов Мінська. Мовляв, в угодах це чітко не вказано, немає покрокового плану того, що повинно відбутися і коли; яка із сторін повинна виконати частину своїх зобов'язань, щоб мирний процес рухався далі. У цьому питанні між Україною та Росією існує фундаментальна розбіжність. Україна хоче, щоб в першу чергу були виконані ті підпункти Мінських угод, які стосуються питань безпеки, а Росія висуває на передній план політичне врегулювання. Ця розбіжність є основною перешкодою на шляху до миру, хоча в деяких країнах з розумінням ставляться до абсурдних аргументів Росії.

Ніде в Мінську немає посилань на «автономію» або щось схоже

Не потрібно мати науковий ступінь з математики, щоб знати: чотири йде після трьох, три – після двох, два – після одного. Перші кроки, передбачені Мінськом, цілком зрозумілі:

  1. Перемир'я.
  2. Відведення важкого озброєння.
  3. Повний доступ спостерігачів ОБСЄ до всіх суверенних територій України.
  4. Переговори про те, як організувати вибори.

Росія, по суті, хоче, щоб весь світ повірив і змирився з тим, що чотири йде після одного, два – після трьох. У цьому полягає дурість російської позиції щодо реалізації Мінська. Забудьте про наукові ступені, правильно рахувати вміють навіть діти молодшого віку.

Росія підписала договір, який повинен був зупинити кровопролиття в Східній Україні, але з тих пір або ігнорувала, або уникала виконання взятих зобов'язань. Тепер на шляху повернення миру на Донбас стоїть перекручена ідея про те, що четверта умова Мінська повинна бути виконаною до того, як на сході стихне зброя. Коли посол Німеччини в Україні минулого тижня заявив, що вибори на окупованих територіях можна провести навіть за умови наявності там 700 російських танків, багатьох це зачепило. Один цілком адекватний український депутат був настільки злий, що висловив свою думку через акт вандалізму, невдалий і даремний.

Достатньо було просто сказати: «eins, zwei, drei, vier», а не писати слово «NEIN» на пам'ятнику величезного історичного значення, залишках Берлінської стіни, яка є гірким нагадуванням світу про те, що стіни, які розділяють цивілізації – це абсолютно огидна річ. Безумовно, цей акт вандалізму (напис швидко стерли, на щастя) був викликаний злістю людини, земляки якої продовжують вмирати на безглуздій війні. Але його дії неприпустимі, незалежно від того, наскільки помилковими були заяви посла Німеччини.

Як сказано на початку, є чимало помилок щодо Мінських угод. Одна з них: Мінськ якимось чином гарантує «автономність» українським регіонам, які на даний момент контролюються кремлівськими поплічниками. Це неправда. Ніде в Мінську немає посилань на «автономію» або щось подібне.

Деякі міжнародні коментатори прийняли це за чисту монету, але потім визнали, що питання спірне. Кремль, звичайно, хоче, щоб цим територіям надали «автономію», але це не передбачено домовленостями. Багато хто в Україні теж вірить, що в Мінську згадується «автономія» для Донбасу. Це провина української влади (і підконтрольних олігархам ЗМІ),що погано інформували суспільство про те, що Мінськ насправді означає для країни.

Деякі експерти висунули ідею, мовляв, підпункти угод, що стосуються нинішньої тимчасової влади на окупованих територіях і спеціального статусу цих територій, потрібно переглянути або навіть скасувати. Чому? Тому що ці поступки були зроблені тоді, коли частина посередників, Німеччина і Франція, вірили, що війну розпочала місцева влада. Отже, центральна влада повинна якось розвіяти страхи й образи жителів Донбасу.

Але кожен, хто вивчав записи телефонних розмов старшого радника Путіна Сергія Глазьєва або електронну переписку «сірого кардинала» Кремля Владислава Суркова, точно знає, що є серйозні підстави вважати, що цією війною з першого дня керує Москва, а самопроголошені «республіки» повністю їй підконтрольні.

Тим не менш, сувора правда в тому, що Мінськ є, і ніхто не повинен говорити про його перегляд. Всі зусилля повинні бути направленні на реалізацію угоди.

Давайте почнемо з того, що спростуємо чутки. Мінськ – не про «автономію» Донбасу. Багато хто припускає, що автономний Донбас якимось чином отримає право вето на рішення центральної влади. Теорія «троянського коня» широко поширена, але помилкова. Ми, звичайно, знаємо, що Путін цього хоче. Але те, чого хоче Путін, і те, що він отримує – різні речі. І він вже точно не отримає це в нагороду за вбивство 10 тисяч осіб.

Як тільки люди дізнаються, що означає Мінськ, опір його реалізації буде мінімізовано. Багатьом не подобається фраза «особливий статус». Чому? Тому що люди приписують власні домисли замість того, щоб просто прочитати угоди. Їм не подобається термін? А мені не подобається, що люди вмирають. Семантичні суперечки в даній ситуації є однією з причин бездіяльності, затягування виконання Мінських угод. Люди, тим часом, продовжують гинути.

Ні, пане Путін, політична частина Мінських угод не буде виконана до забезпечення безпеки в регіоні. Україна, як і Росія, повинні дотримуватися букви домовленостей: спочатку перемир'я, потім відведення важкого озброєння, потім повний доступ спостерігачів ОБСЄ, і тільки після цього починаються переговори про те, як забезпечити вільні і справедливі вибори.

Теорія «троянського коня» спирається на ще одне, швидше за все, хибне припущення. Мовляв, Кремль знову зможе контролювати Україну (хоча в угодах не прописаний ні один механізм, який дозволив би йому якось контролювати країну), оскільки сепаратисти виграють місцеві вибори - адже вони будуть проведені під дулом автомата. Звичайно, Кремль хоче провести «вибори» у своєму стилі, тобто абсолютно нечесно. Але, знову ж таки, в Мінську це не передбачено. В угодах написано, що вибори повинні відбутися відповідно до українського законодавства, за стандартами ОБСЄ і в присутності її спостерігачів. Кремль знає, що в подібних умовах їх поплічники програють, саме тому він прагне зірвати весь процес, і саме тому міжнародне співтовариство повинне змусити їх виконувати всі умови угоди, змусивши тим самим Росію вийти з України. За допомогою виборчих урн.

Для реалізації цього плану є тільки один шлях: міжнародне співтовариство повинне рішуче підвищувати ціну невиконання Мінська для Росії. Логіка проста: чотири йде після трьох, три – після двох, два – після одного.

Перше, що повинно бути забезпечено – перемир'я. В іншому випадку вводяться серйозні санкції. Друге – відведення озброєння. У разі невиконання санкції. Третє – доступ і нормальна робота спостерігачів ОБСЄ. У разі невиконання – санкції.

Тільки після цього можна переходити до організації виборів. Це четверте – не перше.

Переклад НВ

Текст публікується з дозволу автора. Републікування повної версії тексту заборонене

Спочатку опубліковано на Kyiv Post

Більше поглядів тут


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Погляди   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     
Пол Найленд
Пол Найленд

Ірландський бізнесмен, який проживає в Україні; колишній власник тижневика What's On

Інші погляди автора
Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її курсором та натисніть Ctrl+Enter

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.