Звитяга Героїв Крут дала Україні додаткових 2 роки державності

1 коментувати
29 січня Україна відзначає чергову річницю бою під Крутами. Це не лише дата для вшанування, але і урок того, як порівняно мала група людей робить великі справи, що впливають на всю країну

У січні 1918 році невелика група добровольців, трохи більша за 500 чоловік зупинила 4000 більшовицьких військ поблизу містечка Крути. Зробили це погано озброєні та погано вишколені студенти і добровольці.

У радянські часи історію про цей бій намагалися замовчати. У наш час традиційно шанують жертовність, проте забувають про значення таких історичних подій. Подвиг під Крутами на декілька днів зупинив наступ російських карателів та дозволив уряду УНР підписати мир у Брест-Литовську і врятувати Українську державу від окупації більшовиками ще на початку 1918 року. Адже у Бресті делегація більшовицької Росії вже підготовило звернення, що Київ у руках комуністів і ніякої УНР не існує. Тому битва під Крутами мала не лише символічне значення, а й величезне історичне значення, про яке практично не згадують.

Якщо ми подивимося на події 1918, то знайдемо багато подібного з сучасністю. Як і у 2014 російська сторона, так і у 1918 радянська Росія намагалася представити події в Україні “громадянською війною”. Так само, як і тоді, народ був дезорієнтований і невдоволений нерішучістю політиків, котрі не бачили загроз аж до того часу, поки ворожі війська не стояли під стінами українських міст. І головне, як і тоді, у 2014 першими пішли на захист своєї батьківщини добровольці. Впевнений, що тоді і зараз, було багато таких, які не надто вірили політикам. Можливо, дехто їх відкрито критикував, але ці добровольці розуміли, що у незалежній Україні можна буде змінювати політиків, але без незалежної України — точно не буде української політики.

Якщо ми подивимося на події 1918, то знайдемо багато подібного з сучасністю

Рівно рік тому, почалися масовані атаки російських загарбників у напрямку Маріуполя і Дебальцево. Українські військові і добровольці зупиняли танкові атаки практично з голими руками. Але це саме більше завдяки цим людям, а не дипломатії, вдалося досягнути введення санкцій проти Росії. Ці санкції ослаблюють нашого ворога і дають час Україні зміцнити власне військо. Багато з цих хлопців і дівчат, які були на передовій, не довіряли політикам, але для них діяв принцип націоналіста: “Роби все так, щоб не нашкодити Україні!”

Про цей принцип варто згадувати і зараз, коли ситуацію в країні пробують підірвати різними способами. Це не значить, що потрібно дивитися спокійно на зловживання і відсутність реформ. Але це значить, що кожну свою суспільну дію треба оцінювати з точки зори корисності для України.

Історію, як показує практика, творить активна меншість. Спочатку з’явилися добровольці і волонтери. Вони здобули перші перемоги. Показали, що можна працювати по іншому. Вони повернули повагу до військових, і українська армія відродилася. З’явився потужний само організований волонтерський рух, котрий забезпечив армію.

Сьогодні ми маємо вшановувати пам’ять тих, хто був першим тоді, і хто став першим у теперішній війні. При цьому пам’ятати, що найбільший ворог реформ — це байдужість більшості, а розбудити цю більшість може активна меншість. Зробити нашу країну і наш спільний дім кращими — це обов’язок кожного з нас перед полеглими героями. І робити зміни потрібно навіть тоді, коли більшість ще їх не розуміє, або не готова в них брати активну участь. 


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.