Якою має бути справжня народна влада

2 коментувати
Без участі народу в управлінні в Україні ніколи не буде стабільності

Український народ вийшов на Революцію Гідності не лише через Януковича та європейський вибір, українці на Майдані виборювали нову Україну, де влада належить народу. У формуванні виконавчих органів місцевої влади повинні брати експерти. Очевидно, що саме освітяни найкраще знають, хто має керувати освітою у місті. Про планований експеримент у Тернополі.

Попри нав’язаний стереотип, міський голова в Україні – це не начальник, а народний слуга, який виконує рішення громади. Таким він має бути. Таким його бачили у час самоврядності і Магдебурзького права. Проте цю звичку обирати і контролювати у нас роками винищували окупанти. Разом з тим, без участі народу в управлінні ніколи не буде стабільності, бо в українців це традиція.

Головного освітянина будуть обирати освітяни, а медика - медики

Новація, яку спробуємо впровадити у Тернополі, це коли керівників управлінь та відділів виконавчих органів міської ради будуть обирати експертні групи з представників профільних напрямків. Тобто, голову управління освіти будуть обирати на конкурсній основі освітяни, голову управління охорони здоров’я – обиратимуть медики. Для цього при більшості управлінь та відділів мерії (окрім суто технічних) будуть створені експертні ради з найавторитетніших представників професійних спілок та експертів у цій галузі. Саме вони будуть влаштовувати аудит роботи муніципальних відомств, пропонувати рішення щодо необхідних змін. Ми відійдемо від оцінки конкретної особи і перейдемо до фахової оцінки її дій. 

Така практика не обмежиться лише структурними підрозділами мерії. Незабаром стартує конкурс на обрання керівників усіх шкіл та дитячих садочків, у якому візьмуть участь та будуть контролювати експерті ради освітян і всі бажаючі працівники галузі освіти.

Вже зараз можна показати, що стару ще «совкову» систему влади можна цивілізовано змінити

Таким чином, вводиться не лише практика прозорості обрання керівників муніципальних управлінь та відділів, а й регулярний аудит їх професійних якостей. Більше того, у такому випадку чиновники будуть завдячувати своєю посадою не міському голові, не якійсь політичній силі чи лобістській групі, а лише громаді і власному професіоналізму. І такий чиновник буде працювати лише на громаду.

Створюємо “швейцарську демократію” в Україні

Таку практику успішно втілено в Європі, зокрема у Швейцарії: громада через своїх представників у експертних радах контролює діяльність будь-якого чиновника.

Звідки рішення перейти саме до такої системи формування влади? Поки що це лише експеримент, але ми вже маємо позитивний досвід у інших сферах.

Вже зараз працює єдина система електронних петицій. Подавши петицію до міської ради та набравши на її підтримку не менше, ніж 250 підписів, мешканці міста можуть бути впевнені, що пропозиція буде розглянута і вони отримають відповідь. Паралельно запроваджено систему електронних закупівель Prozorro. Основна мета цього ресурсу - ефективне використання коштів місцевого бюджету. Окрім того, ще перед виборами, підписано меморандум про наміри впровадити усі необхідні норми антикорупційного законодавства в Тернопільській міській раді з коаліцією «Прозорі ради». В меморандумі йдеться про втілення у життя найкращих світових практик в сфері місцевого самоврядування та імплементацію антикорупційного законодавства.

Пряме народовладдя – це є основа нової системи влади України, про яку так люблять поговорити, однак чомусь не реалізовують. Переконаний, вже зараз можна показати, що стару ще «совкову» систему влади можна цивілізовано замінити на нову – європейську.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.