На роздуми немає часу. Все це вже було у 90-х

12 лютого, 10:54
2766
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Інколи, щоб зрозуміти суть подій, які відбуваються в країні зараз, треба заглянути в минуле – наприклад, почитати, що писали про Україну на початку незалежності західні медіа

Ось кілька цитат з Нью-Йорк Таймз 1993 року:

Україна є настільки ретроградною в питаннях реформ, що деяким економістам вона нагадує маленький Радянський Союз.

Парламент заблокував приватизацію середніх та великих промислових підприємств.

В Україні мало говорять про скорочення величезних державних кредитів збанкрутілим державним підприємствам. [...] Цього року, кажуть економісти, ці кредити вже перевищили розмір валового національного продукту, який дещо оптимістично спрогнозував на 1993 рік Уряд.

Назви цих статей також багато про що говорять: "Україна ставить під питання ціну незалежності", "Українці можуть позаздрити російській економіці", "Українські шахтарі скаржаться на ціну незалежності". З західної преси чітко видно, що економічний колапс початку 90-х підривав довіру громадян до самої ідеї незалежності та поставив країну під загрозу зникнення.

Як ці події 25-річної давнини стосуються нашого сьогодення? На жаль, напряму.

Серед людей, які вивчали реформи у посткомуністичних країнах, добре відомий наступний принцип – чим швидше було запроваджено в країні повноцінну ринкову економіку (навіть ціною болісної "шокової терапії"), тим більш розвиненою та менш корумпованою стала ця країна.

Україна серед європейських країн виявилася найбільшим аутсайдером реформ

Україна серед європейських країн виявилася найбільшим аутсайдером реформ, що так добре демонструють показові цитати та заголовки зі старих західних медіа. Українські політики початку 90-х виявилися настільки ментально лівими та настільки корумпованими, що намагалися якнайдовше утримувати країну у стані напівпланової соціалістичної економіки, - якою так зручно управляти вручну, підгодовувати поставленого в повну залежність від держави виборця з бюджету та заробляти на корупції.

Саме це небажання політиків – і давайте будемо чесними, багатьох тодішніх громадян, – стати лібералами і швидко лібералізувати та приватизувати економіку спричинило глибоке економічне відставання України від інших східноєвропейських країн. Падіння української економіки протягом 90-х років було найглибшим, майже вдвічі глибшим за економічний спад в Росії (а в Польщі, наприклад, економіка у 1991-1999 взагалі зросла).

Більш того, саме з викривленої соціалістичної економіки початку 90-х в Україні виросла шалена корупція та олігархічні угруповання. Перші корупційні схеми, на яких і були створені початкові олігархічні статки, усі пов'язані з використанням для приватних цілей грубого державного втручання в економіку: у формі штучного регулювання цін, схем навколо поставок газу з РФ, бюджетних субсидій, дешевих кредитів Нацбанку тощо.

Від багатьох з цих руйнівних політичних втручань в економіку ми почали нарешті відмовлятися лише після 2014 року. Напевно, найяскравішими прикладами є державне регулювання цін на газ, яке майже довело Україну до банкрутства, та політична залежність Нацбанку, через яку в часи Януковича наша країна втратила більшу частину своїх золотовалютних резервів. Політики ліво-популістського спектру і зараз активно вимагають повернутися до старих підходів: знову почати вручну встановлювати ціни на газ та знову змусити Нацбанк робити те, що забажає від нього політичне керівництво країни.

Як показує наша історія ще з початку 90-х, саме через подібні ідеї та підходи Україна перетворилася на найбіднішу країну в Європі та глибоко відстала від своїх сусідів. Саме через антиринкову ліво-соціалістичну економічну політику в Україні, мільйони українців їздять заробляти гроші до Польщі. Адже Польща, завдяки проведеній Лешеком Бальцеровичем "шоковій терапії", ще в 90-ті стала повноцінною ринковою економікою і почала швидко зростати, в рази обігнавши Україну за рівнем доходів громадян.

В України як "соціальної держави", де економічна політика побудована на принципах лівого популізму, немає майбутнього. Єдиний спосіб забезпечити українцям заможність та життя в розвиненій країні – ліберальна економічна політика та реформи, направлені на побудову вільної ринкової економіки.

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Країни

Сьогодні, 08:18

article_img
Шестеро британців розповіли, чому змінили свою думку про вихід із ЄС після референдуму
Геополітика

Сьогодні, 14:28

article_img
Україна здатна оживити занепалий дух Європи - французький філософ
Політика

Сьогодні, 14:19

article_img
Кравчук зізнався, чому не став радянським дисидентом