На вірному шляху? Куди рухається Україна

21 вересня 2017, 04:03
1911
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Прогрес у країні очевидний, але з наближенням 2019 року темпи реформи сповільняться

З якими складнощами зіткнулася Україна на шляху реформ і що показав конфлікт Порошенка і Саакашвілі, – з такими питаннями Джуді Демпсі звернулася до міжнародних та українських експертів. І ось їхні відповіді.

Андерс Аслунд, економіст, старший науковий співробітник Atlantic Council

Україна реалізувала вражаючі економічні реформи, але судова реформа зазнали невдачі. Особливо тривожним є той факт, що президент Порошенко позбавив українського громадянства Міхеїла Саакашвілі, вочевидь, на незаконній підставі.

Замість того, щоб запустити звичайний нудний судовий процес, Саакашвілі перетворив це на гучну подію за участі громадянського суспільства: перетнув кордон без проходження паспортного контролю. Переслідуючи Саакашвілі за незначний проступок (при тому, що в Україні часто не піддаються переслідуванню і за серйозніші злочини), українське правосуддя виглядає смішним. У той же час Саакашвілі, можливо, почав процес об'єднання української ліберальної опозиції. Таким чином політик оживив як опозицію, так і громадянське суспільство, викриваючи недоліки правоохоронної системи. І це чудовий початок.

Томас де Ваал, старший науковий співробітник Carnegie Europe

Україна – це не самотній мандрівник, який може спіткнутися, впасти і загубити шлях. У цій країні проживає понад 40 мільйонів людей з різноманітними поглядами. Конфлікт між нинішнім президентом України Петром Порошенком і колишнім президентом Грузії, екс-губернатором Одеської області Міхеїлом Саакашвілі розчарував багатьох. Обидва політики зробили багато позитивного для Грузії та України. Однак обидва вони не є істинними демократами, і не дивно, що їхні політичні «его», нарешті, зіткнулися.

Особиста боротьба двох колишніх союзників, які, як-то кажуть, були «реформаторами», повертає Україну до добре знайомого сценарія за участі добре всім знайомого і найвмілішого політичного оратора країни, колишнього прем'єр-міністра Юлії Тимошенко. Тим часом, країна продовжує змінюватися. У віддалених українських регіонах довіра до Києва невелика. Економіка зростає повільно. Але реформи рухаються вперед. Тим не менш, більшість українців продовжують сприймати внутрішню політику, як «мильну оперу».

Магдалена Гроно, директор європейських програм Міжнародної кризової групи

Зараз «боротьба з корупцією» викликає скептичну або навіть цинічну реакцію серед багатьох жителів України. Судова і поліцейська реформи в деяких випадках відкрили двері для ще більшої халатності. Антикорупційні громадські організації все частіше розглядають Порошенка як реальну проблему для проведення реформ. І, судячи з реакції уряду на громадянські ініціативи, ці почуття взаємні. Витівка Саакашвілі на кордоні не повинна сприйматися як прямий показник правильного або неправильного шляху України. Реформи Саакашвілі в його рідній Грузії значною мірою модернізували країну, але були затьмарені серйозними фактами порушень прав людини.

Звичайно, Україна не повинна ризикувати, зв'язуючись із таким політичним актором, як Саакашвілі. Київ не повинен відволікатися від того, що дійсно важливо: відділення політики від бізнесу. Зараз вже неясно, чи вистачить у Порошенка сміливості здійснити це. Також міжнародному співтовариству слід побоюватися, що заклики українського уряду до реформ стають занадто шаблонними.

Ще один цикл протестів і політичної кризи не вигідний нікому, окрім Росіїи

Балаш Ярабік, запрошений фахівець у російських і євразійських програмах Фонду Карнегі

Ворожнеча між Порошенком і Саакашвілі є результатом персоналізованої і занадто поляризованої політики України. Ця ситуація дозволяє думати, що президентські і парламентські кампанії країни у 2019 році будуть довгими і «брудними». Перетинаючи Україну з порушенням закону, Саакашвілі зумів кинути виклик рішенням Порошенка про позбавлення Саакашвілі українського громадянства. Міхеїл Саакашвілі, який мав мінімальну громадську підтримку і чиє політичне майбутнє в Україні було безперспективним, тепер скористався шансом зобразити себе жертвою «режиму Порошенка». Це не означає, що для Саакашвілі настане світле майбутнє в українській політиці. Але він став (тимчасовим) фактором, який згуртував опозицію проти Порошенка. Соціальний популіст Юлія Тимошенко, чия партія «Батьківщина» на даний момент лідирує в опитуваннях громадської думки, використовує «грузинський» прецедент для розширення своєї популярності. Тим часом українське суспільство, схоже, не приділяє багато уваги цим подіям.

Яна Кобзова, представник Rasmussen Global

Дорога реформ в Україні завжди була тернистою – Київ намагається оговтатися від свого радянського спадку і двох десятиліть невдалої трансформації. Це займе більше трьох років. Однак українське керівництво повинне довести своїм виборцям, що ці проблеми можна вирішити в рамках одного виборчого циклу. Багато чого вже зроблено в таких секторах, які вважаються безнадійно корумпованими, наприклад, в енергетиці. Але антикорупційні інституції не працюють належним чином, пенсійна система потребує реформування, а ринок землі – лібералізації. В ідеалі все це повинно відбутися протягом терміну роботи нинішнього уряду. Але вибори 2019 року наближаються. Реформи часто стають болючими, перш ніж вони принесуть свої плоди: і в передвиборний період вподобання виборців можуть різко змінитися. Тому темпи реформ неминуче сповільняться з наближенням 2019 року.

Анна Корбут, заступник головного редактора журналу "Український тиждень"

Скандал «Порошенко-Саакашвілі» є частиною політичної боротьби за президентські і парламентські вибори 2019 року. Більшість місцевих експертів описують ці події як «незручне» ігнорування законів президентом, правоохоронними органами і Саакашвілі. Передвиборна суперечка між Порошенком і Саакашвілі та багатьма іншими політичними діячами показує, що основні гравці продовжують свої старі ігри: вони конкурують за виборців, які живуть в умовах слабкої економіки, слабкої політичної культури і негативних новин. А люди на верхівці влади перешкоджають розвиткові реформ, ключових для майбутнього України. В результаті країна робить один крок вперед і два кроки назад, наступаючи на граблі своїх минулих помилок.

Стефан Мейстер, директор Центру Центральної і Східної Європи у Німецькій раді з міжнародних відносин

Міхеїл Саакашвілі виконав велику роботу в своїй рідній країні. Але колишній президент Грузії не зрозумів, що вже досяг піку своєї кар'єри. Президент України Петро Порошенко спробував привернути міжнародну увагу до своєї реформаторської політики, найнявши кількох іноземців, в тому числі Саакашвілі, на ключові державні посади. Але коли ці люди стали брати під сумнів правила гри Порошенка, президент вирішив «відпустити» їх.

Порошенко став важливою фігурою для переходу України до стабілізації після Революції Гідності, але він є частиною старої системи і не здатний її змінити. Саакашвілі ж, у першу чергу, став піарником. Україні потрібні нові люди, щоб знову повернутися на довгий, тернистий шлях реформ. Боротьба між двома людьми минулого тільки відволікає від реальних потреб країни.

Євген Румер, директор програми «Росія та Євразія» Фонду Карнегі

Україна навряд чи загубила свій шлях. Насправді вона виглядає досить визначеною. Передвиборчі перегони 2019 року вже почалися. Згідно із недавнім опитуванням, рейтинги Порошенка виглядають навіть гірше, ніж Саакашвілі. Маючи довгий список проблем, які зараз стоять перед країною, і набагато коротший список досягнень, Порошенко більше не потребує Саакашвілі, оскільки, ймовірно, сам готується балотуватися на переобрання. У нього є так званий «адміністративний ресурс», і він вже задіяв його проти настирливого критика. Це старий спосіб української політики. Зміни в Україні відбуваються, але не так швидко, як хотілося б.

Гвендолін Сассе, запрошений фахівець у Carnegie Europe

Процес реформування України прогресує, але повільними темпами. Зокрема, пов'язано це із тим, що не залишилося таких реформ, які могли б дати швидкі результати. Останніми місяцями найбільш помітною в Україні є боротьба з корупцією. Але вона стикається з опором олігархічних кіл, в тому числі з оточення президента. Очевидно, що це є викликом для проведення структурних реформ. Війна на сході країни використовується владними елітами, щоб виправдати затримку реформ. ЄС і Сполучені Штати не повинні мовчки сприймати ці виправдання. Навпаки, їм варто активізувати свої зусилля, щоб переконати українського президента повністю реалізувати незручні для нього реформи. Ще один цикл протестів і політичної кризи не вигідний нікому, крім Росії.

Андреас Умланд, старший науковий співробітник Інституту євроатлантичного співробітництва

Недавні суперечки навколо Саакашвілі і його повернення в Україну – ознаки масштабної конфронтації, що назрівала протягом останніх місяців у Києві. Багато бенефіціарів старої системи все ще перебувають при владі. Оскільки Порошенко наразі, схоже, підтримує цю групу, він стає все більш вразливим для критики таких політиків, як Саакашвілі і різних антикорупційних активістів. Якщо нинішній конфлікт продовжиться і Порошенко не зможе змінити громадську думку, ми будемо мати новий великий політичний конфлікт у Києві у 2019 році, якщо не раніше.

Юлія Єсмуханова, заступник керівника програм проекту DOBRE в Україні

Шлях України ніколи не був прямим і рівним. Сьогоднішні події нагадують спроби колишнього уряду зберегти лише фасад демократичного режиму. Однак прогрес досягнутий. Наприклад, процес децентралізації України дозволив місцевим громадам відігравати помітну роль в управлінні. Невеликі населені пункти вперше отримали можливість інвестувати в інфраструктурні проекти для поліпшення життя своїх жителів. Децентралізація наближає уряд до людей, надаючи громадянам контроль над місцевими ресурсами. Країна йде своїм унікальним шляхом, на якому реформатори і групи громадянського суспільства виступають проти олігархічних кіл, що не прагнуть до змін.

Переклад НВ

Новое Время запрошує на лекції наших відомих колумністів Діалоги про майбутнє. Детальна програма тут

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени

Журнал НВ (№9)

Справа, котра топить президента

Напередодні президентських виборів Петро Порошенко опинився в епіцентрі потужного скандалу в оборонному секторі, який може коштувати йому другого терміну

Читати журнал українською

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Геополітика

Сьогодні, 14:53

thumb img
Мільярди доларів. Як експерти оцінили збитки України та РФ через незаконну анексію Криму
Події

Сьогодні, 16:35

thumb img
Мігранти та діаспора. Як в Україні регулюється набуття подвійного громадянства
Геополітика

Вчора, 20:43

thumb img
Мінус 10% ВВП. У Bloomberg підрахували ціну п'яти років окупації Криму для Росії