17 листопада 2018, субота

Простий рецепт для українського бізнесу

0 коментувати

Найкращий шлях до зниження вартості капіталу в Україні – це зменшення втручання держави у фінансування бізнесу

В розмовах з українськими компаніями-лідерами постійно піднімаються два питання. Перше: високі ставки по кредитам. Тут не йде мова про те, що облікова ставка 16% – це зрада і що потрібно роздати дешеві кредити "правильним парням". Ні, проблема в тому, що європейська чи американська компанія, лідер галузі, може отримати довгострокове фінансування під 2-4% (в доларах чи євро), а українська – під 5-8%. І оця різниця в декілька відсотків знижує конкурентоспроможність українських компаній на світовому ринку.

Що робити? Стандартна реакція – взяти державні гроші (читай платників податків) і дати кредити промисловості. Або змусити НБУ знизити облікову ставку, перестати використовувати депозитні сертифікати, тощо.

Але насправді, все навпаки. Видані державні гроші призведуть до бюджетного дефіциту, що фінансується Мінфіном через запозичення. Таким чином, держава на ринку капіталу є одним з найбільших позичальників і конкурує з промисловістю, державними і приватними компаніями. Коли держава намагається фінансувати "правильний" бізнес, вона просто стає посередником між ринком капіталу та бізнесом, бо бізнес може звернутись до ринку капіталу напряму. В "сухом остатке" – додаткові витрати на посередника державу та перерозподіл капіталу не ринками, а державою-посередником.

Наслідком є бар’єри для створення середнього класу в Україні

По суті, держава сама, через втручання в фінансування економіки, піднімає вартість капіталу для українського бізнесу.

Дехто може сказати, що без держави ринки капіталу не дадуть гроші тим галузям, які є найбільш перспективними для економіки. Я в це не вірю. Держава має стільки же компетенцій і знань, як і ринки капіталу стосовно того, які галузі та підприємства є більш перспективними. А додайте до цього політичну та економічну корупцію.

Ставки також високі через те, що суди не працюють і деякі, політично сильні боржники дозволяють собі не повертати гроші кредиторам. За це платять всі – і кредитори, і (не напряму) чесні позичальники. Кредитори або вирішують не кредитувати приватний сектор, а працювати через державу, або враховують ризики в ставках.

Тому найкращий шлях до зниження вартості капіталу в Україні – це зменшення втручання держави у фінансування бізнесу та покращення інституцій, що змушують боржників повертати гроші.

Друга причина, яка робить український бізнес менш конкурентоспроможним, – корупційний, а інколи просто адміністративний тиск, на бізнес. Держава змушує бізнес щось робити, а щось не робити, тим займатись, а цим – ні, в тих купувати, а цим не продавати. Чи просто кошмарить бізнес з метою отримання грошей.

Ця проблема особливо велика для малих компаній і стартапів, в яких мало зв’язків та публічності для захисту від держави. Вдумайтесь – "захисту від держави". Не держава захищає бізнес, а бізнес просить про захист від держави.

Наслідком є бар’єри для створення середнього класу в Україні. А більш глибоким наслідком є еміграція підприємців з України.

Тому рецепт простий – (1) приструніть правоохоронні та політико-адміністративні органи, щоб вони почали поважати бізнес, (2) змусьте боржників віддавати позичене, та (3) зменшіть втручання держави в бізнес, економіку та рівень державних запозичень на ринку капіталу.

Текст опубліковано з дозволу автора

Оригінал

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени

«Діалоги про майбутнє»

НВ представляє: «Діалоги про майбутнє» з Уільямом Тейлором, Павлом Шереметою і Дмитром Кулебою.

Київ-Вашингтон-Брюсель
Яке місце займає Україна у цьому трикутнику? Якою нашу країну бачать у Європі та США?

Відвідати лекцію
Ukraine-2020

Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Погляди   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     
Тимофій Милованов
Тимофій Милованов

Почесний президент Київської школи економіки, заступник Голови Ради Національного банку України

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.