Що Україна може зробити для кримських татар

6 коментувати
Потрібна рішуча відповідь на посилення національних репресій проти кримських татар з боку тоталітарної РФ

18 травня, в День пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу, в прямому ефірі одного з телеканалів мене запитали: чим українська держава може допомогти кримським татарам, які опинилися в ситуації масових репресій за національною ознакою на власній Батьківщині.

Я відповів наступне (по пунктах) і повторив це кілька разів в ефірах провідних українських теле - і радіоканалів:

1. Задля виконання ініціативи президента України Петра Порошенка необхідно негайно розпочати конституційний процес реалізації прав кримськотатарського народу як корінного народу України. На практиці це означає створення в Криму, як і заявив минулої осені президент, кримськотатарської національно-територіальної автономії у складі єдиної України — згідно з міжнародними хартіями прав корінних народів і відповідно до принципів Євросоюзу.

2. Створити уряд Кримськотатарської автономної республіки у вигнанні і представити його на міжнародній арені, про що мені вже два роки говорять європейські дипломати, дивуючись, чому цього досі не зроблено. Даний крок підніме проблему анексії Криму та захисту прав кримських татар, усіх громадян України, які опинилися в окупації, на більш високий міжнародний рівень, і стане дієвим кроком до повернення Криму в рамках міжнародних правових норм.

3. Призначити тимчасовими актами президента, уряду, Верховної Ради (до повернення Криму де факто) головою Кримськотатарської автономії голови Меджлісу кримськотатарського народу Рефата Чубарова. До складу уряду Криму у вигнанні включити в тому числі перебуваючих в Криму заступників голови Меджлісу Нарімана Джеляла, Ільмі Умерова і Ахтема Чийгоза (останній сидить у в'язниці, а проти Умерова порушено кримінальну справу за публічне невизнання анексії Криму). Таким чином держава повинна забезпечити їм максимально можливий захист на міжнародній арені.

Кримські татари повинні побачити в нинішній вільній Україні Батьківщину-мати

4. Всі подальші дії української держави на захист кримських татар, всіх українських громадян у Криму, вибудовувати, виходячи з цих рішень. Які повинні стати потужною відповіддю демократичної України на посилення національних репресій проти кримських татар з боку тоталітарної РФ.

5. Таким чином Українська держава продемонструє кримськотатарському народові і всьому світові, наскільки вона цінує кримських татар і довіряє їм як патріотам України, які неодноразово підтвердили свою відданість Батьківщині в період анексії і протягом двох років окупації — попри безпрецедентний тиск російської влади: вбивства, тортури, викрадання людей, арешти, депортації і тотальні заборони.

Іншого практичного шляху вирішення кримського питання, крім базування рішучих дій держави і світового співтовариства на порятунок корінного народу від національних репресій, я не бачу. На цьому ж повинні базуватися вимоги України про збереження і посилення міжнародних санкцій проти агресора. Це те, що може реально допомогти. Решта — малозначущі слова, від яких кримським татарам у їх відчайдушному положенні, на жаль, не легше. Кримські татари повинні побачити в нинішній вільній Україні Батьківщину-матір, яка вважає їх своїми дітьми, що опинилися в лапах злочинців, і робить все можливе і неможливе для їх звільнення.

Текст публікується з дозволу автора

Оригінал

 


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.