Крим. Новий виток страху

6 коментувати
Російські спецслужби намагаються залякати кримських татар, Україна своєю чергою ігнорує факти репресій за національною ознакою. І це величезний мінус для країни

Озброєні співробітники ФСБ провели обшуки в будинку кримськотатарської журналістки Лілі Буджурової в Сімферополі. Буджурова стала об'єктом переслідування з боку російських спецслужб з тієї простої причини, що є незалежним журналістом, а також тривалий час працювала на кримськотатарському телеканалі ATR. Обрано найбільш вразливі мішені. Спецслужби залякали матір Буджурової, довели до сліз її 8-річну онуку – все це фірмовий сталінський стиль репресій. Яке відношення ці люди мають до екстремізму або тероризму? Ніякого.

Також було проведено обшуки в інших співробітників і родичів власника ATR Ленура Іслямова. Це торкнулося і його дітей, і батьків. Сам Іслямов знаходиться в Україні, повертатися в російський Крим не збирається. Серед іншого, подібну активність російської влади можна було б пояснити спробою захопити його кримський бізнес. Але для цього не потрібні маски-шоу. Найімовірніше, ідея полягала в тому, щоб помститися Іслямову за організацію блокади Криму. Ці люди, мабуть, особисто з Іслямовим не знайомі, інакше знали б, що подібні речі на нього не діють. Він завжди приймає рішення сам, і тиснути на нього немає сенсу.

Ще одна мета російських спецслужб – залякати кримських татар. Люди, у яких було проведено обшуки, завжди були і залишаються на увазі. Їх знають всі кримські татари. Влада вкотре дала зрозуміти: якщо ми з цими можемо діяти таким чином, то з вами можемо робити що завгодно.

Люди вже бояться ставити «лайки» в Facebook

На мою думку, це новий виток створення атмосфери страху в Криму. Зовні задумка російської влади, звичайно, вдасться. Люди вже бояться ставити «лайки» у Facebook, щоб до них не прийшли з ФСБ або Слідчого комітету. На ділі ж – це тільки озлобить людей.

Раніше була ідея зробити з кримських татар терористів, екстремістів або ісламістів, але нічого не виходило. Вони не могли навіть ножа мисливського знайти, не кажучи вже про якусь зброю або вибухівку. Немає у кримських татар зброї і екстремістських організацій. Півтора року люди мучаться, не можуть нікому цю справу «пришити».

Потім почали говорити про те, щоб оголосити екстремістською організацією Меджліс. Зараз ця справа ніби призупинилася. Мабуть, у когось там у Москві вистачає розуму зрозуміти, що Меджліс – організація, яка за свою історію і кішку не образила. Оголосити Меджліс терористичною організацією і закрити його – це де-факто шлях до його міжнародної інституалізації, а також документальне підтвердження системних репресій у Криму за національною ознакою. Закрити Меджліс - значить заборонити кримськотатарське національне самоврядування, яке абсолютно не мілітаризоване і ніяк не залежить від держави.

Крім того, оголошення Меджлісу терористичною організацією призведе до зворотного ефекту з боку міжнародного співтовариства. Це знову-таки діє не на руку Росії, оскільки підніме тему кримських татар і агресії по відношенню до них на світовий рівень. Буде підтвердження того, що в Криму дійсно відбуваються репресії, і це буде складно спростувати.

Щоб створити видимість терористичної екстремістської діяльності, їм потрібні кримінальні справи проти Чубарова, Іслямова. Крім того, кримська прокуратура дала зрозуміти, що всі співчуваючі або якимось чином причетні до Меджлісу люди можуть бути притягнуті до відповідальності. Іншими словами, це все кримські татари, оскільки вони так чи інакше пов'язані з Меджлісом. Таким чином, це націлене на те, щоб залякати їх усіх.

На закінчення хочеться відзначити, що офіційна реакція української влади на репресії проти кримських татар, не тільки недостатня, але і непристойно спокійна. На сьогоднішній день ми маємо лише заяву міністра інформації і дві кримінальні справи, які порушило МВС. Наскільки я розумію, справи відкрили тільки після того, як Севгіль Мусаєва написала блог на Українській правді.

Це якась цілеспрямована бездіяльність. Україна могла б використовувати факти утисків проти журналістів, дітей та жінок в Криму, транслюючи це на весь світ, як докази репресій проти її громадян, та ще й на національному ґрунті. У світі таке, м'яко кажучи, не вітається.

Однак, Україна ніби не помічає цих репресій, а російська влада відкритим текстом заявляє, що вони можуть бути розширені та поглиблені.

Тема Криму забута. Ігнорування фактів репресій за національною ознакою – це величезний мінус для України. Світ таким країнам допомагати не стане. Україна повинна першою піднімати голос на захист кримських татар та інших своїх громадян. Тільки тоді світ її підтримає. Якщо ж вона мовчить, то світ здивовано знизує плечима.

Більше думок тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.