Блокада Криму: що зараз і що далі

26 коментувати
Спробую коротко описати ситуацію з енергетичною блокадою Криму — як я її уявляю в даний момент

1. Активісти громадянської блокади розблокувати лінію, навіть одну з чотирьох, де вони дали енергетикам встановити опору (але не провести по ній дріт), — не збираються. Доти, поки, щонайменше, не почнеться процес звільнення українських громадян, які перебувають у в'язницях РФ по справах, пов'язаних з політикою: від Надії Савченко та Олега Сенцова — до Ахтема Чійгоза та Алі Асанова (всього 13 осіб). Їх аргументи: за півтора роки влада нічого не змогла зробити для їх звільнення і для захисту кримських татар від репресій, — значить, будемо робити ми. Крапка.

2. Влада України перебуває нині під сильним тиском з боку влади Німеччини, через яку, мабуть, тисне влада РФ з метою відновити енергопостачання, оскільки ситуація в Криму далеко не така стерпна, як її подають у російських госсми. У мене немає доказової інсайдерської інформації, але схоже, що енергоблокада є частиною (і на цей момент головною) великого торгу між Москвою і Києвом. Втім, це можна вже називати повноцінною економічною війною, в якій в якості зброя використовуються різні ембарго, та і той самий борг в $3 млрд., який РФ нібито навіть готова частково (або повністю) пробачити, якщо українська влада зупинять блокаду.

3. Проблема, однак, у тому, що:

а) українська влада (президентська, виконавча, законодавча) в цьому питанні далеко не єдина;

б) знести активістів і відновити лінію у неї немає не так фізичних, як моральних сил. Підтримка енергоблокади Криму в українському суспільстві зараз велика, а ось уряду, який підписав взаємовигідний контракт з Кримським федеральним округом РФ, — навпаки. Тут і крім півострова у суспільства до влади є чимало питань, а якщо коротко, в цілому, суспільство підозрює ряд представників влади в матеріально мотивованому лукавстві, а в країні, де йде війна, з темою таємної змови з ворогом не жартують. Для політиків це може бути небезпечно. Це в РФ влада може "пресувати" далекобійників (і то незрозуміло, до чого це призведе), а Україна — не Росія, як-то кажуть.

4. Російській владі, втім, теж не позаздриш. Якщо залишити поза увагою патріотичні телесюжети, багато місцевих жителів уже звинувачують владу (поки що в особі Аксьонова і Ко) в тому, що вони за півтора року нічого для Криму не зробили. Звичайно, влада називає незадоволених "провокаторами" і навіть "платними найманцями" (я це чув по КримТБ), але кожен наступний день без світла зниженню невдоволення і підвищенню любові до влади, як мінімум, не сприяє.

5. Інформація про те, що для відновлення енергопостачання Криму достатньо передати Україні (під будь-яким юридичним соусом) 13 чоловік, до широкої публіки в РФ і в Криму, наскільки я розумію, не доведена: інакше можуть виникнути питання, вибачте за тавтологію, про "ціну питання". А наскільки предметно обговорюється даний варіант в ході неформальних переговорів, мені невідомо. Так, це могло б стати швидким і практичним рішенням, але, мабуть, не влаштовує владу РФ, для якої головне — не втрачати обличчя. Хоча машина пропаганди настільки добре налагоджена, що може зобразити потрібну міну практично за будь-якої гри.

P. S. Резюмуючи, скажу, що поки я особисто не бачу ніякого виходу із ситуації з енергоблокадою. Але закулісна гра, впевнений, не припиняється ні у будні, ні у вихідні. Що в підсумку вийде на поверхню — разом подивимся. Лиш одне можна сказати напевне: жодне з  рішень, що не влаштовують учасників блокади, на практиці не реалізовується. Можливо, цього не видно з Москви, а з Києва здається очевидним.

Текст публікується з дозволу автора

Оригінал


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.