Автокефалія в Україні. Що зробить Москва?

7 коментувати

Я хотів би поговорити про томос про автокефалію, за який бореться Україна: щоб отримати автокефалію з рук Синоду і Вселенського патріарха Варфоломія

Вже було багато криків і зламаних списів, говорили і про розгойдування ситуації.

Жодного розгойдування ситуації тут немає: запам'ятайте цю ключову цифру – згідно з дослідженнями, близько 80% прихожан МП в Україні готові перейти в єдину автокефальну православну церкву України. Це означає, що «смерть Кощієва» – вона близько. Під «Кощієм» я маю на увазі РПЦ в Україні: її смерть. Навіть не як церковної, а державної російської організації, яка відомо, чим займалася і до останнього приходу тут буде займатися одним – російською пропагандою, пропагандою «російського світу» в Україні, а також іншими супутніми послугами.

Про ці цифри, безумовно, знають в МП в Москві, в ФСБ, в Кремлі, тим більше, знають в такому відділенні ФСБ як «російська православна церква» (це відділ їхній такий – про церкву). адже вони в курсі – вони почали запеклу боротьбу. Делегація РПЦ їздить різними країнами, де є православні церкви: по-моєму, їх близько 20 в світі. Вони їздять різними країнами, агітують за своє: щоб не давати автокефалію Україні, щоб все було як раніше, і РПЦ залишалася найбільшою і крутою православною церквою. В тому числі, представники РПЦ, наскільки я чув, зустрічаються навіть з самим патріархом Варфоломієм. Я, чесно кажучи, радив би Варфоломію бути обережніше у зустрічах з ними, та з ким би то не було в цей час.

РПЦ – частина держави і її репресивної системи

А наскільки цей план страшний для Москви – судіть самі: якщо єдина українська православна церква створиться, вийде, прихожан в Україні стане більше, ніж на території РФ. І єдина українська православна церква стане найбільшою православною церквою світу. А це не жарти. Якщо це станеться, а я впевнений, що рано чи пізно це станеться, то гегемонія Москви як носія імперського православ'я – порушиться. Вона буде просто церквою на Сході, при Кремлі, як хатинка. І все. А реальне православ'я буде в Україні, і Константинополь сам підніме свою вагу, як і Варфоломій і сам патріархат, який колись дав метрополію церкви в Києві ще в XVII столітті.

Я говорив з різними цікавими експертами – урядовими і не тільки. Момент для томосу про автокефалію був обраний політично. Питання-то не тільки церковне: я взагалі атеїст, але я теж за те, щоб Україна позбулася цього впливу «російського світу» у вигляді УПЦ МП. І всі вони говорять, що шанси в України є і серйозні, з розкладами на папері і аналітикою. Головне, що потрібно зрозуміти – від цього рішення залежить доля Варфоломія, патріарха Константинопольського. Адже Москва, зірвавши вже одного разу Синод, виступила із заявою, мовляв, якщо ви будете з Україною питання вирішувати, ми без вас обійдемося. Вони пригрозили Варфоломію свого роду церковною смертю: станеш ніким. Я думаю, Варфоломій це зрозумів. Йому як людині теж хочеться зберігати вплив. Так що момент збігся: і в світі до РПЦ, м'яко кажучи, ставлення не захоплене, і особисто сам патріарх, а також інші церкви теж сумніваються (адже є залежні і не залежні від Кремля церкви). А самого патріарха поставили в ситуацію, коли від його рішення і рішення Синоду церков залежить його особисте майбутнє як суспільно-політичної та релігійної фігури.

Я знаю, наскільки багато зусиль до цього докладає МЗС України. Я знаю, що над цим працює і особисто міністр, і Віктор Ющенко – колишній президент України, який зустрічається з представниками православних церков і пояснює їм ситуацію. Адже це питання державне: річ не в церкві. Важливо отримати автокефалію для збереження держави Україна. І зрозуміло, що матеріальні ресурси нерівні. РПЦ – частина держави і її репресивної системи. Вона не постоїть за матеріальною ціною для роботи з православними єпархіями. Як вони не пошкодували коштів для покупки ЧС з футболу, який зараз проходить в Москві: і їм це коштувало недорого, дорого він обійдеться для людей, які хабарі отримали. Така ж тактика буде випробувана і на покупці церков.

Потрібно бути готовими і до цього. Але в цілому, в політичному плані момент дуже непоганий. І сам Варфоломій, патріарх, усвідомлює ситуацію, в яку його поставили московські колеги, фактично, оголосивши йому ультиматум: або ти з нами, і на других ролях, або ти визнаєш Україну, і стаєш нашим ворогом. Насправді, це – позиція слабкого. Вплив МП падає в рази – від неї йде найбільша українська церква з величезною кількістю прихожан. Так що ситуація серйозна: можуть піти на різні методи, в тому числі, і збройні, на розпалювання конфліктів навколо церков, може, навіть проллється кров, коли справу буде програно. СБУ і владі потрібно бути готовим до цього. Адже для Кремля втрата України, для їхнього ареалу московського православ'я, – критично. Це – те ж саме, як втрата України в політичному сенсі після Майдану. Потрібно діяти зібрано тим, хто відповідає за безпеку, також в просування цього питання – якщо щось буде відбуватися в церковному плані: потрібно розуміти, що це може бути інспірація з Москви як остання надія на порятунок положення.

Думаю, в України все вийде.

Детальніше в відеоблозі Айдера Муждабаева:

Текст опублікований з дозволу автора

Оригінал

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени

Україна 2020. Економіка

Не пропустіть! 18 жовтня, відбудеться лекція НВ «Економіка 2020». Новий курс чи старі реформи? Приватизація чи відкати? Долар по 8 чи 50? Зростання чи дефолт? Спікери: Андрій Коболєв, Віктор Пинзеник, Оксана Маркарова, Ольга Гуцал.

Відвідати лекцію
Ukraine-2020

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.