Небезпечна «лихоманка» постмайданної України

9 коментувати
Перш ніж кричати «відрубайте їм голови!», варто замислитися, які святі прийдуть на зміну нинішнім політикам

Наслідки революцій завжди розчаровують. Очікування негайної трансформації стикаються з непіддатливою реальністю, і населення накриває глибоке, знесилююче розчарування. Але це не стосується радикалів, що вимагають, як правило, повного оновлення еліт, винних у «зраді» спільної мети. У Франції, що стала шаблоном для багатьох подальших революцій, якобінці при Максиміліані Робесп'єрі закликали до створення республіки чесноти через терор.

Постмайданній Україні ще належить заразитися небезпечною «лихоманкою», яку описано Крейном Брінтоном в його Анатомії революції, але деякі ознаки вже вказують в цьому напрямку. Українці все частіше називають свою владу нелегітимною. Багато хто сподівається на третій Майдан, який жорстоко зрівняє рахунок. Вони, як одержимі, прагнуть помічати кожну помилку, здійснену владою. Не дивно, що після 25 років корумпованого управління українці хочуть, щоб їхні лідери були святими.

Багато українських блогерів могли б написати лякають слова Робесп'єра: «Отже, який основний демократичний або народний принцип правління, тобто яка найважливіша рушійна сила, яка його підтримує? Це чеснота. (...) Але коли величезними зусиллями сміливості і розуму народ розбиває ланцюги деспотизму, щоб перетворити їх на трофеї свободи (...) якщо після цього він не досягне швидко висоти своєї долі, це буде лише з вини тих, хто управляє ним. (...) Якщо рушійною силою народного уряду в період світу повинна бути чеснота, то рушійною силою народного уряду в революційний період повинні бути одночасно чеснота і терор – чеснота, без якої терор згубний, терор, без якого чеснота безсила. Терор – ніщо інше, як швидка, сувора, непохитна справедливість, вона, отже, є еманацією чесноти; він не стільки приватний принцип, як наслідок загального принципу демократії, використовуваного при найбільш нагальних потребах вітчизни».

Так, зрозуміло, українські еліти глибоко корумповані, і їхнє прагнення до перемоги над корупцією залишає бажати кращого. Так, Україна потребує кращих еліт, більш чистих еліт. Так, їй потрібні більш компетентні, більш ефективні, більш професійні еліти.

Чеснота, як і успішні зміни, створюється важкою працею, а не гільйотинами

Але, як говорив колишній президент країни Леонід Кравчук, «маємо те, що маємо». Існуючі еліти не стануть кращими, якщо українське громадянське суспільство, медіа та Захід будуть постійно наполягати на тому, що вони безнадійно корумповані та повинні піти. Звичайно, корумповані, і, звичайно, вони повинні піти, але перш ніж кричати «відрубайте їм голови!», українцям варто задуматися, які святі прийдуть їм на зміну.

Ця одержимість моральною чистотою призводить не до того результату. Святих називають святими саме тому, що вони являють собою виняток із правила. Більшість людей – і більшість державних діячів – скоріше схиляються до грішників. Це однаково правдиво для слабких демократій на зразок України,демократій, що погано функціонують  на  зразок США, посттоталітарних демократій на зразок Німеччини Конрада Аденауера, авторитарних демократій назразок Франції Шарля де Голля, неліберальних демократій на зразок Угорщини Віктора Орбана і доброякісних демократій на зразок Канади Джастіна Трюдо.

З боку західних державних діячів лукаво наполягати на тому, щоб українці виконували стандарти, які американці та європейці (охоче надають місце для здобутих нечесним шляхом багатств українських корупціонерів і олігархів) регулярно порушують.

Якобінські послідовники Робесп'єра в сучасній Україні значною мірою помиляються щодо чесноти. Вона не є, і ніколи не була обов'язковою умовою змін в системі. Але якщо грішні чоловіки і жінки повільно, терпляче, неідеально і болісно будуть змінювати інституції, системи зміняться і можуть призвести до вироблення доброчесної поведінки.

Чеснота, як і успішні зміни, створюється важкою працею, а не гільйотинами.

Переклад НВ

Новое время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Олександра Мотиля. Републікування повної версії тексту заборонене.

Оригінал опублікований на Atlantic Council

Більше думок тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.