Робота не вовк: 7 успіхів та невдач Ради

0 коментувати
Ключові трансформаційні зміни, які так потребує країна, відкладені мінімум на два місяці

15 липня народні депутати, попри обіцянки голів кількох фракцій, все ж таки пішли на канікули. Хоча попереду ще тиждень роботи в комітетах, активний парламентський вже сезон можна вважати закритим. На превеликий жаль, депутати відзначилися досить стриманими успіхами в реформуванні країни.

Беззаперечним досягненням сесії стало виконання законодавчого плану для запровадження безвізового режиму з ЄС. Зокрема були прийняті закони щодо удосконалення процедури арешту майна та інституту спеціальної конфіскації у чіткій відповідності з європейськими стандартами, а також закон щодо Національного агентства з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів. Обидва законопроекти прийняті в лютому, що розблокувало шлях українців до безвізового режиму.

Також депутати дали старт судовій реформі. Ухвалені на початку червня конституційні зміни в частині правосуддя створюють умови для оновлення суддівського корпусу, включаючи формування нового Верховного суду на основі конкурсу. Крім того, вони встановлюють високі стандарти суддівської незалежності більшої прозорості й підзвітності суддів перед суспільством.

Однак, це лише початок реформи. Її успіх багато в чому залежить від дій органів суддівського самоврядування при формування нових судів, а також від подальшої роботи депутатів – наприклад, ухвалення закону про антикорупційний суд чи надання достатніх повноважень Громадській раді доброчесності.

Перелік анти-досягнень більш вражаючий, ніж список досягнень

Окрім того, парламент запровадив світові стандарти корпоративного управління на держпідприємствах. Законодавчі новації щодо управління об'єктами державної власності, які Верховна Рада прийняла в червні з урахуванням пропозицій президента, мають запровадити ринкові методи управління суб’єктами господарювання державного сектора економіки. В державному унітарному підприємстві, за рішенням суб’єкта управління об’єктами державної власності, тепер має утворюватися наглядова рада. А отже, свавілля менеджерів, яке часто призводило до неефективності витрачання державних коштів та збитковості підприємств, тепер контролюватиметься суворіше.

У травні Рада також прийняла закон про особливості здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для гарантованого забезпечення потреб оборони. Він фактично легалізував використання системи електронних торгів ProZorro в оборонних закупівлях.

Обранці також зняли законодавчі бар’єри при створенні суспільного мовника. У ході цього процесу керівники студії Укртелефільм влаштували справжній саботаж об’єднання підприємства з Національною телекомпанією. Аби розрубати цей гордіїв вузол народним депутатам довелося вносити зміни до відповідного закону та перетворювати Укртелефільм на публічне акціонерне товариство, 100% акцій якого належить державі. Ця технічна зміна стала важливим кроком, який по суті розблокував утворення суспільного мовника і не дав зупинитися реформі.

Вже наприкінці сесії депутати дали згоду на притягнення до відповідальності нардепа Олександра Онищенка. Також депутати підтримали подання про затримання Онищенка та його арешт. За даними слідства, Онищенко з поплічниками продавали газ держпідприємства «Укргазвидобування» за допомогою кількох своїх компаній через «псевдобіржі», що завдало державі збитків на суму понад 1,613 млрд гривень.

Дуже сподіваюся, що правоохоронні органи – Генпрокуратура, Національне антикорупційне бюро та Спеціалізована антикорупційне прокуратура – не зайдуть у довгу дискусію, а якнайшвидше оголосять Онищенка у міжнародний розшук.

Це, певно, весь список досягнень минулої сесії. Перелік анти-досягнень більш вражаючий. На жаль, депутати так і не спромоглися оновити склад ЦВК. Повноваження більшості членів Центральної виборчої комісії закінчились ще два роки тому. Оновлення складу ЦВК, сформованого за часів режиму Януковича, - одна з передумов забезпечення чесних виборів. Президент навіть вніс подання на 11 з 12 членів ЦВК, серед яких скандальний Роман Греба. Проте жодних рішень парламент так і не ухвалив. Саме тому, липневі проміжні вибори до Верховної Ради проводить старий «прострочений» склад ЦВК на чолі з одіозним Михайлом Охендовським.

Народні обранці мали всі шанси встановити жорстку відповідальність за кнопкодавство. Законопроект про накладення стягнення на нардепа за порушення вимог щодо особистого голосування, мав встановити дієві санкції, зокрема, позбавити права брати участь в парламентських засіданнях, очолювати комітети чи входити до складу офіційних парламентських делегацій, а також зупинити нарахування будь-яких виплат. Проте до розгляду документу в цілому так і «не дійшли руки».

Тим часом, за допомогою кнопкодавства був протягнутий у І читанні скандальний законопроект, що може скасувати частину реформи державної служби і призвести до узурпації влади президентом. Мова йде про передачу конкурсу на посади голів місцевих державних адміністрацій спеціально створеній комісії при президентові, замість передбаченої реформою держслужби Комісії з питань вищого корпусу держслужби, до якої входять представники громадськості.

Окрім того, обранці так і не дійшли згоди щодо закону про прозорість тарифного регулятора. Впродовж кількох місяців тарифи на енергоносії залишаються темою найпалкіших політичних дискусій. Парадокс полягає в тому, що популістські розмови не призводять до дій. Адже парламент не спромігся врегулювати проблему з тарифами, зробивши прозорою та підзвітною роботу Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

Депутатам «не вистачило духу» і для розблокування реформи децентралізації. Останній пленарний четвер, 14 липня, мав стати Днем децентралізації. Суспільство закликало парламент розглянути пакет законопроектів, що розблоковують об'єднання територіальних громад, вирішують проблеми з фінансами та першими виборами у них. Проте пасивність залу не дозволила навіть включити ці законопроекти до порядку денного сесії, хоча спікер Андрій Парубій декілька разів ставив таке рішення на голосування. Отже, розгляд відкладено щонайменше до вересня.

Продовжує буксувати і реформа охорони здоров’я. Рішення затягує профільний комітет Ради. Навколо законопроектів щодо автономізації мережі державних та комунальних закладів охорони здоров’я депутати ламали списи довгих дев’ять місяців, аж коли у квітні ухвалили за основу законопроект, що покликаний перетворити медзаклади на достатньо самостійні, щоб ефективно та своєчасно надавати медичне забезпечення громадянам. З тих пір, реформа вже цілий квартал «буксує» у комітеті. Основною вимогою громадськості до комітету залишається встановлення часових рамок для реформи, адже в разі прийняття закону без змін реформа матиме, по суті, рекомендаційний характер.

Ще одне антидосягнення минулої сесії – провалене голосування за захист права на доступ до публічної інформації. Відповідний законопроект мав посилити роль омбудсмена у захисті права на доступ до інформації та вдосконалити процедуру притягнення до відповідальності посадових осіб за порушення. Парламентські інсайдери кажуть, що основною перешкодою на шляху ухвалення законопроекту стали не розбіжності у поглядах щодо змісту законопроекту, а прізвища його авторів.

На превеликий жаль, депутати так і не захистили засуджених від свавілля пенітенціарних органів. На початку сесії відповідний законопроект був прийнятий за основу. Проте в останній пленарний тиждень обранці провалили голосування в цілому і не поклали край необґрунтованій кримінальній репресії засуджених.

Всі ці «провалені» реформаторські законопроекти політичного сезону весна-літо 2016 зможуть потрапити на розгляд Ради не раніше вересня. Це означає, що ключові трансформаційні зміни, які так потребує країна, відкладені мінімум на два місяці. Після повернення з відпуски для їх ухвалення депутатам доведеться наполегливо працювати над пошуком політичних компромісів та врахувати вимоги громадськості до кожного законопроекту.

Більше поглядів тут


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Погляди   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     
Вадим Міський
Вадим Міський

Керівник відділу адвокації Реанімаційного Пакету Реформ

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її курсором та натисніть Ctrl+Enter

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.