Історичний шанс на прозорі тарифи

0 коментувати
Саме цього тижня Верховна Рада може не просто вимагати зниження цін на комунальні послуги, а зробити рішучий крок для вирішення проблеми непрозорих тарифів

Впродовж кількох місяців темою №1 в Україні є тарифи на енергоносії. Важко знайти політика, який би не критикував підняття тарифів. Парадоксально, що так само важко знайти 226 голосів у Верховній Раді за реальний крок, який допоможе врегулювати проблему з тарифами, зробивши прозорою та підзвітною роботу національного тарифного регулятора.

Відкрити шлях для прозорих та обґрунтованих тарифів депутати можуть вже у четвер – 7 липня.  Трохи історії: Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), була створена, а її члени призначені указом президента. За весь час існування НКРЕКП Верховна Рада робила десять спроб, проте досі так і не змогла прийняти закон, що врегулює діяльність комісії, зробить її рішення прозорими та гарантує конкурсний підхід до призначень.

У разі ухвалення відповідного законопроекту регулятор отримає чіткі вимоги до прозорості рішень щодо тарифів. Адже засідання НКРЕКП проводитимуться у формі відкритих слухань, де публічно розглядаються усі питання, крім тих, що містять таємну інформацію. Рішення регулятора підлягають оприлюдненню протягом п’ятьох робочих днів від дня прийняття.

НКРЕКП отримає гарантії незалежності від політичних та лобістських впливів

Проекти рішень регулятора з питань встановлення тарифів підлягатимуть відкритому обговоренню за місцем надання послуг, тобто у регіонах.

Фінансуватимуть комісію учасники ринку, які сплачуватимуть спеціальні внески на регулювання. НКРЕКП затверджуватиме свій кошторис після погодження профільним комітетом Верховної Ради. Після цього документ, як і звіт про виконання попереднього кошторису, оприлюднять.

Окрім того, НКРЕКП отримає гарантії незалежності від політичних та лобістських впливів. Так, Президент і далі призначатиме членів НКРЕКП, і саме це положення є об'єктом критики опонентів законопроекту. Втім, голова держави зможе призначити лише тих, кого відбере конкурсна комісія. До неї входитиме по два представника від парламенту та президента, а також один – від уряду.

Строк повноважень члена НКРЕКП становитиме шість років, а переобрання президента не буде підставою для припинення повноважень членів комісії. Закон встановить чіткий перелік підстав для звільнення членів регулятора, а також обмежить кількість строків на посаді двома.

Голову НКРЕКП обиратимуть самі члени шляхом таємного голосування. Члени регулятора не зможуть бути членами політичних партій чи акціонерами бізнесу в сфері енергетики та комунальних послуг. За зловживання службовим становищем чи неналежне виконання обов'язків члени НКРЕКП нестимуть персональну відповідальність. Крім того, впродовж двох років після звільнення вони не зможуть працювати на будь-кого із суб'єктів ринку.

За законом будь-яка письмова чи усна вказівка членові регулятора вважатиметься незаконним впливом і буде тягти за собою кримінальну відповідальність.

Комісія також матиме широкий перелік повноважень із контролю та моніторингу ринків, захисту прав споживачів, запобігання зловживанням та порушенням постачальниками послуг. За звичайних обставин рішення НКРЕКП не підлягатимуть погодженню жодним органом влади.

Отже, саме цього тижня Верховна Рада може не просто вимагати зниження цін на комунальні послуги, а зробити рішучий крок для вирішення проблеми непрозорих тарифів та зловживань на енергоринках.

На цей крок очікують всі українці. Саме тому експерти та громадськість закликають народних депутатів не змарнувати історичний шанс.

Більше поглядів тут


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Погляди   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     
Вадим Міський
Вадим Міський

Керівник відділу адвокації Реанімаційного Пакету Реформ

Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її курсором та натисніть Ctrl+Enter

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.