Чорнобильська зона. Що робити з нелегальним туризмом

0 коментувати
Нещодавно в Зоні загинув перший чорнобильський сталкер: громадянин Білорусі нелегально проник в Зону відчуження і впав з антени радіолокаційної системи Дуга-1

Звідкіля в нашій мові взялося слово “сталкер”? Його ввели брати Стругацькі у своїй популярній фантастичній повісті “Пікнік на узбіччі”, за якою геніальним Тарковським був знятий фільм “Сталкер”. Коли була утворена Чорнобильська зона, це слово стало вживатися по відношенню до людей, які, подібно до героя повісті та фільму, нелегально проникають в зону, а часом водять із собою відвідувачів.

Нещодавно в Зоні загинув перший чорнобильський сталкер: громадянин Білорусі нелегально проник в Зону відчуження і впав з антени радіолокаційної системи Дуга-1. Той факт, що це сталася саме зараз, є, на жаль, досить закономірним. Бо інтерес до Чорнобильської зони, її природних та культурних скарбів останнім часом стрімко зростає. Росте й число нелегальних відвідень, сталкерство стало масовим.

Над проблемою вже працювало Державне агентство з управління зоною відчуження, яке в жовтні ініціювало посилення відповідальності за нелегальне проникнення до цієї території. Наразі покарання обмежується 340-520 грн. адмін-штрафу у разі затримання в Зоні, що навіть менше вартості легального одноденного відвідання – і зрозуміло, що відповідальність за це порушення має бути посилена. Але чи можна вирішити проблему тільки цим?

Чому молодь наражає себе на ризик?

Виросло покоління людей, для яких Чорнобиль вже поза їх життєвим досвідом, поза датою їх народження. Вони знають що в Зоні відбулася епічна подія, яка мала значення для всього людства, що там є незаймана на протязі тридцяти років природа, розташовані унікальні історичні та технічні об’єкти. Уявіть собі, наскільки інтригує ця територія, наскільки гіпнотизує Чорнобиль жадібних до знань та емоцій активних молодих людей. Значна, якщо не переважна частка сталкерів мають жвавий інтерес до цієї теми, її історії, вони перечитали безліч книжок, передивилися масу фільмів.

Інтерес до Чорнобиля невпинно зростає у всьому світі

Цей здоровий пізнавальний інтерес зараз не може бути задоволений в рамках існуючих форматів відвідання Зони. Чому? Бо найуразливішою групою щодо цих відвідувань є молодь 18-25 років, зокрема студентська молодь, яка тільки входить в життя і не має великих статків. Для них ціна навіть одноденного туру є зависокою. Тому адміністрація Зони Відчуження мала б знизити до мінімуму вартість своїх послуг для відвідувачів вікової групи з 18 до 25 років (особливо країн, що найбільше постраждали від Чорнобиля – України та Білорусі), щоб офіційні поїздки стали їм доступними.

Інша причина, на мій погляд, полягає в тому що сучасна мережа маршрутів офіційних відвідувань та їх часові рамки є дуже обмеженими, і не вдовольняють потреб цієї динамічної, запитливої категорії. Тому необхідно також розширяти мережу локацій, які можна відвідувати: радіаційне забруднення істотно зменшилося з моменту прийняття документів, які регламентують відвідання зони, і таке розширення не тільки можливе, але й потрібне – як наочний успіх у подоланні наслідків аварії.

Воювати із сталкерами – чи інтегрувати їх?

Проблему потрібно включити у фокус фахової та суспільної уваги, розпочати цивілізований діалог – тобто не емоціями оперувати, а фактами та закономірностями. В такому суспільному діалозі ми знайдемо той варіант, який зможе бути вписаний в існуючі реалії Чорнобильської зони. Треба шукати способи стимулювати сталкерів спрямовувати свої знання, досвід, енергію та любов до Зони на благородну мету її відродження та збереження. Успішні приклади такої трансформації вже є.

Інтерес до Чорнобиля невпинно зростає у всьому світі: дві третини її відвідувачів – іноземні громадяни. Загальне їх число цього року сягне 50 000; через кілька років 100 000 відвідувачів щорічно стануть реальністю. І дуже б хотілося, щоб при цьому нелегальних відвідувань не було взагалі, не кажучи вже про їх можливі трагічні фінали.

Проблема сталкерства, як будь-яка вагома соціальна проблема, є складною і комплексною. Простим, одномірним вирішення цієї проблеми бути не може. Маємо створити такі умови, коли кількість нелегальних відвідувань стане мінімальною, коли такий похід стане дискомфортним у порівнянні із легальним туром, а молодь матиме шанс на здорову реалізацію свого інтересу та потенціалу у Чорнобильській зоні.

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу   Мнения Нового Времени


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Погляди   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.