Всім, хто ностальгує за СРСР

89 коментувати
Не вірте фальсифікаторам. Уся похвальба, яку ви сьогодні чуєте на адресу СРСР – брехня і нісенітниця

Чесно кажучи, мене настільки дістали останнім часом розмови про те, як "в Радянському Союзі все було добре", що вирішив накидати просто кілька пунктів своїми очима. Я жив в СРСР, на момент розпаду Союзу навчався на третьому курсі, в СРСР вже ходив на вибори голосувати і завів собі трудову книжку. Школу закінчив і вступив до інституту (Московський гірничий) в 1989 році, тому основні моменти в тексті, наведеному нижче, пов'язані, природно, з питаннями вибору професії, пошуку роботи, облаштування в житті.

Так ось, запам'ятовуйте, молодь - з усім цим в СРСР був повний швах. Давайте навіть опустимо живописні пусті полиці магазинів і відсутність їжі, і обговоримо ось ці ось фундаментальні речі, про які мало говорять. Пройдемося по пунктах.

1. СРСР був країною пекельної нерівності.

Мені дивно, що сьогодні фанати совка всюди трублять про розшарування в нинішньому суспільстві (дійсно проблема серйозна, яку треба вирішувати) так, ніби за совка всі "були рівні". Ось це ось - найперша нісенітниця, яку тільки можна собі уявити.

СРСР був надзвичайно розшарованим і, по суті, кастовим суспільством. Якщо на уламках совка побудували суспільство, де є розшарування, але принаймні є механізми, як вирватися, стати на ноги, заробити собі на нормальне майбутнє, відбутися, то за совка ти повністю залежав від того, хто у тебе тато. "Їх діти божеволіють від того, що їм нема чого більше хотіти" Гребенщикова і "Хлопчики-мажори" Шевчука - лише крапля в морі того фольклору, який існував в СРСР на тему того, що "у генерала свій син є".

Місця в найкращих вузах (і, відповідно, найкраща робота надалі) були заздалегідь розподілені серед синків і донечок "блатних". Звичайним людям в цьому плані взагалі нічого не світило. Причому я особисто був не в гіршому становищі, мій тато в 80-ті працював фахівцем в Мінважмашу СРСР. Однак навіть у мене не було ніяких реальних перспектив на престижну навчання або роботу - все було заздалегідь розписано для номенклатурних діток.

За совка ти повністю залежав від того, хто у тебе тато

Для вузького кола номенклатури в країні дійсно був побудований справжній комунізм. Вони постійно їздили за кордон. Лікувалися в спецлікарнях та обстежувалися у спецполіклініках. Отоварювалися в спецрозподільниках і спецмагазинах. Для них функціонували спецательє, які шили їм ексклюзивний одяг. Звичайним людям в усі ці засіки доступ був жорстко закритий - а саме там можна було отримати товари і обслуговування прийнятної якості. Номенклатура була звільнена від черг на покупку житла, автомобілів, і більше того, їм все це належало позачергово. Про розподіл місць у престижних вузах і престижної роботи я вже вище сказав.

По суті, для номенклатури в країні діяла паралельна валюта - "чеки Зовнішпосилторгу", якими можна було отоварюватися в спецмагазинах з широким набором імпортних (давайте назвемо речі своїми іменами - західних) продуктів і товарів. Звичайним громадянам СРСР в ці магазини доступ був заборонений.

Ненависть решти країни до вузької касти "блатних" досягала таких масштабів, що Борису Єльцину в кінці 1980-х не склало ніяких труднощів набрати собі популярність на боротьбі з привілеями, яка в цілому і допомогла йому обратися. Ну й процитовані мною вище рядки з текстів відомих рок-музикантів дозволяли оцінити масштаб явища.

У загальному і цілому, можна стверджувати, що якщо ви не належали до вузької касти привілейованої номенклатури і вам не пощастило народитися в номенклатурної сімейці, то все ваше майбутнє радянське життя представляло собою досить сумний і безпросвітний чорно-білий фільм "спочатку будуть збирати на холодильник, потім - на телевізор ..." (с) "Москва сльозам не вірить", а потім, коли все за списком купили, пора вже й на той світ.

2. Нормальна робота в СССР – без шансів.

Для початку, в СРСР діяло правило замкнутого кола "немає роботи - не отримаєш прописку, немає прописки - не влаштували на роботу", яке фактично повністю відрізало людей, що випали з радянського кар'єрного млина,  від можливості надалі у житті кудись нормально влаштуватися. Все, один раз випав з цього білячого колеса - і капець тобі на все життя, будеш як Цой кочегаром в котельні працювати (ви думаєте, він просто з примхи там працював?).

Тобто це зараз молодь з провінції кидає все, приїжджає в Москву або інше велике місто, знаходить дешеве житло і починає шукати роботу. В СРСР? Забудьте. Ви не могли отримати нормальну роботу, не маючи прописки. Отримати прописку ви могли тільки якщо у вас у великому місті жив хтось із родичів. Так, в Москву завозили певну кількість іногородніх працівників "за лімітом", однак це була обмежена кількість, а вільне переміщення робочої сили відсутнє як таке.

В СРСР діяв такий універсальний огидний механізм, як "характеристика". При прийомі на будь-яку роботу з вас її вимагали, і причин отримати там якийсь не такий запис, який виключав для вас нормальну кар'єру, було море. Від "не дала начальнику" до "родичі проживали на окупованих територіях в 1941-1945" (в радянських довідках-об'єктивках незмінно фігурувала така графа) - все, що завгодно, могло вам назавжди характеристику зіпсувати, і ви нікуди в своєму житті більше не потрапили б. Це зараз ви шлете своє резюме, проходите співбесіду, отримуєте роботу і якщо працюєте добре, то вас далі просувають тощо. В СРСР було не так - горезвісна "характеристика" була найпотужнішим бар'єром для пошуку роботи, в крайньому разі, для нормальних, живих людей, особливо тих, хто недолюблював радянську владу і міг на цьому десь попастися.

У загальному і цілому, ті, хто не входив у "номенклатурну касту" (див пункт 1), могли розраховувати протягом свого життя максимум на роботу з окладом в межах до 150 рублів на місяць. Крім їжі та елементарного одягу, на ці гроші собі не можна було дозволити нічого. Від слова зовсім.

Крім цього, у вузах діяла така мерзенна штука, як "розподіл". Вас після закінчення вузу насильно відправляли на кілька років працювати за фахом в якісь "території Крайньої Півночі і прирівняні до них місцевості", і зробити з цим не можна було нічого. Кинути і відмовитися - отримаєш запис в характеристику і білий квиток на все життя. Роботу потім нормальну не отримаєш.

Крім цього, багато міст, зокрема дуже великі (наприклад, Свердловськ – Єкатеринбург або Нижній Новгород – Горький), були закритими. Це означало, що ви, по суті, звідти нікуди виїхати не могли без дозволу, навіть в Москву. У молоді в закритих містах взагалі не було перспектив мобільності ніяких. А так жила добра половина населення країни.

3. Заробити грошей підприємництвом чи фрілансом? Та ви з глузду з'їхали.

Це з розпадом СРСР такі речі, без яких зараз себе не мислить молоде покоління, стали доступними. А тоді діяли кримінальні статті - ст 162 КК РРФСР за заняття незаконним промислом, ст 88 КК РРФСР за валютні спекуляції, Указ Президії Верховної Ради СРСР 1961 року "Про посилення боротьби з особами, які ухиляються від суспільно-корисної праці і ведуть антигромадський паразитичний спосіб життя" (потім багато приймали регулярних апдейтів таких указів, особливо за мерзенного Андропова). Підприємництво в СРСР було незаконним кримінальним діянням, фрілансерство прирівнювалося до дармоїдства і також каралося. Та й "фрілансити" було до пуття ніде - приватних IT-фірм і т.п. просто не існувало і не могло існувати.

Проте, в СРСР існувала (і прекрасно почувалася) величезна кількість спекулянтів і тіньових підприємців ( "цеховиків"), які очевидним чином плювали на радянські закони і непогано себе почували. Таке було можливо в зв'язку з тотальною корумпованістю силових структур, які їх кришували і отримували за це відповідний відкат. Верхівкою цього айсберга, напевно, можна вважати брежнєвського міністра МВС Щолокова, який відразу після смерті Брежнєва став фігурантом найбільшої справи про тотальну коррупцію в МВС і був зміщений з усіх посад.

Осб вам характерне (звідси):

"Другий концерт групи відбувся 28 січня 1984 року в школі № 30 м. Москви. Разом з «Браво» в концерті брали участь: «Звуки Му» (дебют групи), Віктор Цой, Сергій Риженко, експериментальний дует «Рацкевич & Шумов». Концерт 18 березня 1984 року в будинку культури Мосенерготехпром закінчився скандалом. Організаторів та учасників нелегального концерту затримала міліція і змусила писати пояснювальні, оскільки проведення підпільних концертів за гроші розглядалося як незаконне підприємництво. Жанна Агузарова кілька місяців провела під слідством за підробку документів (її паспорт був виписаний на ім'я «Івонна Андерс», під яким вона виступала) і була змушена залишити Москву через відсутність прописки"

(Це про "Браво" і Агузарову.)

4. Своє житло в СССР – без шансів.

Це взагалі була важка проблема для молодого покоління (не дарма Горбачов, прийшовши до влади, почав обіцяти "кожної радянської сім'ї окрему квартиру до 2000 року" як ключове популістське гасло). Черги на житло тяглися десятиліттями і також були предметом пекельного народного фольклору, отримати квартиру реально було неможливо. По суті, вас чекала перспектива до кінця життя жити в тісній квартирі з батьками. Середня забезпеченість городян житлом становила в 1990 році 15,7 кв метрів на людину - і лише при Єльцині вона підросла до понад 19 кв метрів у 2000 році (всі дані тут). Обмежені житлові умови були однією з найважчих проблем радянської людини - при тому, що стандарт забезпеченості житлом в країнах Заходу давно вже становить десятки квадратних метрів на людину.

5. Соціальні блага? Забудьте.

Ви напевно наслухалися багато про "безкоштовну радянську медицину" і "безкоштовну освіту", проте ви повинні пам'ятати, що все це було виключно гижкої якості. Доступ в кращі лікарні, вузи був відкритий тільки номенклатурі, для нормальної людини це все було закрито, і залишалися тільки заштатні установи з відповідною якістю послуг. Я досі про радянську медицину згадую з жахом; в 1990-і невимовно здивувався, побачивши, що в нашій країні можуть бути не тільки занюхані медустанови з хамським солдафонським персоналом і допотопним обладнанням, а завдяки реформам з'явилася якісна сучасна медицина з ввічливим персоналом. Так, вона не всім доступна, і тут є над чим працювати. Однак за радянських часів такого взагалі не було.

Далі, гарний одяг, музика, фільми - взагалі нічого цього не було. Всі ходили в однаковому сіро-чорному одязі. Найкраща в світі радянська легка промисловість - це було щось. Незручне, паршиво зшите, негарне - це найм'якші епітети, якими можна описати ту чортівню, яку вона виробляла. Кому батьки привозили з Угорщини або НДР якийсь яскравий елемент одягу - викликав неймовірну заздрість в школі / вузі.

Західні фільми і музика взагалі були заборонені. Так, при Горбачові, слава Богу, все це послабили, проте до нього цілком можна було за це все якщо не сісти, то принаймні отримати запис в "характеристику" на все життя, після якого вам світило тільки кочегаром.

Ресторани, кафе? Посидіти з вайфай в кав'ярні за чашкою фрапучіно? Забудьте. На звичайні доходи люди собі не могли ніяких ресторанів і кафе дозволити - хіба що дуже зрідка на якесь свято. І то, персонал там був настільки розбещений своєю "ексклюзивністю", що звичайних громадян швидко відрізняв і відверто їм хамив, всі ці свята перетворюючи на щось вкрай неприємне (найяскравіше, напевно, це виражено в сцені в ресторані "Асторія" у фільмі " Місце зустрічі змінити не можна", де Шарапов в очікуванні Фокса п'є каву і не замовляє нічого іншого, а барменша йому потім починає відверто грубіянити, зрозумівши, що грошей у нього немає). А їжа була пекельно несмачна ( "Хіба ж в ресторані смачно нагодують" (с) "Москва сльозам не вірить" - чиста правда).

Обслуговуючий персонал в СРСР це був взагалі кошмар. "Вас багато, а я одна" - класична фраза радянської буфетниці - підкреслювала перманентну перевагу того, хто розподіляє дефіцитний ресурс, над будь-якою челяддю в черзі. "Без досвіду роботи в радянській торгівлі / сфері послуг" - цей рядок в оголошеннях про прийом на роботу, що масово з'явився на початку 90-х, дуже точно відображає те повсякденне приниження і хамство, з яким звичайній радянській людині доводилося щодня стикатися в багатьох ситуаціях зіткнення з радянською сферою послуг.

6. Поїздити по світу – ніяк.

Ви що, з глузду з'їхали, яке поїздити по світу. Це було доступно тільки номенклатурі і її діткам. Звичайним громадянам виїзд за кордон був суворо заборонений; для того, щоб потрапити в якусь країну соцтабору (єдине по суті відносно масово доступне "ближнє зарубіжжя"), треба було пройти купу перевірок на "благонадійність" і так далі. Ми всі з неприхованою гіркотою дивилися на карту світу, розуміючи, що нам це все побачити ніколи не світить (на щастя, життя склалося інакше - спасибі, Борисе Миколайовичу).

7. Нічого не можна, на все треба питати дозволу.

Мерзенною особливістю СРСР було те, що влада там намагалася контролювати буквально кожну ваше дію. Ну тобто от, наприклад, не можна було користуватися ксероксом і зняти ксерокопію навіть одного листочка паперу без дозволу КДБ. Людей постійно дрючили обов'язковою участю в партійно-політичному житті: партзбори, комсомол, профком, місцевком. Відмовишся - запис тобі в характеристику "неучасть у громадському житті" (з наступними проблемами). "Ви нам своїми розлученнями знижуєте показники" (с) "Іван Васильович змінює професію" - це ось як раз про те, як держава і "громадськість", що їй прислужувала, постійно сунула свій ніс в людське життя, зокрема особисте. Не виписуєш газету "Правда"? Як так! Запис тобі в характеристику. А на які це гроші ти купив собі [потрібне вставити] - а ну, пояснити перед громадськістю? А раптом це "нетрудові доходи"!

З приводу, наприклад, комунікацій та інтернету я взагалі мовчу - я просто погано уявляю собі, що в СРСР дозволили б інтернет, вся ця конструкція тоді накрилася б великою ... мідним тазом. Тобто варіантів було два: або ми пішли б шляхом Північної Кореї та інтернету б в країні не було досі, або його дозволили б, і тоді СРСР припинив би своє існування  не в 1991 році, а може, кількома роками пізніше.


8. Чого ж тоді в результаті люди скаржаться?

Скаржаться в основному люди трьох типів:

  • Ті, хто за радянських часів належав до "вищої касти", а потім сильно втратив у доходах, оскільки виявився неконкурентоспроможним в новій системі;
  • Ті, кого влаштовувало овочеве існування на 80-150 рублів і "аби не було війни";
  • Покидьки всякі, які свідомо вигадують міфи про нібито "переваги" совка в своїх політичних цілях (зокрема й з ненависті до сучасного цивілізованого світу)).

Я особисто не належу ні до кого з них. Мені реформи дали можливість вільно жити (хоча свободи за останні 17 років сильно зменшилися), нормально заробляти своєю ініціативою і талантами, їздити по світу. Жалкувати за совком, де я до сих пір залишався б закупореним в рамках несправедливо зарегульованої системи, що експлуатувала власних громадян, з моєї точки зору, чисте безумство.

9. А як же "мільйони померлих в 90-ті від реформ"?

Ось це все якраз - найнеймовірніша нісенітниця, яку весь час пропагують апологети совка. Реформи пройшли важко, проте зростання смертності в СРСР почалося давно, ще за часів Хрущова-Брежнєва, і в 90-ті якраз зупинилося. Дивіться офіційну статистику, цифри можна взяти на сайті Росстату тут. Смертність на 1000 осіб населення:

  • 1960 рік – 7,4 осіб;
  • 1970 рік – 8,7 осіб;
  • 1980 рік – 11,0 осіб;
  • 1991 рік – 11,4 осіб (скачок майже вдвічі за 30 років);
  • 1994 рік – дійсно, пік цієї колишньої тенденції – 15,7 осіб;
  • Однак, починаючи з 1995, йде зниження. Реформи переломили тренд.

Тож не вірте всяким фальсифікаторам. Уся похвальба, яку ви сьогодні чуєте на адресу СРСР – брехня і нісенітниця.

Текст опублікований з дозволу автора.

Оригінал


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.