Великий розпродаж Росії. Китайці переграли Путіна

7 коментувати
Коротко підсумую, про що домовився президент РФ з китайцями під час недавнього візиту в Пекін

Пункт перший: у Газпрому нічого не виходить в плані проштовхування нових газових контрактів з китайцями. Підписали якийсь меморандум щодо "третього маршруту постачань газу, з Сахаліну, але це лише меморандум, де ще тільки "планується провести комерційні і технічні дослідження можливості поставок з району Далекого Сходу, і на підставі цих досліджень будуть визначатися обсяги поставок, терміни і точка перетину на російсько-китайському кордоні", тобто нічого ще не зрозуміло з цим маршрутом.

Разом з тим, логічно припустити, що Газпром вирішив поступово почати з'їжджати з теми "Сили Сибіру" і перемикатися на Сахалін як основне джерело поставок газу за вже підписаним з Китаєм у травні 2014 року контрактом на 38 млрд кубометрів в рік. Буквально перед візитом Путіна до Китаю пішли статті під заголовками типу "Газпром допустив перенесення запуску «Сили Сибіру» на 2021 рік", а офіційні особи Газпрому заговорили про Сахалін як про ключове джерело газу для китайських поставок.

В принципі, це логічно, так як ідея тягнути дуже дорогу трубу з Якутії спочатку здавалася сумнівною, особливо вона є сумнівною сьогодні, коли ціни по контракту з Китаєм (прив'язані до нафти) впали, Газпрому треба терміново виходити на рівень фінансування будівництва "Сили Сибіру" в $4-5 млрд в рік, а таких грошей немає. Звичайно, простіше підтягти для цього більш близький сахалінський газ, для якого вже прокладена труба Сахалін-Хабаровськ-Владивосток, на сьогодні практично марна і порожня. Життя притискає, і безглузда "Сила Сибіру" відходить на другий план.

У Газпрому нічого не виходить в плані проштовхування нових газових контрактів з китайцями

По так званому західному маршруту через Алтай переговори явно взагалі зайшли в глухий кут. Примітно, що в день візиту Путіна в головній газеті китайських комуністів "Женьмінь Жибао" вийшла дуже в'їдлива стаття про "непорозуміння" між Росією і Китаєм з газових питань, де Росії дісталося за спроби нав'язати Китаю "монопольно високі ціни".

Думаю, що сценарій відкладання "Сили Сибіру", заморозки "західного маршруту" і перемикання на більш локальні газові поставки з Сахаліну сьогодні виглядає найбільш реальним.

Пункт другий: у китайців так і не вдалося взяти жодні позики під російські енергетичні проекти, і замість цього ми почали масово продавати їм свої активи. Китайці-таки продавили нас в цьому питанні. Ще півтора року тому Тимченко обіцяв, що "Новатек" отримає від китайських банків $20 млрд на проект "Ямал СПГ", але поки вони так і не дали ні копійки, зате "Новатек" продав 9,9% акцій "Ямал СПГ" китайському Фонду шовкового шляху, в результаті чого частка китайців у цьому найбільшому в Росії СПГ-проект зросла до 30% (з урахуванням CNPC). Нафтохімічний монополіст "Сибур", підконтрольний Міхельсону, Тимченкові і Шамалову, продасть 10% акцій китайської Sinopec, а "Роснефть" поступиться контролем у проекті Східної нафтохімічної компанії китайському концерну ChemChina. Натомість Сєчін розраховує отримати 30% в китайській ChemChina Petrochemical Co. Ltd (CCPC), проте, як пише "Комерсант", цей актив "не виглядає привабливим": показники CCPC не розкриваються, але результати материнської ChemChina в цілому гнітючі, накопичені величезні борги, чистий грошовий потік ChemChina від'ємний з 2008 року, останні два роки вона збиткова. Навіщо таке господарство Роснафті, і без того обтяженій боргами, незрозуміло.

На цьому "великий розпродаж Росії" не закінчується: "Роснефть" запропонувала китайській Sinopec по 49% у двох нафтових родовищах, Юрубчено-Тохомському (найбільше нове родовище в Красноярському краї) і Російському (ЯНАО). Поки незрозуміло, китайці куплять чи ні, це лише меморандум. А потім Роснефть ще й продала індійській ONGC 15% в Ванкорському родовищі (це той, де 10% рік тому запропонували CNPC, але угода так і не відбулася, так як Роснефть хотіла за пакет занадто багато в умовах падіння цін).

Це, звичайно, дуже все погано, так як йдеться про приховану приватизацію, коли активи, що належать держкомпаніям, замість відкритих аукціонів розпродаються іноземцям на якихось непрозорих умовах, а гроші йдуть не в бюджет, а взагалі чорт знає на що. Для любителів критикувати 90-ті: це набагато гірше ніж заставні аукціони.

Але в цілому китайці, звичайно, молодці, це вам не Захід якийсь жалюгідний, потужно і послідовно віджимають своє. Захід нас кредитував-кредитував, ніякої власності в Росії не отримав, а китайці, користуючись складною ситуацією, в яку Путін і компанія самі себе загнали, чітко їх віджимають: у борг не дамо, віддавайте власність.

Текст публікується з дозволу автора

Оригінал


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.