Сигнал для Путіна. Що змусило РФ піти з Сирії

8 коментувати
Взяття Алеппо штурмом могло б перетворитися на вкрай невигідну для Путіна і трансльовану в прямому ефірі по всьому світу криваву лазню

У зв'язку з путінськими заявами про "закінчення військової операції в Сирії" кілька коментарів.

1. Я вже визнав, що помилився у своєму прогнозі - восени я вважав, що Росія буде в підсумку змушена втягнутися в наземну операцію в Сирії, повітряних ударів буде недостатньо, бо треба займати територію, а для цього потрібні війська на землі. Спочатку Путін розраховував, що цю роботу за нього будуть робити іранці (які, мабуть, і втягнули його в операцію в Сирії, пообіцявши взяти на себе наземну частину операції). Але, як і слід було очікувати, іранці виявилися поганими бійцями і незабаром участь в наземній операції припинили (в цьому плані мій прогноз виявився правильним).

2. Переконаний, що єдиною стратегічною метою втручання в Сирії було збереження влади Асада. Путін не вірить, що зможе впливати на будь-який перехідний і подальший уряд у Сирії, а тому поліз врятувати свого дружка, якому він хоче втелющити військові бази, контракти на поставку озброєнь тощо. Як тільки Асад піде, все це теж піде - як мінімум, в будь-якому перехідному уряді будуть представлені сили, жорстко налаштовані проти Росії, особливо тепер, після півроку важких бомбардувань анти-асадівських сил.

Можуть бути, звичайно, і побічні цілі - підняти вагу Росії у світовій політиці", "відволікти увагу від України", "потренувати армію" і т. д., але це все цілі непрямі, а будь-яке військове втручання завжди переслідує конкретну мету. Такою метою у випадку російського втручання в Сирії було збереження Асада при владі.

3. Якщо зараз станеться швидкий вихід Росії з Сирії, то Асад просто приречений. Думаю, Путін це чудово розуміє - низька боєздатність сирійської армії була зараз очевидна навіть за масованої російської авіа-підтримки. А бойовий дух анти-асадівських сил з відходом російських може опинитися на підйомі, плюс Туреччина і Саудівська Аравія явно налаштовані надати їм нову більш потужну підтримку.

Якщо зараз станеться швидкий вихід Росії з Сирії, то Асад просто приречений

Таким чином, по суті, Путін,який півроку повоював за збереження Асада при владі, просто кидає свого дружка надалі напризволяще? Можна, звичайно, поспекулювати на тему закулісних домовленостей з американцями на тему майбутнього політичного устрою Сирії, проте зрозуміло, що путінський "пакет акцій" з урахуванням так чи інакше очікуваного відходу Асада буде в цьому перехідному політичному устрої набагато меншим, ніж зараз, тому незрозуміло, за що півроку воювали?

4. Ви не забувайте, що "єврей прощається, але не йде" - згадайте, як влітку 2014 року Рада Федерації демонстративно відкликала дозвіл Путіну застосовувати Збройні сили в Україні, після чого почалося масоване перекидання російських військ у Донбас і рішучий наступ на позиції українських сил (серпень-2014). Так і тут: не виключено, що заяви про "початок початку закінчення" операції в Сирії є просто піар-маневром.

5. Але є й інше припущення. Точніше, два чинники.

Наступ на Алеппо, що підтримувався російськими ВПС з повітря, став остаточно безперспективним. Боєздатність сирійської армії низька, взяття Алеппо штурмом могло б перетворитися на вкрай невигідну для Путіна і трансльовану в прямому ефірі по всьому світу криваву баню, а для успішного взяття Алеппо реально потрібні були б російські багнети, які бравий В. В. злякався відправляти туди (і правильно зробив, підтримую, не варта вся ця історія російських смертей).

Саудівська Аравія явно дала зрозуміти, що, незважаючи на побоювання, все ж поставить анти-асадівським силам ПЗРК. Ось інтерв'ю саудівського міністра закордонних справ аль-Джубейра Шпігелю три тижні тому.

Як було зазначено в нещодавно опублікованому огляді російського воєнного перформансу в Сирії від ECFR, проблемою російських бомбардувань є низька точність використовуваних типів озброєнь і бомб, у зв'язку з чим літаки змушені літати на висотах, уразливих для ПЗРК. Тобто така операція припиняється моментально - єдиним стримуючим фактором дотепер було небажання супротивників Асада поставляти анти-асадівським силам ПЗРК, щоб вони не потрапили "не в ті руки". Але тепер рішення, судячи з усього, прийнято, і Путін сигнал зрозумів і вирішив відступити (якщо тільки тут не має місця вищезазначений пункт 5 ).

6. Якщо Путін виводить війська, то ніяких механізмів збереження Асада при владі немає, і через деякий час його приберуть. Незрозуміло, навіщо півроку було близькосхідні піски місити, зазнавати втрат і витрат, сваритися з Туреччиною тощо.

7. Проте, якщо Путін забереться з Сирії, то це буде для Росії тільки добре. Залишитися там - означало б більше російських смертей (абсолютно безглуздих), погіршення відносин з усіма ключовими регіональними гравцями, величезні витрати тощо. Тому, як би він не дивно виглядав у цій ситуації, рішення про виведення військ (якщо воно відбудеться) - дуже навіть правильне і відповідає інтересам Росії (а краще було б туди не лізти зовсім, це не наша війна).

Текст публікується з дозволу автора.

Оригінал


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.