Що буде з пенсіями росіян

2 коментувати
Уряд більше не хоче брати на себе збільшення пенсій, і хоче звільнитися від пенсіонерів разовими подачками

Після більш ніж півтора десятиліть реалізації "плану Путіна" пенсійна система Росії остаточно пішла в рознос. Індексацію замінюють одноразовою виплатою, сьогодні прийшли новини про продовження заморозки пенсійних накопичень на 2017 рік (тобто четвертий рік поспіль відрахування з наших податків на наші пенсійні рахунки, які повинні ставати нашою власністю, держава у нас довільно забирає, без будь-якої компенсації), Мінфін і Центробанк взагалі хочуть скасувати накопичувальну частину пенсії. Держава явно не розуміє, що з пенсійною системою робити.

Я коротко пояснюю про останні зміни - зокрема, одноразова пенсійна виплата 5 тисяч рублів у 2017 році (яка чи то буде, чи то ні - її повинна нова Держдума затвердити, яка поки ще не обрана) - це, по суті, відмова від підвищення пенсійних зобов'язань держави, базового рівня пенсії. Він залишиться колишнім, тобто безнадійно відсталим від темпів інфляції, уряд більше не хоче брати на себе збільшення пенсій, і хоче звільнитися від пенсіонерів разовими подачками, які, в залежності від поточних обставин, ще можуть бути, а можуть і ні.

Між тим, є простий вихід із ситуації, про яку опозиція вже багато років говорить: примусьте держкомпанії платити нормальні ринкові дивіденди і віддайте їх в Пенсійний фонд. У держави купа великої власності, але доходи від неї в бюджет не йдуть в повному обсязі. Давайте розглянемо цю ситуацію на прикладі лише трьох найбільших державних нафтогазових компаній - "Газпрому", "Роснафти" і "Транснафти".

Скільки дивідендів повинні платити нафтогазовидобувні компанії?

Взагалі-то приватні компанії за 2015 рік виплатили своїм акціонерам від 100 рублів (Лукойл) до 200 рублів (Башнафта) дивідендів на барель видобутого нафтового еквівалента (нафта + газ). Роснафта і Газпром - всього близько 60 рублів.

Газпром платить лише 2% із загальної суми страхових внесків, які стягуються в країні

При цьому держава ще й володіє цими компаніями казна-як. Держпакет Роснафти взагалі належить якомусь прошарку під назвою Роснафтагаз, де працюють півтори секретарки і головою ради директорів трудиться Сєчін. Роснафтагаз "затискає" значну частину дивідендів Роснафти та Газпрому і в бюджет не віддає. Йому ж, до речі, належить великий пакет акцій в Газпромі, де держава формально володіє тільки 38% акцій.

Давайте подивимося, що вийшло б, якщо:

1. Перекласти всі ці пакети акцій безпосередньо в руки держави, ліквідувати всі ці посередники-Роснафтагази, віддати їх в Пенсійний фонд і перераховувати дивіденди безпосередньо туди (в тому числі у Газпрому відібрати Газпром-нафта та її пакет безпосередньо віддати державі - нехай Газпром займається газом, нічого йому робити в нафтовому бізнесі);

2. Змусити держкомпанії платити нормальний рівень дивідендів, як в приватному секторі - наприклад, в цифрах 2015 року це 150 рублів на барель видобутого нафтового еквівалента. Нехай витрати знижують, оптимізують інвестпрограми.

В такому випадку Газпром і Роснефть заплатили б державі за 2015 рік приблизно по 200 млрд рублів кожен (всього понад 400 млрд). За фактом на двох заплатили в бюджет - всього 95 млрд.

Є ще одна біда: трубопровідна монополія "Транснафта". Транснафта взагалі практично не платить дивідендів державі, незважаючи на величезний прибуток. За підсумками 2015 року її операційний прибуток за МСФЗ склав 234 млрд рублів, чистий прибуток - 166 млрд ("ефективні менеджери" про..али значну частину прибутку, отримавши збиток за курсовими різницями майже в 65 млрд рублів за 2015 рік).
Цього року прибуток Транснафти значно зріс: за підсумками півріччя за МСФЗ - 134 млрд рублів. Тобто Транснафта по-хорошому повинна платити в бюджет близько 100 млрд рублів в рік дивідендів (це буде близько половини чистого прибутку за МСФЗ за цей рік). Однак уряд її всіляко звільняє від такої непосильної ноші: за 2015 рік Транснафта виплатить державі (власнику 100% голосуючих акцій) усього... 11,5 млрд рублів (джерело). На які хитрощі тільки чиновники не йдуть, щоб звільнити Транснафту від виплат в бюджет: підправляють заднім числом свої власні рішення про перерахування в бюджет справедливої частки прибутку за МСФЗ, щоб Транснафта могла поменше державі виплатити.

Загальна якщо Газпром і Роснафта виплатять в бюджет приблизно по 200 млрд рублів справедливих дивідендів, належних на держпакет, а Транснафта - ще 100 млрд, то тільки від трьох нафтогазових компаній (це я взагалі мовчу про інші держкомпанії!!!) держава має отримати 500 млрд рублів дивідендів.

А отримує трохи більше 100 млрд (95 млрд від Роснафти і Газпрому та ще 11,5 млрд від Транснафти).

Ось ці додаткові 400 млрд рублів на рік - це приблизно по 10 тисяч рублів у розрахунку на 40 млн пенсіонерів. Порівняйте з одноразовою виплатою 5 тисяч рублів.

Замість цього гроші залишаються в розпорядженні "ефективних менеджерів" держкомпаній.

А хто реально в Росії утримує пенсійну систему?

А утримують пенсійну систему роботодавці - підприємці, які дають економіці основні робочі місця. Газпром платить лише 2% із загальної суми стягуваних в країні страхових внесків. І це зрозуміло - у видобувних галузях в Росії працює приблизно 2% зайнятих. Приблизно 40% зайнятих працює в торгівлі, обробній промисловості та будівництві, ще 17% - в освіті та медицині. (Загальні дані по структурі зайнятості по галузях можна знайти тут.)

Ось вони і несуть тягар утримання нашої пенсійної системи - дрібні і середні підприємства, роботодавці, які створюють країні робочі місця.

У той час як найбільші сировинні держкомпанії відверто недоплачують державі і їх частка у змісті пенсійної системи мізерна. Така "Норвегія навпаки".

Скажіть, хіба це справедливо?

Текст публікується з дозволу автора.

Оригінал


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.