Криза в Катарі – провал США

6 коментувати
Для американського престижу в регіоні це колосальний удар: США тепер будуть все більше сприймати як північноамериканський філіал Ер-Ріяда

Про ситуацію в Катарі. Насправді тема давня, приблизно як у Росії з Україною. Саудити на все навколо дивляться як на свою вотчину і намагаються під себе підім'яти, приблизно як Путін. З Катаром у них не склалося: ще з 1995 року, коли Хамад бін Халіфа Аль Тані скинув свого батька і став еміром Катару, у них пішов великий розкол. Катар взяв курс на економічну незалежність, ставши згодом найбільшим у світі виробником СПГ, відмовився від теми будувати газопроводи через Саудівську Аравію, все вивозить морем, незалежний, заробив купу грошей, завів свій світовий телеканал, почав проводити свою незалежну зовнішню політику. Для саудів це як більмо на оці. Дохинська хунта, одним словом.

Ключова, до речі, тема про те, що Катар розташував у себе найбільшу американську військову базу та Центр управління повітряними і космічними операціями Центрального командування збройних сил США, прямо пов'язана з бажанням убезпечити себе від агресії саудівців. Ну ви розумієте.

Відносини зовсім пішли по одному місцю після того, як бін Халіфа в 2013 році передав владу своєму синові. Катар з тих пір став ще більш незалежним, ще більш багатим, ще більш самостійним у зовнішній політиці.

Спусковим гачком для нинішнього конфлікту, звичайно, став візит одного неписьменного американського діда в Саудівську Аравію

Щоб там не казали про «підтримку Катаром ісламістських груп» (Катар дійсно підтримує багато всякого добірного ісламістського лайна по всьому світу, але саудити абсолютно нічим не кращі в цьому плані), реально нинішня ситуація – як і всі поточні протистояння на Близькому Сході – пов'язані з глобальним протистоянням Саудівська Аравія vs Іран. Катар серед монархій аравійського півострова вважається ненадійною ланкою, п'ятою колоною, яка виступає за зближення з Іраном. Прямим претекстом до нинішньої кризи стали такі речі, як телефонна розмова еміра Катару з іранським президентом Рухани цієї весни, а також ремарки еміра Катару після візиту Трампа в Ер-Ріяд, де катарський керівник поремствував США за жорстку анти-іранську риторику і закликав до діалогу з Тегераном. (Катарці потім сказали що їх сайти хакнули, і емір нічого такого не говорив, але ніхто не вірить).

Відразу скажу: мені в іранському питанні, звичайно, ближча позиція Катару. Іран так чи інакше набагато демократичніший за саудівську деспотію, відкритий до діалогу з Заходом, там нещодавно на новий термін обрали президента, який виступає за нормальні відносини із Заходом. Що відбувається в Саудівській Аравії, ви, думаю, чули – це найгірша деспотія в світі, причому там ваххабізм є офіційною державною доктриною.

Спусковим гачком для нинішнього конфлікту, звичайно, став візит одного неписьменного американського діда в Ер-Ріяд. Безграмотний американський дід, на відміну від своїх попередників, які намагалися робити все, щоб утримувати складний баланс сил в регіоні, виступив з дуже різкою односторонньою риторикою на підтримку саудів.

Саудити, будучи людьми не дуже далекими, сприйняли це як заклик до дії. Вони за азійською звичкою вважають, що раз мачо сказав, мачо зробив. І не дуже розуміють, що американський дідусь – господар свого слова, слово дав – слово забрав у нього America First, і вплутуватися в якісь міжарабські розбірки він не буде. Ледь що, відразу від'їде від своєї риторики, і тому його слова мало чого варті. (До речі, де там потужний наступ на Асада, про який нам сурмили яструби 2 місяці тому після удару по сирійській авіабазі? Немає. Як і передбачалося, це виявилося разовою піар-акцією).

Але, тим не менш, саудити слова дідуся сприйняли буквально і тут же пішли шматувати своїх найближчих жертв.

Думаю, ця ситуація нічим не скінчиться, тому що Катар сильний, багатий, найбільший світовий постачальник СПГ, ніхто не дасть влаштовувати жодну морську блокаду, тим більш, як вже зазначалося, там розташовані стратегічні військові підрозділи США. Зверніть увагу, Катар веде себе спокійно, на тиск не реагує, з відповідними заходами не поспішає, чекає поки саудівська істерика пройде.

Такі впливові регіональні гравці як Кувейт і Оман до бойкоту Катару не приєдналися, очікується їх посередництво у врегулюванні ситуації. Думаю, врегулювання настане. Саудити просто вирішили їх на понт взяти, але явно видно, що це не виходить.

Для американського престижу в регіоні все це колосальний удар: США тепер будуть все більше сприймати як північноамериканський філіал Ер-Ріяда, з усіма наслідками. Найдурніший провал США на рівному місці. Їх військові позиції після цього так чи інакше теж похитнуться.

На нафту це все ніяк не впливає. Катар видобуває мізерні обсяги нафти, 2% від видобутку ОПЕК. На газ теж не бачу як може вплинути: весь експорт морський, блокаду здійснювати ніхто не дасть (подивіться хто імпортери катарського СПГ). Тобто все йде своєю чергою.

Загалом, це якась нісенітниця, те що саудити і їх сателіти влаштували. Думаю це все вирішиться найближчим часом. Ну і найбільший провал американської дипломатії за останні десятиліття, звичайно.

Текст опубліковано з дозволу автора

Оригінал


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.