Чому Росії не вдалося

2 коментувати
В принципі росіянам пощастило, що 15 років вони прожили все ж у відносно вільній країні, і це було винятком із правил

Багато хто висловлюється з нагоди 25-ї річниці провалу серпневого путчу 1991 року про те, чому Росії не вдалося стати демократією.

Більшість коментаторів виходять з ідеї про те, що нам демократія мала вдатися, але ось ми в 90-ті робили щось не так, потім в 2000-і, і в результаті вона нам не вдалася. У мене інший погляд: в принципі нам пощастило, що ми 15 років прожили все ж у відносно вільній країні, і це було винятком із правил. Є два основні факти для такого твердження:

  1. В усіх посткомуністичних країнах, які не вступили до НАТО і ЄС, в результаті траплялися авторитарні реставрації. Тобто це не виняток, а правило. Про це пише Гельман (що після руйнування диктатур наступ демократії зовсім не гарантовано і більш вірогідний сценарій - новий авторитарний режим), але я вважаю, треба більш випукло це підкреслювати. Більше того, вони траплялися і в країнах, що вступили до ЄС (Угорщина, зараз частково Польща). Грузія, Україна, Молдова борсаються, але й там авторитарні реставрації траплялися, і боротьба ще далеко не закінчена.
  2. Росія не те що "пішла неправильним шляхом за Єльцина і потім за Путіна", а навпаки, за Єльцина і навіть кілька років після його відходу була винятком із правил – у Росії авторитарна реставрація сталася пізніше інших, по суті тільки в 2004 році.

Всупереч популярній версії про те, що в 90-і поступово згорталася демократія, був розстріл парламенту в 1993-му році, фальсифікація виборів у 1996-му, купа всього поганого на другій єльцинській каденції, в реальності все було трохи навпаки: протягом всіх 1990-х ми послідовно відбили як мінімум 4 спроби авторитарної реставрації, типові для інших посткомуністичних країн:

Росія не те що "пішла неправильним шляхом за Єльцина і потім за Путіна", а навпаки
  • В 1991 році (ГКЧП)
  • В 1993 році (прихильники Верховної ради хотіли встановити в країні зовсім не широку плюралістичну демократію, а систему приблизно як зараз)
  • В 1996 році (Зюганов йшов на вибори зовсім не для того, щоб встановити в країні широку плюралістичну демократію, а для того, щоб встановити систему приблизно як зараз)
  • В 1999 році (Лужков-Примаков і компанія корумпованих губернаторів, яку вони "кришували", прагнула до влади зовсім не для того, щоб встановити в країні широку плюралістичну демократію, а для того, щоб встановити систему приблизно як зараз - на прикладах територій, керованих Лужковим, Шаймієвим, Рахімовим було явно видно, що вони зовсім не прагнули до демократії)

Це було насправді просто дивом, що Росії вдалося від усього цього відбитися і залишитися демократичною країною (нехай і "частково вільною" за міжнародною класифікацією) так довго. По суті, до 2004 року, коли керівна партія отримала супербільшість в парламенті і згорнула всі основні демократичні свободи (так, і до 2004 року закривалися телеканали тощо, проте на першій путінській каденції система в країні все ж залишалася досить вільною, особливо за нинішніми мірками).

У цього дива є ім'я – Борис Миколайович Єльцин. Так, він був абсолютно неідеальний, однак російська політика все більше переконує мене з роками, що пошук ідеалу – кращий друг диктатури. Ми не хочемо ходити на вибори, тому що вони неідеальні. Не хочемо голосувати за опозиційні партії і кандидатів, тому що вони неідеальні, і в них купа недоліків. В результаті маємо Путіна і "Єдину Росію". Їх могли б звати інакше (Руцкой, Зюганов, Лужков, Примаков тощо), але називають ось так зрештою, хоча це неважливо, як їх називають: прихильники диктатури намагалися встановити в Росії систему, приблизно таку, як зараз, усі 90-ті роки. Але Єльцин, припустившись купи помилок і особистісно деградувавши за 90-і, все ж відносно вільну систему в Росії відстояв, і вона протрималася навіть кілька років після його відходу.

Я особисто вважаю, що в історичній перспективі саме єльцинські роки заклали у наше покоління певний фундамент свободи, який врешті приведе так чи інакше до змін нинішньої системи. Надії на молоде покоління, яке народилося після розпаду СРСР, як ми бачимо, не особливо виправдалися.

Текст публікується з дозволу автора

Оригінал


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.