Не варто списувати Україну з рахунків

2 коментувати
Історія українських реформ ще не закінчена. І щоб зрозуміти перспективи країни, варто пригадати, якою вона була ще три роки тому

На Заході багато хто готовий списати Україну з рахунків. Помилково вважаючи, що реформи призупинилися, корупція поширюється все більше, а країна перебуває у стані війни. Але реформи в Україні не завершилися.

Щоб зрозуміти перспективи України, потрібно зрозуміти ситуацію, в якій країна була в 2014 році, коли почалося реформування. Два десятиліття корумпованої та беззаконної олігархічної системи тягнули державу назад, так само як і спадщина сімдесяти років деструктивного комуністичного режиму. Додайте до цього анексію Криму, торгову війну, ініційовану Росією, і військовий конфлікт на сході, активно розпалюваний Росією. Вимальовується картина країни, яка зіткнулася з серйозними перешкодами.

Але Україна вистояла і подолала ці бар'єри. Після зниження ВВП на 17%, в 2014-2015 роках, економіка зросла на 2,3% в минулому році. Показник перевищив очікування експертів. Навіть МВФ прогнозував лише 1,5% зростання ВВП на 2016 рік.

Найбільші досягнення держави в області реформ відбулися в областях макроекономічної стабілізації, чищення банківського сектора і, всупереч поширеній думці, боротьби з корупцією.

В умовах макроекономічної стабілізації різко скоротився дефіцит державних фінансів – з 10,5% ВВП в 2014 році до 2,2% у 2016 році. Частка державних витрат у ВВП знизилася з більш ніж 50% ВВП в 2014 році до 40,6% у 2016 році. Курс валюти стабілізувався після зміни валютного режиму з фіксованого на плаваючий обмінний курс. Крім того, стабілізувалася інфляція.

Україна може це зробити. Ми зробили це в Словаччині, і Україна нічим не відрізняється

Багато українських банків були раніше просто банкоматами для своїх власників, залучали депозити, а потім розподіляли їх в якості кредитів між позичальниками, які в підсумку нічого не повертали. А держава повинна покривати збитки за рахунок платників податків. Сьогодні введені суворі правила нагляду: майже половина з 180 банків країни закрита, інші змушені збільшити статутний капітал. Приватбанк – найбільший банк країни – був націоналізований після нездатності збільшити капіталізацію.

Очищення банківської системи стало одним з найбільш важливих антикорупційних заходів, реалізованих на даний момент. Корупція, як і раніше є великою проблемою, але поліпшення, що відбулися останнім часом – не малі і далися не дуже й легко.

Найбільшим джерелом корупції залишалися субсидовані ціни на енергоносії, що дозволяли олігархам купувати дешеву енергію і продавати її за нерегульованими цінами підприємствам або на експорт, заробляючи на цьому мільярди. Ця схема обходилася державі приблизно 10% ВВП в рік. 1 травня 2016 року субсидії з тарифами на електроенергію для домашніх господарств були анульовані – на рік раніше, ніж було передбачено програмою МВФ.

Крім того, за останні три роки Україна скасувала понад 3 000 нормативних актів, що були основою корупції і тиску на бізнес. Кількість дозвільних документів скорочено на 40%, ліцензійних документів – на 46%, а обов'язкових сертифікатів – на 90%.

Третє основне джерело корупції – державні закупівлі. Починаючи з 1 серпня 2016 року, всі державні установи України повинні використовувати електронну аукціонну систему ProZorro. ProZorro робить закупівлі повністю прозорими і мінімізує простір для корупції. У минулому році система отримала престижну нагороду World Purchasing Awards.

Справи йдуть до ладу і в сфері правосуддя. Почали діяти нові антикорупційні агентства, підтримувані західними країнами. Зокрема, Національне антикорупційне бюро виявилося досить ефективним, щоб ініціювати перші в країні випадки звинувачення чиновників вищого рівня. Всі державні службовці та посадові особи зобов'язані вказувати своє майно і доходи в електронних деклараціях. У 2016 році була започаткована масштабна і амбітна судова реформа.

Але історія українських реформ ще не закінчена, і багато інших сфер, як і раніше, вимагають уваги. В Україні понад 3 000 державних підприємств, а у сфері приватизації, як і раніше спостерігається незначний прогрес. Лібералізація ринку землі була відкладена. Це означає, що семи мільйонам приватних власників 28 млн гектарів землі заборонено продавати свої ділянки протягом більш ніж 15 років, а макроекономічна стабільність, як і раніше досить крихка.

Як і скрізь, реформи в Україні – скоріше політичне, а не технічне питання. На щастя, в Україні було кілька адміністрацій, орієнтованих на реформи. У перші два роки після Евромайдану реформи просувалися урядом прем'єр-міністра Арсенія Яценюка. Мова йде як про прем'єра, так і про його міністрів фінансів та економіки іноземного походження (Наталія Яресько та Айварас Абромавічус) а також Валерії Гонтарєвої, голови Національного банку.

Після зміни Кабміну у квітні 2016 року прем'єр-міністр Володимир Гройсман та кілька його ключових міністрів стали головною рушійною силою реформ. У Гройсмана складне становище, але він демонструє сильні лідерські якості та навички спілкування, у нього є бачення, воля і сміливість провести необхідні реформи. На другому році прем'єрства він зверне увагу на деякі слабкі місця України, в тому числі реформи у сфері пенсійного забезпечення, охорони здоров'я та освіти.

Більш широка підтримка в парламенті стане ключем до успіху реформ в Україні, так само як і призначення реформаторів на дві ключові посади, які нещодавно стали вакантними: голови Національного банку і голови Фонду державного майна, органу, відповідального за приватизацію. На щастя, в Україні також є сильне громадянське суспільство, підтримка західних країн і пов'язаних із ними міжнародних фінансових інститутів.

Україна може це зробити. Ми зробили це в Словаччині, і Україна нічим не відрізняється.

Новое Время володіє ексклюзивним правом на публікацію матеріалів Atlantic Council. Републікування повної версії тексту заборонене

Оригінал

Більше поглядів тут

 


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.