Київ, Харків, Дніпро та Одеса. Про що говорять результати екзитполів

26 жовтня 2020, 11:40

Хоча на виборах мера Києва буде другий тур, Віталія Кличка вже майже можна вітати з перемогою. В інших великих містах теж прогнозувалася перемога чинних мерів

Про попередні результати виборів у Києві. Хоча на виборах мера Києва буде другий тур, Віталія Кличка вже майже можна вітати з перемогою. Якщо, як свідчать дані різних екзитполів, до другого туру виходить Олександр Попов, то перемога Віталію гарантована.

Відео дня

Як це не парадоксально, але боротьба різних постмайданних політичних сил між собою об'єктивно спрацювала на користь кандидата від ОПЗЖ. Його електорат виявився найбільш консолідованим. До того ж він набрав більше, ніж його партія. Однак при цьому у кандидата від ОПЗЖ немає шансів на перемогу у виборах столичного мера.

Сергій Притула від Голосу також набрав більше, ніж його партія. За даними екзитполу соцгрупи Рейтинг, кандидату від Голосу для виходу в другий тур не вистачило буквально пів відсотка (за іншим екзитполом — трохи більше). Ірина Верещук набрала трохи менше, ніж її партія. Можливо, і Притула, і Верещук недобрали якраз через низьку явку (насамперед молоді).

На п’ятому місці, за даними різних екзитполів, виявився Олексій Кучеренко від Батьківщини. Його результат виявився навіть вищим, ніж прогнозувалося, і він обійшов конкурентів — Андрія Пальчевського, Ігоря Смешка, Олександра Омельченка. Я ще на початку виборчої кампанії писав, що Батьківщина дуже точно вибрала свого кандидата. У випадку з Поповим і Кучеренком, наскільки я знаю за деякими даними, спрацювало також голосування на користь досвідченого кандидата-господарника (крім голосування за кандидата від своєї партії).

А ось Андрій Пальчевський на фініші виборчої кампанії провалився. Одна з головних його помилок вже традиційна для української політики — надто ранній початок рекламної кампанії.

Оцінюючи результати київських виборів за партіями, зазначу дуже ефективну виборчу кампанію і Віталія Кличка, і його партії. На відміну від Пальчевського та багатьох інших — ніякого фальстарту, тим більше, що за впізнаваність не треба було боротися. Зате був потужний фініш кампанії з акцентом на ідентифікацію партії УДАР з Віталієм Кличком. І це спрацювало.

Найбільш гостра боротьба у другому турі очікується в Ужгороді і Чернівцях

Європейська солідарність загалом взяла своє, але символічним першим місцем поступилася УДАРу. Своє, судячи з даних передвиборчої соціології, взяла й партія Слуга народу. Цей результат для них можна вважати відносно задовільним. Перемоги від них і не очікували. Третє місце на київських виборах дає можливість Слузі народу для участі в тактичних союзах в Київраді. Така ж можливість є й у Батьківщини. Для партії Юлії Тимошенко київські вибори можна вважати дуже успішними. Судячи з даних екзитполів, проводить свою фракцію до Київради і Голос, що для цієї партії є задовільним результатом. Ну і дуже добре, що не буде в Київраді Партії Шарія, хоча такі ризики існували.

Партійні розклади в новому складі Київради явно на користь Віталія Кличка — з’являється маса можливостей для формування різних комбінацій ситуативної більшості навколо мера Києва.

Про результати екзитполів у інших великих містах України (крім Києва). Як я вже зазначав, перемога чинних мерів була прогнозованою. Але більшість мерів великих міст (крім Кернеса) не змогли перемогти в першому турі. При цьому їхні партії набрали в півтора-два рази менше голосів, ніж самі мери. А значить, треба шукати союзників і для боротьби у другому турі, і для формування більшості в міськраді.

Харків. Перемога Кернеса в першому турі очікувалася. Проте коли і в якому стані Кернес повернеться до Харкова, і хто буде правити містом від його імені — це велике питання. Ну а найближчими днями — інтрига з підрахунком голосів і боротьбою за символічне друге місце. Розрив між Олександром Фельдманом від ОПЗЖ і Олексієм Кучером від Слуги народу, за даними екзитполу, всього 0,14%. Тож почекаємо офіційного підрахунку голосів. В будь-якому разі для Олексія Кучера показати майже рівний результат з Олександром Фельдманом — це відносний успіх. Схоже, що і скандальний ролик Кучера з Кернесом, і його медійна активність на фініші кампанії таки зіграли позитивну роль.

Перемога Труханова на виборах мера Одеси виявилася не настільки переконливою, як очікувалося. І оскільки в другому турі йому доведеться боротися з кандидатом від ОПЗЖ, то виникають передумови для тактичного союзу з партією Слуга народу, яка посіла третє місце на виборах в Одесі. Судячи з даних екзитполу КМІС, Олегу Філімонову від Слуги народу не вистачило 1,5% для виходу в другий тур.

У Дніпрі, як я й прогнозував, у другий тур виходять чинний мер Борис Філатов і Загід Краснов від партії Громадська сила. Перевага у Філатова солідна, але ризики для нього можуть виникнути в тому разі, якщо його численні противники об'єднаються. А ось ситуація в новому складі міськради може виявитися патовою і вельми нестабільною.

У тих містах, де проводилися екзитполи, судячи з представлених даних, найбільш гостра боротьба у другому турі очікується в Ужгороді (там, до речі, є шанси на перемогу у кандидата від Слуги народу) та Чернівцях.

Ще одна показова деталь — у більшості міст (крім Черкас та Ужгорода), де проводився екзитпол, в прольоті партія «За майбутнє». Так що з претензіями Ігоря Палиці на прем'єрство доведеться почекати.

Текст опубліковано з дозволу автора

Оригінал

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения НВ

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X