Позбутися від СРСР. Україні потрібен електронний уряд

1 коментувати
Нас чекає еволюція за рахунок появи електронного уряду або бюрократична деградація

Комп'ютери, мобільні телефони, Інтернет: ми живемо в технологічному та інформаційному суспільстві і вже не уявляємо свого життя без мобільних мереж та різноманітних систем зв'язку. Але в розвиненому інформаційному суспільстві не лише громадяни ведуть цифровий спосіб життя: органи державного управління також повноцінно використовують інформаційні технології.

Більше десяти років тому був запропонований спеціальний термін, щоб описати цю концепцію - "електронний уряд". Електронний уряд використовує інформаційно-комунікаційні технології для зміцнення і поліпшення якості та ефективності державного управління. Полегшує комунікацію влади з громадянами та з бізнесом, спрощує процедури роботи і процесів всередині і між державними установами, знижує витрати,  значно підвищується якість державних послуг, знищує корупційні схеми за рахунок прозорості системи, простіше кажучи, електронний уряд став синонімом сучасної держави.

Електронний уряд – це тисячі електронних послуг державної адміністрації, доступних для всіх громадян в країні. Це також є синонімом для сучасного та інноваційного управління, в якому швидкість, якість і довіра відіграють найголовнішу роль. Використання комунікаційних технологій дозволяє громадянам і бізнесу спілкуватися в інтерактивному режимі з органами державної влади. Всесвітня мережа є відкритою цілодобово, а це означає, що електронні запити громадян можуть бути відправлені в будь-який період дня або ночі. Електронний уряд еволюційно впливає на кожного громадянина, бізнес та державну владу.

У міжнародній практиці вже накопичено достатній досвід з розробки та реалізації етапів і проектів архітектури "e-government". Сьогодні не існує  єдиного шаблону, який міг би відповідати всім умовам і рішенням завдання формування електронного уряду. Кожна країна має своє унікальне поєднання пріоритетів і ресурсів, які можуть використовуватися при реалізації завдань. Аналізуючи досвід створення електронних урядів в різних регіонах і країнах світу, прийнято виділяти три основні архітектурні моделі: американська модель, яка відображає специфіку її становлення в США; європейська, в рамках якої здійснюється розвиток електронно-державних структур у більшості країн Західної, Центральної та Східної Європи, азіатська модель, що з найбільшим успіхом реалізована в Сингапурі та Південній Кореї.

Україна – одна з декількох держав у світі, де розпочався розвиток комп’ютерних технологій

Один з найкращих світових прикладів наслідування для України – естонський електронний уряд. Як сказав Індрек Вімберг, управляючий директор естонського центру інформаційно-комунікаційних технологій, "Наша мета, щоб Естонія стала безпаперовою країною, щоб єдиним місцем, де б вам потрібно було використовувати папір, став туалет".

Електронний уряд Сингапуру має аналогічну філософію – “будь-яка державна послуга обов’язково повинна бути надана в електронному вигляді”. Уряд Сингапуру еволюціонував з "базового" електронного уряду та в довгостроковій перспективі прагне до створення наукомісткої економіки на основі вже існуючого електронного уряду за допомогою Big Data, прогнозованого моделювання та інших видів аналізу даних, що дозволять уряду приймати розумніші рішення та краще управляти, зосередитись більше на профілактиці, а не лише реакції на проблеми.

Європейський союз акцентує увагу на трьох основних типах електронної взаємодії: міжвідомче, міжгалузеве і міждержавне. Для реалізації такої структури був розроблений European Interoperability Framework, заснований на кращих світових практиках. Відставання України від Естонії, Сингапуру за всіма основними напрямками інформатизації надає нашій країні одну велику перевагу - ми можемо вчитися на чужих помилках і по можливості уникнути їх повторення. Тим більше, що експерти зі світовим ім'ям готові поділитися з нами своїм досвідом.

Які переваги отримує влада? Створення електронного уряду забезпечує ефективне та якісне управління, змінює взаємовідносини між суспільством і урядом, прозорість системи ліквідує корупційні схеми, відкритість роботи вдосконалює демократію та підвищує відповідальність влади перед громадянами.

Які переваги отримують громадяни? Орієнтація системи на громадян, зручність і простота використання, швидкість обслуговування запитів,  можливість громадянам і комерційним структурам здійснювати різноманітні операції через веб портал або мобільні додатки (наприклад: подача податкових декларацій, отримання копій свідоцтв, відновлення реєстрації транспортних засобів та водійських прав, реєстрація бізнесу, оновлення ліцензій і навіть голосування), ефективність роботи, забезпечуючи при цьому найвищу якість обслуговування, створення та відкриття доступу до різноманітних баз даних та реєстрів.

В Україні, де проблемою є неадекватний розмір органів державного управління, низька їх результативність, постійне загострення взаємодії різних державних структур між собою, а також з громадянами та бізнесом, є лише одне рішення – це повна автоматизація процесів на базі сучасних інформаційних технологій, яка в кінцевому рахунку має призвести до створення електронного уряду.

Зростаюча доступність високошвидкісного доступу до Інтернету, можливості 3G-мереж, поява вимогливих верств населення середнього класу в тому числі за рахунок айтішників, створюють запит на перебудову державної служби та знищенню бюрократичної культури епохи Радянського Союзу.

Що потрібно робити в Україні вже сьогодні?

1. Створити єдиний державний орган, який відповідав би за цілісний розвиток електронного уряду, такий собі Chief Digital Officer (як в Естонії та Сингапурі)

2. Розробити загальнонаціональну стратегію розвитку електронного уряду.

3. Працювати над законодавством для встановлення правил у сфері електронного уряду.

4. Запроваджити електронні ідентифікатори особистості (ID карти).

5. Один з важливих кроків – це навчання літніх людей комп’ютерній грамотності.

Україна – одна з декількох держав у світі, де розпочався розвиток комп’ютерних технологій, тому не дивно, що ми очолюємо першість на ринку фріланс-програмування в Європі та є однією з провідних країн світу за кількістю програмістів. Але всі ці здобутки досягнуті не завдяки, а попри дії минулої та теперішньої влади. Погодьтесь: досить дивна ситуація, коли Україна є однією з провідних ІТ-країн світу, а в міністерствах досі немає навіть електронного документообігу. Виникає логічний висновок: не всі в уряді зацікавлені в ліквідації тисяч корупційних схем, поліпшенні ефективності та якості управління завдяки автоматизації процесів. Але я оптиміст та пригадую народну мудрість – “Собака гавкає, а караван іде”, тому що еволюційні процеси можуть рухатись лише в один бік. ІТ-спільнота обов’язково допоможе Україні еволюціонувати до рівня справді сучасної, відкритої та прозорої держави.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.