Як насправді розслідуються справи Євромайдану

0 коментувати
Ми знову стаємо свідками сенсаційних заяв, приурочених до чергової річниці подій на Майдані

Сьогодні в Генпрокуратурі зробили низку важливих заяв щодо розслідування злочинів під час протестних акцій на Майдані Незалежності. Зокрема, про те, що розпорядження про розгін активістів Євромайдану в ніч на 30 листопада 2013 року давав безпосередньо президент-утікач Віктор Янукович, а представники колишньої влади умисно організували провокації під час акцій протесту 1 грудня 2013 року на вулиці Банковій.

Але при цьому важливо розуміти, що суд будуть цікавити не заяви – який би сенсаційний характер вони не мали, - а реальні докази. Суд розглядає справу за принципом змагальності сторін, і відмовки на кшталт «всі і так знають, хто це зробив» не спрацюють. У протилежної сторони будуть свої захисники, які намагатимуться всіляко спростувати звинувачення у свій бік.

Іншими словами, ми знову стаємо свідками сенсаційних заяв, приурочених до чергової річниці подій на Майдані.

Щоб провалити розслідування справ Євромайдану, багато зусиль не потрібно. Досить просто нічого не робити. Ці справи складні, тому можуть розвалитися самі по собі. Щоб цього не сталося, варто належним чином організувати процес розслідування. Цілий рік тяглися зволікання, поки справи розглядали різні відомства і слідчі. Тепер Управлінню зі спецрозслідувань потрібно робити всю роботу спочатку. Крім того, виникають питання до роботи і самого цього управління.

Щоб провалити розслідування справ Євромайдану, багато зусиль не потрібно - достатньо просто нічого не робити

Наскільки мені відомо від адвокатів Небесної сотні, зараз Управління концентрується на розгляді приблизно 2 тис. справ. Їх розслідуванням займається 18 слідчих. Тобто, штатний склад Управління налічує 63 людини, в дійсності їх – 53, а справами Євромайдану за фактом займаються тільки 18. Вони не забезпечені матеріально-технічною базою, їм не вистачає кабінетів, комп'ютерів, і це все за мізерну заробітну плату. Відсутній штаб розслідування, а вся координація різних слідчих груп лягла на одну людину – керівника Управління.

Міжнародний кримінальний суд (МКС) вказав, що у справі Євромайдану не вистачає доказів масштабності злочинів. Це можна було б виправити, надавши факти переслідування активістів в інших містах України, крім столиці, про що є прямі свідчення. Але, як не парадоксально, представник розслідування справ Євромайдану в Києві не має жодних повноважень щодо впливу на розслідування в інших регіонах країни. А для МКС це на сьогодні принциповий момент. Якщо ми не надамо матеріалів системності та масштабності переслідування активістів Євромайдану, Гаазький суд просто не відкриє провадження.

Ще одна перешкода на шляху до справедливого розслідування полягає в тому, що слідчі недостатньо незалежні у своїх діях. Всі втручаються в процес розслідування.

Рік тому перед першою річницею розгону студентського Майдану під шаленим тиском вищого керівництва країни в Гаазький суд передали неякісно підготовлені матеріали. Зараз це називається справою розстрілу 39 мітингувальників, хоча ми точно знаємо, що 20 лютого загинуло більше людей. Ми побоюємося повторення подібної ситуації, оскільки від президента вже звучали сигнали про те, що справи потрібно передавати до суду.

Тим часом, адвокати Небесної сотні кажуть, що справи знаходяться в такому стані, що в суд їх передавати не можна. Якщо зробити це зараз, прокуратура не зможе додавати нові докази злочинів, і знову вийде, що родичі загиблих будуть самі монтувати відеодокази для суду, а суддя буде вирішувати, додавати йому ці матеріали до справи чи ні.

Системні проблеми у функціонуванні правоохоронних органів дуже великі. Злочини не можуть розслідувати ті, хто причетний до їх вчинення. Ми знаємо, що нижня ланка МВС не оновилася. Ті співробітники Беркута, які не втекли з України, продовжують працювати в МВС. Там існує кругова порука, і проведення ефективного розслідування просто неможливо.

Виникають питання до роботи українських судів. Зокрема, суддя відпустив під домашній арешт харківського міліціонера, який звинувачувався в організації тітушок. Прокуратура при цьому наполягала на арешті, але суддя аргументував тим, що співробітник правоохоронних органів не стане порушувати режим. У результаті підозрюваний втік. Людей, яких затримали 31 серпня під Верховною Радою під час голосування за поправки до Конституції, тримають під арештом і постійно продовжують запобіжний захід, чого не скажеш про такі випадки як з харківським міліціонером, який звинувачено в сукупності тяжких злочинів.

У цілому діяльність Генпрокуратури і Управління зі спецрозслідувань активістами та адвокатами Небесної сотні оцінюється по-різному. Багато хто оцінюють роботу останнього позитивно, вважаючи, що їхній штат потрібно збільшити, підняти заробітну плату, розширити повноваження і дати нормальну матеріально-технічну базу. Замість цього було створено так зване «Управління з нерозслідування», яке має вивчити, чому розслідування довгий час не велося належним чином. Однак це управління по суті очолює людина, яка і завалила всі розслідування в Києві. Вони викликають на допити самих членів Управління зі спецрозслідувань – тих самих 18 слідчих, які ведуть 2 тис. справ. Тепер вони повинні ще й ходити на допити.

Це ніщо інше, як перешкода процесу розслідування. Тут же можна згадати і активну протидію МВС, яке своїх не здає. У зв'язку з цим і в мене, і в інших активістів склалося чітке враження, що, якщо не впровадити в процес розслідування і судового розгляду міжнародний елемент, суспільство не дочекається бажаних результатів.

Більше думок тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.