Новий чорний список офшорів

1 коментувати
Ідея скласти список офшорних юрисдикцій виникла після скандалу навколо панамського архіву. Під перевірки потрапить і Україна

Рада Євросоюзу 8 листопада 2016 року прийняла рішення, яким затвердила список критеріїв і сам процес створення нового списку юрисдикцій, які не налаштовані на співпрацю з питань оподаткування. Чорний список офшорних юрисдикцій, складений з урахуванням нових критеріїв, обіцяють оприлюднити до кінця 2017 року. Перевірку третіх країн (країн – не членів ЄС), до яких належить і Україна, планується завершити до кінця вересня 2017 року. Це означає, що ті країни, які не пройдуть перевірку до кінця вересня 2017 року, потраплять в новий список офшорних юрисдикцій Євросоюзу. Україну навряд чи можна назвати податковою гаванню, однак і критерії – це вже зовсім не про ставки податків.

Давайте поговоримо про нові затверджені критерії.

Податкова прозорість

Щоб відповідати критерію податкової прозорості, юрисдикції повинні прийняти рішення і почати законодавчий процес ефективної імплементації автоматичного обміну інформацією згідно  зі стандартом звітності Common Reporting Standard (CRS), і не пізніше 2018 року почати обмін інформацією за 2017 рік у рамках багатосторонньої конвенції про співпрацю між компетентними органами з питань автоматичного обміну інформацією (МСАА) або за допомогою двосторонніх угод. Такі юрисдикції повинні значною мірою відповідати критеріям та рейтингу Глобального форуму щодо автоматичного обміну інформацією.

Бюрократична система і відсутність професійних кадрів можуть зіграти з нами злий жарт

Як відомо, Україна з 2013 року є членом Глобального форуму ОЕСР щодо прозорості та обміну інформацією для цілей оподаткування. В липні 2016 року Глобальний форум ОЕСР випустив звіт щодо України та опублікував результати оцінки першої фази перевірки, допустивши Україну до наступного етапу перевірки. Під час другої фази перевірки досліджується вже практичне впровадження рекомендацій Глобального форуму ОЕСР. Україна знаходиться на самому початку шляху разом з такими країнами, як Ліван, Ліберія, Науру, Перу, Туніс.

У нас є вибір: якомога швидше виконати всі рекомендації Глобального форуму ОЕСР і приєднатися до багатосторонньої конвенції про співпрацю між компетентними органами з питань автоматичного обміну інформацією (МСАА) або забезпечити обмін інформацією за допомогою двосторонніх угод, правда до цього часу треба переглянути велику кількість застарілих двосторонніх конвенцій про уникнення подвійного оподаткування з метою приведення їх у відповідність до модельної конвенції ОЕСР, як мінімум в частині обміну інформацією.

З особистого досвіду можу сказати точно, що це серйозний виклик для України. Бюрократична система і відсутність професійних кадрів можуть зіграти з нами злий жарт.

Справедливе оподаткування

Критерії досить прості – не повинно бути ніяких привілейованих (пільгових) податкових режимів, а також сприяння з боку держави офшорним структурам шляхом залучення прибутку в країну, яка не пов'язана з реальною економічною діяльністю компанії в такій юрисдикції.

Іншими словами, незабаром на карті зникнуть юрисдикції, в яких прибуток компаній, що ведуть свою діяльність та отримують доходи за межами таких держав, звільняються від оподаткування.

Україна повністю відповідає цьому критерію, оскільки не має привілейованих (пільгових) податкових режимів і не залучає капітал за допомогою податкових звільнень.

Здійснення заходів плану BEPS

Первинним критерієм є прийняття рішення про приєднання до юрисдикції BEPS Асоціації, що передбачає імплементацію мінімального пакету плану BEPS. У майбутньому такі країни повинні ефективно імплементувати вимоги мінімального пакету, серед яких: розширення вимог до документації про трансфертне ціноутворення (Country-by-Country Reporting), імплементація механізмів врегулювання спорів про застосування договорів про уникнення подвійного оподаткування між країнами, а також боротьба з податковими зловживаннями у зв'язку із застосуванням спеціальних режимів оподаткування та/або податкових конвенцій.

Україні важливо якомога швидше приєднатися до BEPS Асоціації, тим самим задекларувавши свій намір в майбутньому ефективно імплементувати мінімальний пакет плану BEPS.

Ідея скласти новий чорний список офшорних юрисдикцій виникла після скандалу навколо панамського архіву, – в 2015 році. Примітно, що Панама приєдналася до BEPS Асоціації з 31 жовтня 2016 року і стала 87 країною, яка заявила про свої наміри імплементувати мінімальний пакет плану BEPS. У 2016 році уряд Панами також заявив і про готовність приєднатися до автоматичного обміну інформацій вже з 2018 року в рамках двосторонніх угод. Ось хто відстежує міжнародні тренди і тримає «ніс за вітром».

І на завершення, до кінця січня 2017 року відповідні листи про початок перевірки будуть направлені в треті країни, із запрошенням взяти участь у цьому процесі, забезпечуючи належну прозорість і відкритість. На мій погляд, Україні важливо бути проактивною.

 


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Погляди   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     
Олена Макеєва
Олена Макеєва

Керуючий партнер Аудиторської фірми «Аксьонова та партнери» Geneva Group International, радник міністра фінансів України, екс-заступник міністра фінансів України

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.