Майбутнє Донбасу. Що Сурков міг запропонувати Нуланд

18 січня 2016, 16:03
8452
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке
Росія, якій не вистачає ресурсів для проведення війни, шукає спосіб заморозити конфлікт, залишившись при своїх інтересах

Минулого тижня заступник держсекретаря США Вікторія Нуланд і помічник президента РФ Владислав Сурков провели шестигодинну зустріч під Калінінградом, в місті Піонерськ. Думаю, поки що ні Сурков, ні Нуланд ніяких конкретних пропозицій не висували – це був, швидше, взаємний зондаж. Позитивним моментом тут є те, що в Москві, очевидно, відчули, що ситуація зайшла в глухий кут.

Економіка сіла кілем на дно; на те, щоб воювати, у країни ресурсів немає ні економічних, ні дипломатичних. Необхідно стрімко виводити ситуацію з фокусу суспільної думки, якось домовлятися щодо зняття санкцій – іншими словами, переходити до фази дипломатичного торгу. Звідси і взаємне промацування позиції. Думаю, саме це відбулося в Калінінграді.

Єдиний сухий залишок зустрічі полягає в тому, що досягнуто порозуміння: конфлікт потрібно заморожувати. З обміну силовими операціями з боку Росії і України ситуація переходить у фазу дипломатичного торгу. На мій погляд, холодний мир або навіть холодна війна набагато краще гарячої війни.

Це не означає, що в Донбасі настане мир: ситуацію будуть постійно підігрівати, організовувати обстріл. Але для повномасштабних військових дій місця вже не залишається. А що буде після цього – почнуть Мінськ-3 або продовжать Мінськ-2 - це вже термінологічні ігри. Суть процесу полягає в заморожуванні конфлікту: немає в Росії сил, щоб просуватися далі.

Росія, якій не вистачає ресурсів для проведення війни, шукає спосіб заморозити конфлікт, залишившись при своїх інтересах

Потім почнеться фаза взаємних звинувачень – Росія не виконала Мінськ-2, або ж Україна. Завдання Путіна – зіпхнути цей конфлікт Порошенку, і нехай той з ним розбирається. При цьому реальне управління політичним процесом, за планом Путіна, має залишитися в Москві. Донбас – це троянський кінь, якого потрібно запустити в українську політику, щоб у будь-який момент, якщо країна буде справді підніматися і переходити в європейське співтовариство, його можна було використовувати для створення перешкод зсередини України.

Логіка Росії зрозуміла: їй потрібно створити в Донбасі нехай не зовсім точну, але досить близьку подобу Придністров'я. Невизнану республіку з незрозумілим статусом всередині України. Тут буде маса словесних перепалок і торгів: що таке «внесення змін до Конституції», що таке вибори, як вони будуть проводитися і по яким законам, хто контролює процес, що мається на увазі під визнанням ДНР і ЛНР.

Одна з головних цілей Кремля зараз – налагодити пряме спілкування Києва з ДНР та ЛНР, до чого Київ абсолютно не схильний. Якщо таке пряме спілкування настає, тоді не потрібен сам мінський процес, адже його суть полягає в тому, що Київ безпосередньо не взаємодіє з сепаратистами, спілкуючись з ними за допомогою нормандської групи.

Москва, звісно, хотіла б прибрати присутність іноземців, щоб звести це до «внутрішньої справи України». Щоб переговори вели Київ та Донецьк, Москва була неявно присутня (так як вона підживлює як економічними, так і силовими ресурсами самопроголошені республіки), а от Захід вже не був присутній. Українські політики прекрасно це розуміють, і завершувати мінський процес не в інтересах України.

Ну, а зустріч Суркова і Нуланд ознаменувала перехід до фази обміну юридичними, риторичними, політичними і дипломатичними демаршами, образами, звинуваченнями і так далі. Без ясного кінця – так завжди відбувається з сецесійними явищами. Взяти будь-яку невизнану республіку, що в Африці, у Азії і в інших регіонах – розв'язки не буває. Північний Кіпр не визнаний Південним, але існує. Те ж стосується Нагірного Карабаху, Абхазії і так далі. Та ж доля чекає Донбас – і, як мені здається, це єдиний вихід із ситуації.

Журнал НВ (№10)

Момент істини

Шість головних претендентів на президентське крісло відповіли НВ на сім запитань — політичних, світоглядних і особистих

Читати журнал українською

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Політика

Вчора, 11:22

thumb img
Повернення Криму після виборів, і Ляшко, який увірвався на засідання Кабміну. Топ-5 цитат тижня
Політика

Вчора, 10:17

thumb img
Перший указ. Відомі українці розповіли, що б вони зробили на президентському посту
Авто

Сьогодні, 07:02

thumb img
Самурай-хіпстер. Тест-драйв Honda HR-V