Люди і бізнеси. Чи варто штрафувати ФОПів?

18 лютого, 21:05
2810
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Уряд пропонує штрафувати за використання ФОПів для ухилення від податків. Як економіст, я підтримую таку пропозицію

Звичайно, ті, хто використовують ФОПи, проти таких штрафів. Але ФОПи створюють нерівні правила гри на ринку, заводять економіку в тінь, унеможливлюють розвиток фінансових ринків. Дійсно, в певних галузях легко використовувати ФОПів для працевлаштування (наприклад, ІТ чи юридична практика), а в інших ні (промисловість).

Таким чином різні галузі платять різні ставки податку. Це спотворює розподіл талановитих людей. Вони ідуть в працювати в ІТ, а не в промисловість частково, і тому що податки в ІТ менше. Результат – промисловість не розвивається і страждає вся економіка.

Більше того, навіть в середині одній галузі можуть бути чесні компанії, які працюють повністю в білу, офіційно працевлаштовують своїх працівників, і сірі компанії, які працевлаштовують більшість співробітників як ФОПи. Сірі компанії мають меншу ефективну ставку податку, але потенційно залежать від правоохоронних, податкових та інших органів влади. Ці органи можуть погрожувати штрафами та іншим покаранням і таким чином тиснути на компанії. Результат – можливості для корупції, маски-шоу, неможливість захистити себе в судах, тощо.

Сьогодні система ФОПів утримує українську економіку від розвитку

 Навіть якщо сьогодні чиновники не використовують такі можливості для тиску певних компаній, наступний уряд може почати. Наступна проблема – компанія побудована на ФОПах не може повністю показати банкам та іншим кредиторам свою бізнес-модель. Співробітників немає, є контрагенти ФОПи. Банк не розуміє де є справжній бізнес, а де є окозамилювання для ухиляння від податків. Тому компаніям побудованим на ФОПах складніше отримувати фінансування від банківської системи яка вимагає прозорості бізнес моделі. Результат – збільшення поза банківського, неформального і непрозорого фінансування. На рівні всієї економіки це призводить до відсутності розвитку фінансових ринків.

Люди і бізнеси, які протестують проти пропозиції уряду насправді протестують проти підвищення ставки податків, якщо ФОПи не можна буде використовувати. Але це різні речі - створення прозорих і однакових правил гри для всіх і збільшення податків. Можна відмінити ФОПи і одночасно зменшити офіційні податки. Сьогодні система ФОПів утримує українську економіку від розвитку.

Політики хочуть, щоб їм суспільство не заважало багатіти. ІТ-шники вимагають, щоб не чіпали їхні ФОПи, щоб вони могли не платити податки. Промисловість хоче, щоб неконкурентоспроможні товари купувала держава через закон «купуй українське» на ProZorro. Науковці хочуть, щоб їм держава дала більше грошей в їхні не реформовані академії та університети. Агрохолдинги не хочуть ринку землі, щоб іноземці не створювали конкуренції. Населення хоче ціну на газ в рази меншу за імпортну та субсидії. Всі незадоволені соціальним договором. Всі кажуть про несправедливість. Так Україну ми не побудуємо. Правила мають бути одні для всіх.

Текст опубліковано з дозволу автора

Оригінал

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени 

Журнал НВ (№10)

Момент істини

Шість головних претендентів на президентське крісло відповіли НВ на сім запитань — політичних, світоглядних і особистих

Читати журнал українською

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Країни

Сьогодні, 11:27

thumb img
Повітряна тривога. Наймасштабніші авіакатастрофи останніх років - інфографіка
Гаджети

Сьогодні, 18:45

thumb img
Народження звіра. Все, що відомо про майбутній флагманський смартфон Huawei P30 Pro
Food&Drink

Сьогодні, 10:35

thumb img
Смак весни. ТОП-5 вин, які варто спробувати прямо зараз