Ядерна угода з Іраном: ризик війни зберігається

1 коментувати
Ізраїльтяни не будуть чекати, поки американська розвідка пройде всі етапи узгодження інформації, якщо побачать прямі докази порушень

Розбіжності з Ізраїлем щодо ядерних справ Ірану почалися задовго до «Спільного всеосяжного плану дій від 14 липня 2015 року».

Обама, звичайно, вважає, що план хороший, оскільки він обмежує спроби Ірану отримати як збагачений уран, так і плутоній. Але прем'єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньягу виступає проти плану, оскільки він знімає жорсткі санкції, які утримували Іран від військових авантюр за межами країни, від створення балістичних ракет до озброєння та фінансування маріонеткових сил, в обмін на обмеження, розраховані всього на десять років. Це, мабуть, здавалося вічністю Білому Дому Обами, але це не обов'язково так для Нетаньягу, який може знову стати міністром, коли його термін закінчиться. У такому разі йому доведеться мати справу з Іраном, готовим отримати ядерну зброю і який уже володіє балістичними ракетами, оскільки про них у плані не говориться нічого.

Для Обами всі ці заперечення не мають значення: йому, який заприсягся, що Іран не отримає ядерної зброї, доводилося вибирати між цим планом і повітряною кампанією набагато більшою, ніж та, яку він відмовився дозволити, коли Сирія перейшла його «червону лінію», використавши хімічну зброю. Також Обама не зміг утриматися від зроблених в останній момент поступок, які раз у раз спливали після того, як було опубліковано нібито повний документ – останньою з них є те, що важка вода, яка витягується з реактора в Ераку, як і раніше контролюється іранською охороною, нехай навіть і завжди готовому співпрацювати Омані – в кроковій доступності.

Іронічно, що в американців та ізраїльтян на момент набрання чинності плану 16 січня 2016 року було як мінімум дещо спільне: жодна зі сторін не хотіла нападати на Іран, хоча і з різних причин. Для ізраїльтян пріоритетом було збереження санкцій, які послаблюють Іран.

Іранці зупинили ядерну програму в 2003 році, тому що злякалися американців

Ізраїльські спецслужби були впевнені, що вони можуть із високим ступенем надійності спостерігати за активністю Ірану в ядерній сфері в режимі реального часу.

До 2000 року, якщо не раніше, ізраїльські спецслужби почали отримувати з Ірану та інших джерел досить інформації, щоб мати можливість відокремити реальні сигнали від «шуму» чуток і навмисної дезінформації. Вони оперативно поділилися отриманими даними із США. Але виникла проблема: американська сторона не повірила висновкам ізраїльських спецслужб про те, що Іран готував ядерну програму, яку слід було вивчити і щось із цим робити. Очевидно, це було неочевидно для американських чиновників, у яких були інші справи, зокрема, війна з Іраком Саддама Хуссейна й уникнення конфронтації з Іраном – але значення мало також презирство до джерел Ізраїлю, які говорили про об'єкти, яких не було видно на супутникових знімках – точніше, поки не було видно.

Роздратовані тим, що їм не вдається переконати США в тому, що Іран планує отримати ядерну зброю, Ізраїль вирішив опублікувати ці дані іншим способом. Наприклад, у 2002 році іранська опозиція опублікувала чіткі деталі заводу в Натанзі і об'єкта з виробництва оксиду дейтерію в араку. Ці дані не можна було ігнорувати, що призвело до інспекцій МАГАТЕ, і навіть найбільшим американським скептикам довелося визнати, що дії Ірану «перевищували те, що необхідно в рамках мирної ядерної програми».

Після декількох років затягування й абсолютно непотрібних європейських переговорів (зате з виключно розкішними обідами) ці докази, нарешті, призвели до введення 23 грудня 2006 року санкцій проти Ірану, які, у свою чергу, змусили Іран почати переговори про план ядерної угоди.

У листопаді 2007 Національна рада з розвідки США опублікувала абсурдний документ, у якому стверджувалося, що восени 2003 року Іран зупинив свою програму зі створення ядерної зброї.

Більше того, автори цього документа втратили важливість конкретної дати, яку самі ж вказали: Тегеран припинив свою ядерну програму «восени 2003», тобто відразу після того, як американські сили увійшли в Багдад, тому що побоювався, що вони можуть дійти й до Тегерана. Тобто іранці зупинилися, тому що злякалися американців, і повернулися до своїх дій після їхнього відходу.

З урахуванням огидних результатів американської розвідки щодо Ірану, жодні заспокійливі слова не відрадять ізраїльтян від рішення нанести попереджувальний удар, якщо вони вважатимуть за потрібне.

Недовго вдасться відмовляти ізраїльтян і аргументом, що будь-яка атака зруйнує «Історичну угоду, яка перешкодить Ірану отримати ядерну зброю», тому що, навіть якщо Іран не буде шахраювати, що вкрай малоймовірно, це обмеження в аспектах військового планування скоро втратить чинність («на наступні 10 років Іран зобов'язаний скоротити кількість центрифуг до 6,104»).

Для деяких ядерна угода легітимізувала іранський режим, хоча тоненький фасад респектабельності, демонстрований його привітними учасниками переговорів, не може приховати нескінченну низку неподобств і провокацій. Британці знову відкрили своє посольство в Тегерані, яке було закрито після нападу натовпу в 2011 році. Але ця видимість пристойності не зупинить ізраїльтян, які залишають за собою право атакувати Іран у будь-який час через продовження актів непрямої і навіть прямої агресії з його боку. Жодна країна, чиє офіційне гасло звучить як "Смерть Ізраїлю" не може претендувати на імунітет від нападу.

Тож ізраїльтяни не будуть чекати, поки американська розвідка пройде всі етапи узгодження інформації, якщо побачать прямі докази порушень. Якщо адміністрація, яка прийде після Обами, не буде діяти оперативно (що цілком можливо), буде діяти Ізраїль.

Переклад НВ

Новое время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Едварда Люттвака. Републікування повної версії тексту заборонено

Оригінал

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.