Як Ердоган руйнує Туреччину

1 коментувати
У країні керує прихований ісламістський режим, який знищить Туреччину і зашкодить ісламу за рахунок розпалювання конфліктів з сусідами

Мустафа Кемаль Ататюрк, засновник світської Турецької республіки, що прийшла на зміну ісламської імперії Османа, помер в 1938 році, але турки досі визначають себе як прихильники або противники Ататюрка - хоча жінкам не потрібно нічого говорити, тому що їх головні хустки або відсутність таких, наочно демонструють їхню позицію. Табір противників Ататюрка, члени якого хочуть перетворити Туреччину на ісламську державу, завжди підтримувала менш освічена більшість населення країни, але до 2002 року її жорстко тримав під контролем турецький офіцерський корпус, чия кемалістська ідеологія була виключно світською.

Цю рівновагу порушила перемога альянсу ісламістів-популістів, очолюваного малоосвіченим колишнім футболістом Реджепом Тайіпом Ердоганом, і випускниками університету та послідовниками Фетхуллаха Ґюлена, релігійного підприємця. Його послідовники створили більше тисячі шкіл від Техасу до Ташкента, десятки університетів і викладацьких інститутів. Талантом Ердогана було (і залишається) об'єднання мас шляхом використання їх мусульманської віри і мобілізації проти всіх «сторонніх» - починаючи з Заходу і закінчуючи більш освіченими і світськими турками. У 1999 році він провів кілька місяців у в'язниці, будучи засудженим за розпалювання ненависті на релігійному грунті.

Переможною формулою Ґюлена був збір коштів від віруючих, щоб пропонувати безкоштовні (або дешеві) освітні можливості в школах, що позиціювалися як повністю світські з акцентом на викладання наук; при цьому ісламські практики пропагувалися поступово, через приватні розмови зі старшими студентами. За встановленими Ататюрком правилами, турецькі університети повинні бути виключно світськими; носити на їх території символи ісламу і відправляти релігійні обряди заборонялося. Але оскільки студентського житла в Туреччині було мало, а наявне залишалося дуже дорогим, гюленістські безкоштовні кімнати дозволили залучити тисячі випускників і перетворити їх на прихильників Ґюлена. Багато з них після випуску були готові вкладати свої кошти, створювати школи або викладати в них, або працювати в медіа. Інші ж пішли ще далі і проникли в турецьку армію, з благословення Ґюлена підкорившись вимозі голитися і не носити ісламський головний убір.

Ердоган вірить, що іслам - єдина релігія, що має право на існування

Так що, коли партія Справедливості та розвитку (АКР) Ердогана перемогла на виборах 2002 року, його уряд зміг успішно керувати Туреччиною, не будучи зміщеним військовим наказом, як сталося з усіма попередніми спробами формування ісламістського уряду. Не скандалісти і провінціали Ердогана, які застосували економічну політику ПСР, а скоріше компетентні технократи Ґюлена, які досягли хороших результатів, запобігли військовому втручанню; свою роль зіграли заклики Європи про дотримання правил демократії і пильність замаскованих гюленістов всередині офіцерського корпусу.

Альянс розпався через природу гюленістского ісламу, яка допускає нечесність або систематичний обман, але при цьому є помірною - вона приймає можливість співіснування з іншими монотеїстами, а також забороняє насильство в ім'я релігії (в тому числі по відношенню до політеїстів).

Але для Ердогана і його колег, особливо для колишнього міністра закордонних справ Ахмета Давутоглу іслам - щось інше: він повинен бути виключно сунітським. Крім того, вони вірять, що це єдина релігія, що має право на існування, і її завоювання потрібно підтримувати всіма можливими засобами. Саме тому Ердоган негласно підтримував Ісламську державу, поки міг, спочатку забороняючи використання авіабази Інджірлік проти групи і дозволяючи турецьким торговцям імпортувати свою нафту.

Зустрівшись з Ердоганом і Давутоглу, їх європейські колеги і американський президент Барак Обама побачили костюми від Армані і почули звичайні політичні промови. Але до 2009 року Гюлен зрозумів, що допоміг створити монстра - прихований ісламістський режим, який знищить Туреччину і зашкодить ісламу за рахунок розпалювання конфліктів з сусідами, що згодом і сталося.

Гюленісти в поліції і судовій системі спробували вирішити проблему в 2013 році, спробувавши звалити Ердогана і ряд його міністрів за обґрунтованими звинуваченнями в корупції; немає іншого пояснення отриманих сім'єю Ердогана мільярдів. Але замість того, щоб піти у відставку, Ердоган наказав звільнити всіх поліцейських чинів і прокурорів, причетних до звинувачень, розраховуючи на сліпо вірний йому електорат партії Справедливості і розвитку; зрештою, верховенство права - західний термін, на який найзапеклішим прихильникам Ердогана наплювати.

Ердоган завдав удару у відповідь, засудивши «паралельну структуру» Ґюлена всередині уряду і армії та позбувшись від великої кількості його шпигунів, паралельно закривши пов'язані з Ґюленом банки, бізнеси, і медіа, включаючи Zaman, найбільшу газету країни. Оскільки членських квитків у гюленістов не було, це перетворилося на полювання на відьом. Ще 2 500 поліцейських, прокурорів і суддів повинні були бути звільнені, коли 15 липня розпочалася спроба перевороту.

Що, в свою чергу, розв'язало Ердогану руки і призвело до масових звільнень і арештів ще до введення воєнного стану, руйнування всього турецького держапарату, включаючи армію, яка втратила 87 з 198 генералів армії, 30 з 72 генералів ВПС, 32 з 55 адміралів ВМС, 7 з 32 командирів жандармерії і єдиного адмірала берегової охорони, а також 1 099 менш високопоставлених офіцерів. Для країни, що воює з курдами та прикидається, ніби вона воює з ІД, це жахливі втрати.

Що стосується економіки, то конфіскація і параліч багатьох бізнесів, як великих, так і малих, завдає великої шкоди, особливо на тлі падіння доходів від туризму. Але на цьому втрати не закінчаться: малоосвічені, неправильно навчені і неосвічені бойовики АКР займають ключові урядові позиції, звільнені в результаті звільнень або арештів можливих гюленістів.

Ататюрк не здивувався б: він був переконаний, що будь-яка форма ісламу знищить турків.

Перевод НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Едварда Люттвака. Републікація повної версії тексту заборонена.

Оригінал

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.